more_horiz
PR24 Portal
Section05

Republika

Mija 40 lat od wydania legendarnych "Nowych sytuacji" Republiki. Krzywański: mieliśmy spójny przekaz

- Pierwsze piosenki na tę płytę powstały wiosną 1981 roku, a zamykaliśmy ją piosenkami, które powstały na początku 1982 roku. Zespół powstawał wtedy, tworzył repertuar, więc siłą rzeczy ten album był efektem tego, co przygotowywaliśmy na koncerty - opowiada w "Muzycznej Jedynce" Zbigniew Krzywański, współtwórca, kompozytor i gitarzysta Republiki, o albumie "Nowe sytuacje". W tym roku mija 40 lat od premiery materiału. 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik muzyka rozrywkowa Republika album Zbigniew Krzywański Grzegorz Ciechowski

Leszek Biolik: Grzegorz Ciechowski cały czas jest dla mnie obecny

"Obywatele Republiki" to wyjątkowe przedsięwzięcie, podczas którego wokalistki i wokaliści wykonują najsłynniejsze utwory Grzegorza Ciechowskiego. - Grzesiek cały czas jest dla mnie obecny - podkreśla Leszek Biolik w rozmowie z Kamilem Wicikiem. Najbliższy koncert już w przyszłym tygodniu na Torwarze. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Kamil Wicik Leszek Biolik muzyka rozrywkowa Republika Grzegorz Ciechowski MUZYKA

Leszek Biolik: ciągle testujemy, na ile to, co robiliśmy, jest aktualne

- Scena i kontakt z ludźmi jest tym, za czym się tęskni. Studio to jest fajna, kreatywna praca, ale jednak praca bardzo indywidualna. Natomiast scena to zupełnie co innego i uwielbiam być na scenie - przyznaje w "Muzycznej Jedynce" Leszek Biolik. Artysta opowiedział o współpracy z Grzegorzem Ciechowskim i zbliżającym się koncercie Obywatele Republiki.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Biolik Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Republika

Muzyczne powroty do przeszłości

W tej audycji "Nasza tonacja" prowadzący środowe wydanie Michał Kirmuć powracał do muzycznej przeszłości i to częściej niż zazwyczaj. Było ku temu kilka powodów – odnalezienie w czeluściach archiwum Polskiego Radia koncertowej wersji utworu grupy Republika, 73. rocznica urodzin Andrzeja Zuchy oraz zbliżający się wielki krokami Trójkowy koncert Closterkeller.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Michał Kirmuć Trójka Republika Grzegorz Ciechowski Andrzej Zaucha Anja Orthodox Edyta Bartosiewicz Grzegorz Markowski Mika Urbaniak

Republika – retransmisja trójkowego koncertu z 1998 roku

22 grudnia 2021 przypada 20. rocznica śmierci Grzegorz Ciechowskiego – wokalisty, kompozytora i lidera legendarnej grupy Republika. Z tej okazji powróciliśmy do roku 1998 i mikołajkowego wieczoru w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej. Wtedy Republika zagrała słuchaczom Trójki koncert promujący album "Masakra". Teraz można było wysłuchać nagrania z koncertu w czasie audycji "W tonacji Trójki", prowadzonej przez Grzegorza Hoffmanna. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Republika Grzegorz Ciechowski

Grzegorz Ciechowski. 20. rocznica śmierci artysty. Zobacz serwis specjalny

Dziś mija dokładnie 20 lat odkąd zmarł Grzegorz Ciechowski. W Polskim Radiu usłyszymy muzykę Grzegorza z Ciechowa, Obywatela G.C. i grupy Republika. Przez cały dzień Grzegorza Ciechowskiego wspominać będzie na antenie radiowa Trójka. W portalu polskieradio.pl dostępny jest serwis specjalny poświęcony legendarnemu liderowi grupy Republika.  
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ciechowski Republika MUZYKA muzyka hp W POLSKIM RADIU