more_horiz
PR24 Portal
Section05

relacje polsko-litewskie

"Europa nie może stać się przedmiotem rosyjskiego szantażu". Premier Morawiecki po polsko-litewskich konsultacjach

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Wilnie, że Europa musi zrobić wszystko, by nie stać się w przyszłości przedmiotem rosyjskiego szantażu. Po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych zaznaczył, że Polska i Litwa od dawna ostrzegały przed rosyjskim zagrożeniem i błędną polityką energetyczną. O szczegółach z Wilna dziennikarz Polskiego Radia - Tomasz Zielenkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki relacje polsko-litewskie premier Rosja Litwa Ukraina ŚWIAT Europa

"Są szanse na kontynuację nauki". Sytuację gimnazjum na Litwie przybliżyła jego dyrektor

- Szanse na kontynuowanie nauki przez uczniów w naszej szkole są, tylko potrzeba wyrozumiałości samorządu rejonu trockiego oraz dobrych chęci - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu, które jest zagrożone likwidacją, Renata Krasowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Litwa Polacy za granicą mniejszości narodowe edukacja szkoła relacje polsko-litewskie

Polskiej szkole na Litwie grozi likwidacja? Marcin Przydacz: sprawa zostanie rozwiązana

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że polska dyplomacja będzie rozmawiała ze stroną litewską na temat zamknięcia polskiej szkoły średniej na Litwie. Na antenie Programu 3. Polskiego Radia wiceszef MSZ zapewnił, że sprawa zostanie rozwiązana w porozumieniu z litewskim rządem i tamtejszą polską społecznością.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz MSZ Marcin Przydacz Polacy za granicą szkoła edukacja relacje polsko-litewskie

Polska i Litwa nieustannie wspiera Ukrainę. Będą kolejne wizyty prezydentów w Kijowie

W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą. Prezydenci Polski i Litwy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Gitanas Nauseda Andrzej Duda Jakub Kumoch Wołodymyr Zełenski Ukraina relacje polsko-litewskie

Polska i Litwa dalej będą wspierać Ukrainę. Kumoch zapowiada wizyty prezydentów w Kijowie

W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą. Prezydenci Polski i Litwy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Gitanas Nauseda Andrzej Duda Jakub Kumoch Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna 2022 serwis wschodni relacje polsko-litewskie ŚWIAT Europa

"Zaniepokoił nas pomysł reorganizacji". Jan Dziedziczak o polskich szkołach na Litwie

- Zaniepokoiła nas sytuacja pomysłu reorganizacji dwóch z czterech szkół polskich, w rejonie trockim, w którym mieszka blisko 30 procent Polaków. Stąd moja wizyta, chciałem się spotkać z gronem pedagogicznym i rodzicami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Minister zaznaczył, że w obliczu brutalnej polityki Rosji, nie jest to dobry czas na tego typu konflikty. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Dziedziczak Europa Litwa Wilno relacje polsko-litewskie edukacja szkoła Polacy za granicą