more_horiz
PR24 Portal
Section05

ratownik medyczny

Polsko-ukraińska współpraca tematem rozmowy pierwszych dam. "Polskie doświadczenie jest szczególnie cenne"

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "pierwsze damy Polski i Ukrainy Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska rozmawiały we wtorek o realizacji wspólnych projektów na rzecz mieszkańców Ukrainy, polsko–ukraińskiej współpracy humanitarnej i planowanych działaniach w tych obszarach".
Zobacz więcej na temat:  Agata Kornhauser-Duda Ołena Zełenska dzieci polityka pomoc wojna na Ukrainie Polityka zagraniczna Polski medycyna ratownik medyczny lekarz

Skuteczna reakcja jest kluczowa. Konferencja służb ratowniczych w Warszawie

Ratownicy z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii dyskutują w Warszawie o tym, jak skuteczniej reagować w sytuacjach kryzysowych. W Belwederze trwa konferencja organizowana przez Biuro Bezpieczeństwo Narodowego, w której biorą udział eksperci w dziedzinie ratownictwa i ochrony ludności, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i wolontariusze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony ratownik medyczny straż pożarna kataklizmy COVID-19 Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

NASZ WYWIAD Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Ratownik wyjaśnia, jak wygląda praca na miejscu katastrofy

- Największa trudność leży w psychice człowieka, który znalazł się w środku takiej tragedii. Problemy techniczne zawsze można pokonać przy użyciu odpowiedniego sprzętu, ale duży stopień trudności tkwi w tym, aby być odpowiednio przygotowanym psychicznie, a czasami to, co dzieje się na miejscu, przerasta nasze wyobrażenia - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jerzy Siodłak, naczelnik GOPR i uczestnik akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Armenii w 1988 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Syria Bliski Wschód trzęsienie ziemi ratownik górski ratownik medyczny pomoc

Apteczka w samochodzie i pierwsza pomoc. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

W Polsce działa ponad 20 tysięcy ratowników medycznych. 13 października obchodzili oni swoje święto. Z tej okazji w "Bezpiecznej Jedynce" Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn porozmawiali z ratownikami o ich pracy oraz przypomnieli, co powinno znajdować się w apteczce samochodowej i jak należy podchodzić do udzielania pomocy medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo na drodze pierwsza pomoc ratownik medyczny samochód kierowca

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego przyjęty przez rząd. "Piszemy nową historię"

Rząd przyjął projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Projektowana ustawa zakłada między innymi możliwość szkoleń specjalizacyjnych oraz uzyskiwania tytułu specjalisty przez ratowników.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski POLSKA ratownik medyczny pomoc lekarz

Motoambulanse – jednoślady, które ratują życie

Motocykl jest lżejszy i mniejszy od samochodu, dzięki temu lepiej sprawdza się w mieście: ma lepsze przyspieszenie, może przemknąć się ulicami, nie stojąc w korkach. To niezwykle przydatna cecha, kiedy liczy się dosłownie każda minuta, bo ratownik musi dotrzeć na miejsce wypadku lub przewozi się np. krew bądź ludzkie organy do transplantacji. Dlatego motoambulanse są tak bardzo przydatne i potrzebne.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pierwsza pomoc pogotowie ratunkowe motocykl ratownik medyczny Piotr Firan Trójka

Karetki covidowe zjeżdżają do garaży. Ratownicy medyczni: "symboliczny moment"

28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem placówek leczniczych oraz aptek. COVID-19 zaczął być traktowany jak m.in. grypa – znikają oddziały covidowe, kombinezony ochronne znikają w szafie, a karetki covidowe w garażach. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy ignorować wirusa. Przypominają o tym ratownicy medyczni, dla których apogeum zakażeń było jednym z najtrudniejszych okresów w życiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan COVID-19 pandemia ratownik medyczny Koronawirus w Polsce

Aplikacja "Ratownik" ułatwia znalezienie pomocy dla uchodźców

Powstała i już działa aplikacja "Ratownik", która w założeniu ma pomóc uchodźcom w znalezieniu pomocy w najbliższym otoczeniu. Dzięki niej każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę może zlokalizować punkty specjalne, gdzie poza zbiórkami darów, można znaleźć punkt medyczny, nocleg, tłumaczenia czy też opiekę psychologa.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc aplikacja wojna na Ukrainie ratownik medyczny Mateusz Drozda Trójka

Polscy ratownicy medyczni z pomocą dla ukraińskich medyków i szpitali

Ratownik medyczny Michał Matraj był na misji OBWE w Siewierodoniecku, kiedy wybuchła wojna. Dziewięć dni trwała ewakuacja jego zespołu do Polski. A teraz już jest spakowany i gotowy, by ponownie ruszyć na Ukrainę. Tym razem jest to wyjazd prywatny z darami dla medyków wojennych. On i jego koledzy mają też konkretny plan dalszych działań.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie szpital ratownik medyczny pomoc Tomasz Miara Trójka

Korytarz życia

Sekundy decydują o ludzkim życiu. Pół minuty w ratownictwie to wieczność, od której naprawdę zależy czyjeś „być albo nie być”. W jaki sposób umożliwić służbom najszybszy dojazd do zdarzenia? Czy kierowcy są świadomi nałożonych na nich obowiązków?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze drogi POLSKA prawo kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód służby i bezpieczeństwo policja ratownik medyczny zdrowie pomoc

Polscy strażacy pomagają Rumunii w walce z pandemią. Ratownicy z PSP wysłani na misję medyczną

Polscy strażacy pomagają Rumunom w walce z pandemią koronawirusa. Ratownicy medyczni z Państwowej Straży Pożarnej pracują w szpitalu uniwersyteckim i Narodowym Centrum Chorób zakaźnych w Bukareszcie na oddziałach intensywnej terapii, gdzie wspierają rumuńskich medyków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa koronawirus polska pomoc COVID-19 Rumunia pandemia ratownik medyczny straż pożarna