more_horiz
PR24 Portal
Section05

religia

Siedziba bogów i centrum świata. Kajlas, czyli święta góra Tybetu

Na jej szczyt nie wszedł żaden człowiek, choć na tle himalajskich olbrzymów nie wypada tak imponująco. Ma 6714 metrów wysokości, a kształtem przypomina piramidę pokrytą w górnych partiach śniegiem. Mnisi ze świątyń, których wokół góry jest kilka, od stuleci pilnują, aby nikt nie wspinał się na jej ściany. Zlokalizowana w Tybecie góra Kajlas stanowi ważny obiekt w azjatyckich wierzeniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tybet buddyzm Azja góry religia geografia

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Ks. dr Waleńdzik: czcimy dziś zwycięstwo Jezusa Chrystusa w życiu świętych

Kościół katolicki obchodzi dziś Uroczystość Wszystkich Świętych. To uroczystość ku czci wszystkich świętych chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. - Czcimy dziś zwycięstwo Jezusa Chrystusa w życiu świętych - powiedział proboszcz kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie, ksiądz doktor Piotr Waleńdzik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych społeczeństwo katolicyzm religia aktualności katolickie

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bp Śmigiel: świętość oznacza otwarcie na łaskę Boga

- Świętość to nie tylko bycie dobrym człowiekiem, ponieważ tyle wymaga humanizm i zwykła przyzwoitość, ale to również wiara i otwarcie na łaskę Boga - powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel. Chodzi o codzienną miłość, wzajemną wierność w małżeństwie, troskę o rodzinę i o wiarę - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara religia katolicyzm Wszystkich Świętych

Świętość – medal za zasługi?

Wszyscy świeci – czyli ci których imiona w pamięci Kościoła są zapisane i nie zapisane, znane i nieznane. 1 listopada to ich dzień. Tych których Kościół ogłosił świętymi, ale także tych nie ogłoszonych oficjalnie. Być może także naszych bliskich zmarłych, za których się modlimy – życząc im nieba. Czy i czym zasłużyli na niebo? Czy niebo jest nagrodą za dobre życie?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Aby miłość nie wsiąkła w pustkę". Karol Ludwik Koniński i świat religii

Jeśli chodzi o gwałtowność i radykalizm religijnej myśli porównywano go z Pascalem czy Kierkegaardem. Jego prowadzony podczas wojny dziennik był ważną lekturą dla Czesława Miłosza, Marii Janion czy Jarosława Marka Rymkiewicza. Karol Ludwik Koniński był postacią, która warta jest przypomnienia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia filozofia II wojna światowa literatura dziennik msn21-historia