more_horiz
PR24 Portal
Section05
reportaż w Jedynce

"Od piosenki Zbyszka Wodeckiego nazwałem moją córkę i firmę" [POSŁUCHAJ]

- Zbyszek skomponował piosenkę "Izolda". Usłyszałem ją rano w radiu, dzwonię do Zbyszka i mówię: "Piękna piosenka, jak kiedyś będę miał łódkę, to nazwę ją Izolda". W życiu nie miałem nawet pół dziurawego, gumowego pontonu, nie mówiąc już o łódce. Bóg dał mi jednak córkę i firmę. Obie nazwałem Izolda - mówi w reportażu "W słońcu Zbyszka" Włodzimierz Patorski, fan i przyjaciel Zbigniewa Wodeckiego.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Wodecki reportaż Jakub Tarka reportaż w Jedynce rocznica

Ignacy Gogolewski. "Szczęście pomagało mi w tym zawodzie" [POSŁUCHAJ]

W ostatnią niedzielę, w wieku 90 lat, zmarł wybitny aktor Ignacy Gogolewski. Miał 24 lata, kiedy zagrał Gustawa-Konrada w "Dziadach". Wcześniej rolę tę otrzymywali aktorzy powyżej czterdziestki. Popularny artysta mówił, że nie brakowało mu szczęścia w całej karierze. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalny reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Jubilat" o Ignacym Gogolewskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Ignacy Gogolewski Dorota Boniecka-Górny odeszli 2022 reportaż w Jedynce

Ida Haendel - cudowne dziecko skrzypiec z Chełma [POSŁUCHAJ]

- Pamięć o Idzie tak naprawdę była nieobecna w powojennym Chełmie. Udało się ją z tej niepamięci wydobyć, przypomnieć. Mało tego - ponownie rozsławić imię tej niezwykłej, genialnej skrzypaczki nie tylko w Chełmie, ale również w Polsce - mówi Dominika Gila, jedna z bohaterek reportażu "Powrót Idy", o polskiej skrzypaczce żydowskiego pochodzenia Idzie Haendel.
Zobacz więcej na temat:  reportaż skrzypce MUZYKA Chełm reportaż w Jedynce

"W cieniu wojny". Reportaż z polsko-ukraińskiego pogranicza [POSŁUCHAJ]

"W cieniu wojny" to reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o strachu przed wojną mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskiego oraz zachodniej Ukrainy. Boją się wszyscy, choć większość jest przekonana, że Rosjanie nie odważą się przekroczyć granicy z Polską, członkiem sojuszu NATO. Inni podkreślają nieprzewidywalność najeźdźcy, który na Ukrainie dopuszcza się mordów nawet na dzieciach oraz gwałtów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie Adam Bogoryja-Zakrzewski wojna 2022 reportaż w Jedynce

Jak wygląda życie bacy i juhasa? Reportaż "Wspólnota" [POSŁUCHAJ]

Z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieopłacalne, wymaga wiele wysiłku, poświęcenia, wyrzeczeń i rozłąki z najbliższymi, a jednak miłość do owiec i przywiązanie do tradycji wygania ich co roku z domu i na wiosnę wyruszają z setkami powierzonych im owiec na wypas, by powrócić z nimi dopiero późną jesienią.
Zobacz więcej na temat:  góry owce Podhale reportaż reportaż w Jedynce Henryk Dedo Waldemar Kasperczak

Od Konstytucji 3 maja do upadku I Rzeczpospolitej [REPORTAŻ]

- Niestety Konstytucja 3 maja była spóźniona i nie rozwiązała problemów Rzeczpospolitej. Niektórzy historycy uważają, że Sejm Czteroletni i konstytucja w pewien sposób przyspieszyły II rozbiór, a później III rozbiór Rzeczpospolitej i upadek państwa - mówi w reportażu "3 maja - studium upadku" Marek Chodowski, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik konstytucja 3 maja reportaż reportaż w Jedynce

Reportaż "Szpotański i spółka" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie , następnie w latach 1910–1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, uzyskując dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911–1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce

"Otulić radością". Reportaż Moniki Malec o pomocy najmłodszym Ukraińcom

"Poranek z zabawą" to wydarzenie, na które dzieci z Ukrainy zaprosili studenci z Fundacji Jana Pawła II oraz Szkoła SuperBabć i SuperDziadków. Pomysłodawczyni akcji, Zofia Zaorska, ukończyła wiele kursów z pedagogiki zabawy. Wie doskonale, że najważniejsi są ludzie i tworzone przez nich relacje.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina pomoc dzieci Lublin wojna na Ukrainie uchodźcy reportaż w Jedynce Monika Malec
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem