more_horiz
PR24 Portal
Section05

Redbad Klynstra

Redbad Klynstra-Komarnicki: Michał Bałucki nie był wcale takim rozrywkowym autorem

- Bałuckiego poznałem jako człowieka, który oczywiście używa komedii do tego, żeby tworzyć swoje sztuki, ale takim znowu rozrywkowym pisarzem to on z mojej perspektywy nie był. Myślę, że jeśli chodzi o krytykę społeczną, którą uprawiał, to nadal jest trochę niedoceniony - mówił w Dwójce Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  dramat Michał Bałucki Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Katarzyna Hagmajer-Kwiatek spektakl TEATR Redbad Klynstra Jarosław Cymerman Dwójka KULTURA

Trwa Festiwal "Dwa Teatry". "Wszystko może być wyzwaniem"

– Wszyscy od samego początku mówili, że mam taki sposób bardzo filmowy: efekty, muzyka i sposób gry aktorów, że to wszystko jest bardzo obrazowe. Czasem mam takie zachcianki, żeby wszystko robić zupełnie odwrotnie – przyznaje reżyser Dariusz Błaszczyk, dodając, że każdy typ realizacji może być wyzwaniem. 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Dwa Teatry Trójka słuchowisko Dwa Teatry 2023 Adam Mickiewicz Dariusz Błaszczyk KULTURA

Pokazy multimedialnych fontann. Historia opowiedziana za pomocą tryskającej wody

Redbad postanowił przyjrzeć się tworzeniu spektakli i reżyserowaniu interaktywnych pokazów fontann. Ta oryginalna forma sztuki zyskuje coraz większą popularność zarówno w naszym kraju, jak i zagranicą. Jest też rzeczą naturalną, że im robi się cieplej, tym większym zainteresowaniem cieszą się takie pokazy. Wymagają one jednak przede wszystkim odpowiedniego zaplecza technicznego, ale także twórcy o niezwykłej wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra reżyser KULTURA sztuka miejska multimedia Trójka

Taniec jako wyraz naszych emocji

– Taniec to jest pokazywanie swoich emocji poprzez ruch. Sędziowie na turniejach tańca mają kryteria, na podstawie których muszą oceniać jak w sporcie. Nie jest to takie proste jak na przykład w biegach, gdzie wygra ten, kto dobiegnie pierwszy. Sędziowie różnie podchodzą. Jedni skupiają się na technice, inni na wydźwięku artystycznym, nawet na tym, jak para interpretuje muzykę – wyjaśnia choreograf Konrad Sołtys. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA taniec Redbad Klynstra

Jak ująć i wykorzystać czas? Pomogą w tym kalendarze oraz teatr towarzyski

Czas upływa nieubłaganie. Nie da się go spowolnić ani rozciągnąć. Można jednak zarządzać nim w jak najlepszy sposób. Pomagają nam w tym oczywiście narzędzia, takie jak chociażby kalendarze. Pomocna może też być świadomość, że czas trzeba wykorzystać na to, co naprawdę sprawia nam radość. A tę może nam przynieś na przykład obcowanie z teatrem towarzyskim.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka KULTURA czas

Niezwykła droga od matematyki do improwizacji na scenie

Marcin Wąsowski jest najlepszym przykładem, że nauki ścisłe nie przeszkadzają w improwizacji. Najpierw został magistrem matematyki, a potem, już jako kabareciarz, aktor zaczął się przesuwać w kierunku całkowicie przeciwnym, czyli improwizacji. Obecnie jest związany z lubelskimi grupami: Poławiacze Pereł Improv Teatr, Teatr ITP, Teatr Bez Maski oraz z Teatrem Ziemi Chełmskiej. I właśnie o improwizacji mówił w "Trzech gramach Redbada".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR improwizacja kabaret Redbad Klynstra Trójka

Kultura wiejska. Jak zachować ją od zapomnienia?

– Kultura i tradycja wsi polskiej umiera każdego dnia wraz z najstarszymi członkami, który pamiętają przekaz – opowiada Edmund Kajetan Kuryluk, rekonstruktor muzyki tradycyjnej, którego działalność skupia się w Lublinie i jego okolicach. Jak przyznaje większość przekazu o dawnych tradycjach czy kulturze wciąż jest ustna, choć na szczęście nie jest to już jedyna forma przekazu. 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka TEATR KULTURA