more_horiz
PR24 Portal
Section05

rekrutacja

Wiceszef MEiN: we wrześniu w polskich szkołach będzie ok. 200 tys. uczniów z Ukrainy

- Podejrzewam, że liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach we wrześniu będzie oscylować wokół 200 tys. Informacje będziemy mieli na bieżąco od 1 września. Teraz trwają fluktuacje uczniów między poszczególnymi szkołami - przekazał wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Przemysław Czarnek POLSKA edukacja szkoła rekrutacja

Rekrutacja do szkół średnich. Szef MEiN: miejsc nie zabraknie

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - liceów, techników i szkół zawodowych. Pojawiły się głosy, że w szkołach średnich może zabraknąć dla uczniów miejsc. W Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że miejsc w placówkach wystarczy dla wszystkich kandydatów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Przemysław Czarnek POLSKA edukacja szkoła rekrutacja

Uczelnie rozpoczynają rekrutacje na studia. Co chcą studiować młodzi Polacy?

Przełom maja i czerwca to czas, w którym kilkaset uczelni w Polsce rozpoczyna rekrutację na studia. W 2021 roku przyjęły one 350 tysięcy studentów spośród 1 mln kandydatów. Ile mamy uczelni wyższych w Polsce? Które kierunki są najbardziej oblegane i opłacalne w przyszłości?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda studenci studia Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński Politechnika Warszawska Kwidzyń rekrutacja Paweł Turski

Innowacyjne kierunki studiów. "Odpowiedź na potrzeby rynku"

Sztuczna inteligencja, ekobiznes, italianistyka - to jedne z wielu innowacyjnych kierunków studiów oferowanych przez uczelnie w Polsce w tegorocznym naborze. - Nowe kierunki są tworzone jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy, ale również z myślą o tym, żeby naszych absolwentów wyposażyć w wiedzę i umiejętności - mówi kierownik Biura Rekrutacji KUL w Lublinie Magdalena Pranagal. 
Zobacz więcej na temat:  studia studenci społeczeństwo pracodawcy rynek pracy Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) rekrutacja

Ruszyły zgłoszenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Duże zainteresowanie już pierwszego dnia

Pułkownik Waldemar Krzyżanowski z centrum rekrutacji MON poinformował, że pierwszego dnia rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się prawie 1 600 osób. Rekrutacja była prowadzona między innymi na 32 piknikach wojskowych organizowanych pod hasłem "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej".
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie bezpieczeństwo żołnierze armia rekrutacja POLSKA służby i bezpieczeństwo

Ageizm na rynku pracy. „Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce”

Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Kandydaci poniżej 30-tego roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby powyżej 50 lat o tych samych kompetencjach. W Warszawie młodsi kandydaci aplikujący na wyspecjalizowane stanowiska z doświadczeniem, byli zapraszani na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca praca zdalna praca w życiu praca za granicą praca hybrydowa rynek pracy pracodawcy pracownik 50 plus senior czas pracy rekrutacja wiek emerytalny w Polsce Małgorzata Frydrych

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować?

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to połowa sukcesu. Obok naszej wiedzy i doświadczenia, to ona może zadecydować o dalszej naszej zawodowej drodze. - Rekrutacja to proces sprzedaży swoich kompetencji - podkreśla Angelika Śniegocka, autorka książki "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka praca rynek pracy rekrutacja zarobki pracodawcy

Adam Brokaw: kilka minut przesądziło o piętnastu latach mojego życia

„To miała być tylko dziekanka. Koleżanka namówiła mnie abyśmy wyjechali do Wielkiej Brytanii dorobić, podszkolić język. Warunki były bardzo atrakcyjne. Na polskim rynku pracy panował marazm i brak perspektyw rozwojowych. Decyzję podjąłem w trzy minuty. Okazało się, że te kilka minut określiło piętnaście lat mojego życia” - przyznaje Adam Brokaw w rozmowie z Małgorzatą Frydrych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca rynek pracy Wielka Brytania POLSKA rekrutacja Szczecin Małgorzata Frydrych

Rynek pracy 2022 zdominują rekrutacje i podwyżki płac. Raport: plany mogą być zweryfikowane przez pandemię

W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac zaledwie 3 proc. firm - wynika z raportu firmy Hays Poland. Pracodawcy zamierzają również rekrutować specjalistów z IT, sprzedaży, finansów i księgowości oraz zajmujących się obsługa klienta i produkcją.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownik firma zatrudnienie rekrutacja rynek pracy zarobki wynagrodzenia