more_horiz
PR24 Portal
Section05

reforma sądownictwa

TYLKO U NAS Prezes PiS: polski ustrój nie będzie funkcjonował dobrze bez zreformowanego sądownictwa

- Mamy fatalnie działający wymiar sprawiedliwości, ale nie chciałbym w tej sprawie rozpoczynać sporu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy - mówił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie transmitowanym na antenach Polskiego Radia 24 i Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość sądownictwo reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

NASZ WYWIAD Co czeka Izrael, skąd protesty i spór o reformę? Michał Wojnarowicz (PISM): to kryzys polityczny i ustrojowy

W Izraelu od stycznia mają miejsce protesty przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości, w tym blokady dróg i strajki m.in. lotnisk, wielotysięczne demonstracje. Dlaczego reakcja społeczna jest tak silna i długotrwała, i dlaczego koalicja rządowa z premierem Benjaminem Netanjahu dąży do wprowadzenia ustaw? Czego można spodziewać się dalej? Te kwestie wyjaśnia Michał Wojnarowicz (PISM) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Benjamin Netanjahu reforma sądownictwa NASZ WYWIAD ramadan

Strajk generalny paraliżuje Izrael. Protest przeciwko reformie sądownictwa, setki tysięcy osób na ulicach

Główne lotnisko w Izraelu jest zamknięte z powodu strajku. Związkowcy w całym kraju protestują przeciwko budzącej ogromne kontrowersje reformie sądów, którą chce wprowadzić rząd. Tysiące ludzi zmierzają przed izraelski parlament w Jerozolimie, a premier zwołał pilne konsultacje w sprawie przyszłości rządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Izrael strajki protest reforma reforma sądownictwa

Janusz Wojciechowski: są pisemne zapewnienia, że przyjęcie noweli ustawy o SN odblokuje Polsce fundusze z KPO

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oznajmił, że "gdyby ustawa (nowelizacja ustawy o SN - przyp. red.) była podpisana, Polska otrzymałaby fundusze z KPO. Jak stwierdził, są w tej sprawie "odpowiednie zapewnienia na piśmie ze strony Komisji Europejskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Janusz Wojciechowski

KE skarży Polskę do TSUE. Czarnecki: celem - ograniczenie konkurencyjności naszego państwa

- Nie traktujmy instytucji unijnych jako zbiorowiska ekspertów. To są politycy, byli premierzy czy ministrowie i podejmują decyzje stricte polityczne. Polska jest niewygodna z różnych powodów, także dlatego, że urosła gospodarczo i geopolitycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Antoni Opaliński Ryszard Czarnecki

Wniosek do TSUE przeciwko Polsce. Tułajew: KE po raz kolejny uznaje, że jedni coś mogą, a drudzy nie

- Po raz kolejny mamy do czynienia z takimi działaniami KE, które jasno pokazują, że instytucji tej nie podoba się, że w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Komisja próbuje doszukiwać się rzekomego łamania praworządności. Przypomnijmy, że ta sprawa to nic nowego - mówił w Polskim Radiu 24 Sylwester Tułajew (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa

Wniosek do TSUE przeciwko Polsce. Kwiatkowski: UE stoi na straży bezstronności sędziów

- Sędziowie reprezentują państwo polskie, co nie stoi w kolizji z członkostwem w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Gość audycji komentował wniosek Komisji Europejskiej do TSUE w sprawie orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Krzysztof Kwiatkowski POLSKA polityka sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa

Minister ds. UE: liczę, że Sejm odrzuci poprawki do noweli ustawy o SN, co przybliży nas do środków z KPO

Posłowie będą dziś głosował nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk mówił w Sejmie, że uchwalenie tych przepisów w kształcie zaproponowanym przez rząd przybliży Polskę do uzyskania środków unijnych na KPO. Przyznał, że liczy na odrzucenie przez Sejm poprawek wniesionych przez Senat, a następnie na pozytywną decyzją prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowy Plan Odbudowy Sąd Najwyższy szymon szynkowski vel sęk reforma sądownictwa Sejm Senat sądownictwo

TRANSMISJA Ustawa o Sądzie Najwyższym znów w Sejmie. Posłowie zdecydują o poprawkach Senatu

Trwa posiedzenie Sejmu. Posłowie będą m.in. kontynuują prace nad poselskim projektem nowelizacji ustaw dotyczących samorządu gminnego, powiatowego i samorządu województwa. Wprowadza on przepisy, zgodnie z którymi rada gminy będzie zobligowana do utworzenia rady seniorów. W środę rozpocznie się także posiedzenie Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm Senat reforma sądownictwa Sąd Najwyższy sądownictwo Krajowy Plan Odbudowy

Nowelizacja ustawy o SN. Rzecznik rządu zapowiada rozmowę premiera z prezydentem w tej sprawie

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą na temat nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Podczas trwającego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się między innymi poprawkami Senatu do tej ustawy. Ma ona odblokować dla naszego kraju środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka reforma sądownictwa Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Sąd Najwyższy Piotr Müller Sejm Senat

Maria Koc o poprawkach Senatu do ustawy o SN: wychodzą daleko poza to, co powinno się tam znaleźć

- Poprawki Senatu wychodzą daleko poza to, co w tej ustawie powinno się znaleźć, aby zrealizować kamienie milowe. W takim kształcie, w jakim ustawa wyszła z Sejmu, powinna była ona ostatecznie opuścić parlament - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Koc, senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sąd Najwyższy sądownictwo Sejm Senat reforma sądownictwa Krajowy Plan Odbudowy Maria Koc Polskie Radio 24 Stanisław Janecki

"Będę rekomendował odrzucenie poprawek Senatu". Marek Ast o pracach komisji nad ustawą o Sądzie Najwyższym

- Podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości będę rekomendował odrzucenie poprawek Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast (PiS). Komisja zbierze się prawdopodobnie w poniedziałek przed trzydniowym posiedzeniem Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo reforma sądownictwa Sejm Senat Krajowy Plan Odbudowy Sąd Najwyższy Marek Ast

Ustawa o SN w Senacie. Nowicka: opozycja chce ją poprawić

- Mówi się o czternastu poprawkach, które były zgłaszane przez opozycję. Senat intensywnie pracuje i dąży do tego, żeby tę ustawę poprawić. Chodzi o to, żeby Komisja Europejska nie miała żadnych wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce i abyśmy dzięki temu mogli uzyskać jak najszybciej środki z KPO - podkreśliła w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Wanda Nowicka. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka lewica Wanda Nowicka reforma sądownictwa Krajowy Plan Odbudowy

Ustawa o Sądzie Najwyższym w Senacie. Terlecki: Sejm odrzuci poprawki izby wyższej

Jak poinformował wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, "jest bardziej niż prawdopodobne" odrzucenie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. To ustawa, która ma realizować najważniejsze kamienie milowe z polskiego KPO i umożliwić wypłatę środków unijnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo reforma sądownictwa Sejm Senat Krajowy Plan Odbudowy Sąd Najwyższy

Premier: zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym mogą dać pretekst, by nie wypłacić środków z KPO

- Apeluję do pana marszałka Senatu, aby nie zwlekać, tylko jak najszybciej zwołać posiedzenie Senatu. Projekt [nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym] był znany od dawna, w związku z czym nie ma co przedłużać tego procesu. Jestem przekonany, że większość klasy politycznej zrozumie, jak ważne jest to, że KPO powinno być przyjęte - powiedział na antenie RMF FM premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki premier Sąd Najwyższy sądownictwo reforma sądownictwa