X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
PR24 Portal
Section05
reforma sądownictwa

"Niefunkcjonująca samodzielnie, instrumentalnie wykorzystywana". Mec. Andrzejewski o Małgorzacie Gersdorf

- I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf stanowiła tylko zewnętrzny wierzchołek góry lodowej. To osoba niefunkcjonująca samodzielnie, instrumentalnie wykorzystywana, za którą stoi cały zespół ludzi podejmujących decyzje - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sądownictwo reforma sądownictwa Piotr Andrzejewski Ryszard Gromadzki

Gersdorf odchodzi z Sądu Najwyższego. Kanthak: skrajnie upolityczniona kadencja

- Sprzeciw wobec wprowadzenia jakichkolwiek reform usprawniania wymiaru sprawiedliwości i przekonanie, że sędziowie to nadzwyczajna kasta mogąca żyć w poczuciu całkowitej bezkarności. Tak można podsumować kończącą się kadencję Małgorzaty Gersdorf - powiedział Jan Kanthak z Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Kanthak Adrian Klarenbach Solidarna Polska Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy sądownictwo reforma sądownictwa

TYLKO U NAS Prezydent: nie ma podstaw do "zamrożenia" Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

- Nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby dokonywać jakiegokolwiek zamrożenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - mówił prezydent Andrzej Duda w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent polityka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg sądownictwo sąd Sąd Najwyższy reforma sądownictwa stosunki polsko-amerykańskie W POLSKIM RADIU POLSKA

Maciej Mitera o stanowisku ENCJ: czujemy się w pełni niezależnymi sędziami

Odpowiemy Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) na jej stanowisko dotyczące chęci wykluczenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z tej organizacji - zapowiedział rzecznik KRS Maciej Mitera. - Przykro, że w dobie pandemii, gdzie jest tyle spraw, akurat ewentualne wykluczenie polskiej KRS, to jest tak zwany priorytet - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa POLSKA sądownictwo krs reforma sądownictwa

Kaleta: TK krok po kroku porządkuje chaos, który chciał wprowadzić "stary skład" SN

- Trybunał Konstytucyjny krok po kroku porządkuje chaos, który chciał wprowadzić "stary skład" Sądu Najwyższego - uważa wiceszef MS Sebastian Kaleta. Jego zdaniem "ostatnim akordem" sporu wokół sądownictwa będzie rozstrzygnięcie przez TK kwestii kompetencji UE do ingerencji w polski wymiar sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy prawo sądownictwo reforma sądownictwa Sebastian Kaleta POLSKA

Spór kompetencyjny między SN a prezydentem i Sejmem. Znamy orzeczenie TK

Sąd Najwyższy nie może dokonywać prawotwórczej interpretacji przepisów prowadzącej do zmiany stanu normatywnego a powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją prezydenta, nad którą Sąd Najwyższy nie może sprawować nadzoru. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Sejm prezydent reforma sądownictwa

Jacek Liziniewicz: Sąd Najwyższy jest elementem prawnym podlegającym opozycji

- Sąd Najwyższy jest obecnie elementem prawnym podlegającym opozycji. Wierzę, że przepychanki zakończą się wraz z wyborem nowego prezesa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Tomasz Kozłowski ("Fakt") i Wojciech Biedroń (wpolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sądownictwo reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Tomasz Kozłowski Wojciech Biedroń Dorota Kania

Jacek Ozdoba: era Małgorzaty Gersdorf dobiega końca, wreszcie będziemy mieli normalny Sąd Najwyższy

- Podchodzę z dużym dystansem do zabiegów stosowanych przez panią Małgorzatę Gersdorf. Do końca jej kadencji pozostało już tylko kilka dni - powiedział Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski. - Zjednoczona Prawica to dobry szeryf, który przyszedł, by zreformować wymiar sprawiedliwości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Ozdoba Adrian Klarenbach Trybunał Konstytucyjny POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sąd reforma sądownictwa

Ziobro o UE: zamiast pandemią zajmuje się praworządnością w Polsce

Zdaniem Zbigniewa Ziobro w sprawie pandemii koronawirusa "Unia Europejska zawiodła na całej linii". - Zamiast zajmować się pandemią i wspieraniem polskiego rządu w działaniach ograniczających pandemię, Unia Europejska chce się zajmować dalej ściganiem rzekomych braków praworządności w Polsce - powiedział minister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro sądownictwo Unia Europejska POLSKA reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości

Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej: to akcja polityczna przeciwko Polsce

– Unia Europejska, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do wstrzymywania możliwości działania organów konstytucyjnych państwa członkowskiego – podkreślił w w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

"Sędziowie TSUE są oderwani od rzeczywistości". Michał Wójcik o decyzji ws. Izby Dyscyplinarnej

"Dziś walczymy o życie i zdrowie ludzi. To jest dla nas najważniejsze! Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE są niestety oderwani od rzeczywistości" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Michał Wójcik Sebastian Kaleta Piotr Müller reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

Marek Król: TSUE potwierdził, że system sądownictwa to kompetencja Polski

- W tym samym rozstrzygnięciu, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE wzywa do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, stwierdza się również, że organizacja systemu sądownictwa jest domeną państwa polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był także Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

TSUE żąda zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Kaleta: to akt naruszający suwerenność Polski

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie z Luksemburga przychylili się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. "TSUE nie ma kompetencji do oceny, ani tym bardziej zawieszania konstytucyjnych organów państw członkowskich" - skomentował decyzję wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Sąd Najwyższy