more_horiz
PR24 Portal
Section05

religia

Zakaz noszenia symboli religijnych w urzędach? TSUE: to nie dyskryminacja

- W celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, administracja publiczna może zakazać noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli, ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne - twierdzi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka regulacja nie jest dyskryminująca, jeżeli jest stosowana w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne - podano we wtorkowym orzeczeniu TSUE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE religia dyskryminacja

Jak być szczęśliwym i mieć pieniądze?

Nadchodzący grudzień to czas świątecznych wydatków, ale i ważnych bilansów i podsumowań. W jaki sposób mądrze podchodzić do pieniędzy, jak je gromadzić i wydawać? Co Jezus mówił o finansach i czy z Biblii możemy wyciągać ekonomiczne podpowiedzi? Zapraszam na dyskusje o poszukiwaniu szczęścia i czy dają je pieniądze, o radości z dzielenia się z innymi, oraz tym, czy da się pogodzić "być" i "mieć". Przed świąteczną gorączką, gorący temat pieniędzy i naszego stosunku do nich.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Ireneusz Kania - jego dorobek i wpływ na polską kulturę

W tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o zmarłym niedawno wybitnym tłumaczu i myślicielu - Ireneuszu Kani. Zastanawialiśmy się, jaką rolę pełniły w polskiej kulturze współczesnej jego prace tłumaczeniowe i interpretacyjne. Znalazły się wśród nich dzieła takich autorów, jak - między innymi - Mircea Eliade, Emil Cioran, Umberto Eco czy Konstandinos Kawafis. 
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Kania buddyzm Jakub Moroz Umberto Eco Dwójka filozofia tłumacz religia Daleki Wschód

Każde dziecko musi utracić Narnię. Clive Staples Lewis i jego opowieści

– Do "Opowieści z Narnii" możemy przykładać różne interpretacje, ale moim zdaniem to są opowieści o dzieciństwie, o tym, że trzeba opuścić Narnię i wejść w dorosłe życie. Strata Narnii jest bezpowrotna – mówił w Polskim Radiu literaturoznawca dr Grzegorz Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Clive Staples Lewis HISTORIA literatura dzieci dzieciństwo religia chrześcijaństwo protestantyzm katolicyzm książki dla dzieci

Trzy tygodniki, czyli jak powstały pisma katolickie w komunistycznej rzeczywistości 1945 roku

"Tygodnik Powszechny", "Tygodnik Warszawski" czy tygodnik "Dziś i juro" zaczęły ukazywać się w 1945 roku, w nowej rzeczywistości, instalowania się komunistycznej władzy. Jakie idee przekazywały te pisma czytelnikom? Kim byli ludzie je upowszechniający? Dlaczego jedni trafili do więzień, inni nie po zamknięciu tytułu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Tygodnik Powszechny PRL komunizm historia PRL Kościół katolicki religia Stefan Wyszyński Adam Stefan Sapieha czytelnictwo

"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński literatura opowiadanie pisarze i poeci filozofia religia Bogusław Chrabota KSIĄŻKA KULTURA

PR24 Synod o synodalności. Ks. prof. Robert Skrzypczak: narasta tendencja, by Kościół mówił językiem tego świata

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak, teolog i wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, mówił w Polskim Radiu 24 o swoim sceptycyzmie związanych z synodem o synodalności, z drogą synodalną i toczącymi się w Kościele katolickim dyskusjami o koniecznych zmianach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Robert Skrzypczak Filip Memches aktualności katolickie religia

Kim jest współczesna kobieta? Wyjaśniają eksperci w Programie 1 [WIDEO]

- Wymagania stawiane kobietom przez społeczeństwo są wysokie, ale również te stawiane przez same kobiety są bardzo wysokie i czasami nie do osiągnięcia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sabina Zalewska, psycholog, adiunkt w Katedrze Psychologii Menadżerskiej Akademii Nauk Stosowanych. Jak współczesna kobieta odnajduje się w zmieniającym świecie?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg społeczeństwo kobieta religia Sabina Zalewska Katarzyna Kwarecka Marek Rembierz