more_horiz
PR24 Portal
Section05

represje

Represjonowani obywatele Białorusi. Europosłowie wzywają do zwiększenia ich poparcia

Juozas Olekas oraz Petras Ausztreviczius - europosłowie delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi - wezwali do zwiększenia pomocy dla represjonowanych opozycjonistów w tym kraju, w tym dla uwięzionego działacza Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzeja Poczobuta.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT Andrzej Poczobut represje Unia Europejska UE Europa Polacy na Białorusi Swiatłana Cichanouska

TYLKO U NAS Proces Andrzeja Poczobuta. Biały Dom potępia działania białoruskiego reżimu

Jak informuje korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Biały Dom jednoznacznie potępił represje polityczne na Białorusi, w tym proces polsko-białoruskiego działacza i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre przypomniała, że USA właśnie nałożyły sankcje na kolejnych przedstawicieli białoruskich władz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Białoruś Andrzej Poczobut represje

Akty oskarżenia, zarzuty i wnioski o uchylenie immunitetów. IPN ściga zbrodnie sądowe stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom, w tym 25 sędziom i pięciu prokuratorom. Sąd Najwyższy rozpoznał dotąd sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych - cztery dotyczyły sędziów i jeden prokuratora.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej represje komunizm

Uwolniona dziennikarka Biełsatu: sytuacja niezależnych mediów na Białorusi jest fatalna, wszyscy wyjechali

- Sytuacja niezależnych mediów na Białorusi jest fatalna, wszyscy dziennikarze wyjechali - mówiła w Brukseli Daria Czulcowa, dziennikarka Biełsatu podczas seminarium poświęconego represjom stosowanym przez władze w Mińsku. Zostało ono zorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej i telewizję Biełsat, obchodzącą w tym roku 15-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT Biełsat Europa represje media Raport Białoruś Raport Białoruś

Niemieckie antyżydowskie prawo w Generalnym Gubernatorstwie

1 grudnia 1939 roku weszło w życie rozporządzenie generalnego gubernatora ziem polskich Hansa Franka, nakazujące Żydom noszenie opasek z gwiazdą Dawida. Był to jeden z szeregu dekretów ukazujących haniebną i zbrodniczą politykę okupanta wobec polskiej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa POLSKA III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne getto warszawskie represje

Prześladowania Polaków na Białorusi. Ekspert: to element polityki Łukaszenki

Centrum Ochrony Praw Człowieka Wiasna poinformowało o rewizjach w mieszkaniach działaczek nieuznawanego przez tamtejszy rząd Związku Polaków na Białorusi. - Jest to element całościowej polityki Łukaszenki, która nie zaczęła się w ciągu ostatnich lat. Polacy są częścią tego pejzażu represji - ocenia ekspert Polskiej Agencji Prasowej Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Polacy na Białorusi represje Paweł Lekki Europa ŚWIAT

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się to trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja historia Polski HISTORIA represje procesy polityczne studenci