more_horiz
PR24 Portal
Section05

rating

Daniel Obajtek o rekordowym ratingu Orlenu: świadczy o naszej skuteczności

Prezes Orlenu Daniel Obajtek w poniedziałek powiedział, że o skuteczności koncernu świadczy jego rekordowy rating w ocenach dwóch największych agencji: Fitch Ratings oraz Moody's. Podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek podkreślił, że klasyfikacja przeprowadzona przez te dwie międzynarodowe firmy jest bardzo wiarygodna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Daniel Obajtek Orlen GOSPODARKA paliwa rating inwestycje Baltic Pipe Norwegia energetyka bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny ropa naftowa

Budżet Polski nie jest zagrożony. Minister finansów: są powody, by patrzeć w przyszłość z optymizmem

Międzynarodowe agencje ratingowe nie znajdują powodów do niepokoju, utrzymują nasze ratingi i ich perspektywy na stabilnym poziomie - przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że wykonanie budżetu na rok 2023 r. nie jest zagrożone.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska budżet Polski finanse publiczne finansowanie rating rating Polski obligacje POLSKA pkb

Eksperci: stabilne perspektywy dla polskiej gospodarki

Perspektywy dla polskiej gospodarki są stabilne, choć mierzymy się jak cały świat z kryzysem gospodarki. Jest on u nas jednak płytki, a już na drugi kwartał agencje ratingowe zgodnie przewidują dla nas wzrosty. Przyczyną mają być spadek inflacji i korzystniejsze warunki zewnętrzne. Na dziś nie widać żadnych zagrożeń dla wypłacalności Polski, ale potrzebne jest wskazanie finansowania rosnących wydatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk oraz dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja rating OECD MFW deficyt budżetowy pkb

Jakie są nastroje polskich przedsiębiorców? Znamy najnowszy wskaźnik PMI

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 46,6 pkt. wobec 48,3 pkt. w marcu - podał S&P Global. Kwietniowy wskaźnik indeksu osiągnął najniższą wartość od czterech miesięcy. To efekt spadku popytu, choć spadły koszty produkcji, najbardziej od sierpnia 2020 roku. Ale i tak wskaźnik PMI dla Polski jest wyższy niż średnia w strefie euro oraz we Francji i w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa PMI rating inflacja

ANALIZA Polska na czele listy krajów, do których przenoszona jest produkcja. Jest kilka powodów

Globalne łańcuchy dostaw zostały silnie dotknięte przez ostatnie zakłócenia. Prowadzi to do znacznego przesunięcia równowagi, odchodzenia od wysoce skoncentrowanych obszarów produkcji w kierunku lokalizacji bliżej rynku końcowego oraz szerszej gamy krajów o niskich kosztach pracy. Polska gospodarka na tym zyskuje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe rating infografika pkb