X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
reparacje wojenne

"Naszym obowiązkiem jest upominać się o straty". Premier jednoznacznie o reparacjach wojennych

- Wolna i niepodległa Polska nie może przejść nad wojenną hekatombą do porządku dziennego. Naszym obowiązkiem jest upominać się o straty - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki. Uregulowaniu sprawy reparacji za II wojnę światową ma służyć powołany niedawno Instytutu Strat Wojennych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne premier Mateusz Morawiecki Niemcy polityka II wojna światowa

Powołano Instytut Strat Wojennych. Mularczyk: to podniesienie sprawy reparacji na bardzo wysoki poziom polityczny

Arkadiusz Mularczyk, były szef sejmowego zespołu ds. reparacji przyznał, że powstanie Instytutu Strat Wojennych oznacza podniesienie sprawy reparacji nierozwiązanej od 80 lat na bardzo wysoki poziom polityczny. Dodał, że będzie Instytutowi służył pomocą, wsparciem i kontaktami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa

Ukraina żąda reparacji od Niemiec. Kijów przypomina II wojnę światową i punktuje Nord Stream 2

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wystosował specjalny list, w którym przypomniał, że Kijów przekazał Niemcom bezcenną kolekcję rękopisów, zagrabionych przez ZSRR. Tymczasem Niemcy nie chcą wziąć odpowiedzialności za drugowojenne straty. Dyplomata podkreślił, że gdy Ukraina jest najeżdżana przez Rosję, to b. kanclerz Niemiec jest pupilem Władimira Putina i "cynicznym lobbystą Kremla", który pracuje przy Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Niemcy II wojna światowa Nord Stream 2 Nord Stream II reparacje wojenne

Powołanie Instytutu Strat Wojennych. Prof. Bogdan Musiał: duża szansa dla Polski

- Państwo niemieckie robiło wszystko, by nie zapłacić po wojnie reparacji wojennych i chronić niemieckich zbrodniarzy, którzy dopuścili się swoich czynów na terenie Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk polityki niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin polityka Angela Merkel reparacje wojenne Niemcy

"Nie wprowadzajmy pojęć prawnych, to czysta polityka". Parafianowicz o reparacjach wojennych od Niemiec

- To, ile uda się osiągnąć ws. reparacji, zależy od determinacji strony polskiej. Po upadku PRL tej determinacji nie było w ogóle. Nie mogło jej być, bo Polska była państwem słabym i nieumiejętnie zabiegała o swoje interesy. Teraz może być inaczej - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy stosunki polsko-niemieckie reparacje wojenne II wojna światowa polityka

PiS powoła Instytut Strat Wojennych. Placówka ma zająć się m.in. reparacjami

Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję o powołaniu Instytutu Strat Wojennych, którego zadaniem będzie "prowadzenie dalszych prac nad bilansem niemieckiej i sowieckiej okupacji w czasie II wojny światowej" oraz "doprowadzeniem sprawy reparacji do pozytywnego finału" - poinformował portal wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski społeczeństwo reparacje wojenne II wojna światowa Prawo i Sprawiedliwość

Prof. Żerko o książce niemieckiego historyka: dr Roth uważa, że Berlin powinien zadośćuczynić tej części Europy

- Jego książka mówi o tym, że Niemcy są winne naszej części Europy częściowe zadośćuczynienie. Częściowe dlatego, że niemożliwym jest pełne odszkodowanie - powiedział o książce dra Rotha, prof. Stanisław Żerko. Gościem Polskiego Radia 24 była także Olga Doleśniak-Harczuk.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne pieniądze historia Polski Niemcy II wojna światowa POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Pozwalają się wyłgać Niemcom z kwestii reparacji". Krysztopa o kłamstwach nt. II wojny światowej

- Zakłamywanie historii z jednej strony ułatwia roszczeniowym organizacjom żydowskim proces nacisku w sprawie tzw. mienia bezspadkowego, a z drugiej strony zwalnia częściowo Niemcy z odpowiedzialności. Pozwala się też wyłgać z kwestii reparacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". Gościem audycji była także Dorota Łosiewicz z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Niemcy II wojna światowa polityka historyczna reparacje wojenne

Patryk Jaki: Polska już dawno powinna wystosować wniosek o reparacje od Niemiec

- Musimy sobie wszyscy zdać sprawę z tego, że to nie jest tylko historia. To nie tak, jak niektórzy mówią: zapomnijmy o przeszłości, myślmy tylko o przyszłości. Problem polega na tym, że nie możemy uczciwie rywalizować dziś z wieloma państwami, właśnie ze względu na to, co wydarzyło się w 1939 r. - mówił portalowi wPolityce.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patryk Jaki polityka Niemcy II wojna światowa repatriacje reparacje wojenne historia Polski

"Są w pełni uzasadnione". Portugalski historyk o reparacjach wojennych dla Polski

Historyk i politolog z Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Jose Telo uważa, że polski rząd powinien przedstawić władzom Niemiec wniosek o reparacje za zniszczenie kraju w okresie II wojny światowej. - Wniosek taki byłby pod względem moralnym w pełni uzasadniony - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne pieniądze POLSKA społeczeństwo