more_horiz
PR24 Portal
Section05

reżim

"Uwolnienie" z więzienia Angeliki Borys. Łukaszenka: poprosiła mnie o to jej matka

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że decyzję o "uwolnieniu" Andżeliki Borys podjął osobiście, po tym, jak poprosiła o to pisemnie jej matka. Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) została po roku pozbawienia wolności wypuszczona z więzienia w marcu i przebywa w areszcie domowym. Oskarżona była m.in o "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym".    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka Andżelika Borys Andrzej Poczobut

Nuklearny szach Korei Północnej. "Coraz bardziej agresywne deklaracje"

 - Nowa eskalacja ze strony władz Korei Północnej stanowi zagrożenie dla międzynarodowego i regionalnego pokoju i bezpieczeństwa - oświadczyło francuskie MSZ w odniesieniu do nowej ustawy, przyjętej przez Pjongjang i mówiącej o gotowości do przeprowadzenia prewencyjnych ataków atomowych. Według północnokoreańskiej agencji KCNA nowe prawo pozwoli reżimowi na przeprowadzenie wyprzedzającego ataku nuklearnego "automatycznie" i "natychmiast, w celu zniszczenia wrogich sił".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa reżim Korea Północna Francja USA Kim Dzong Un

Porównał Stalina do Hitlera. Sąd w Moskwie skazał znanego rosyjskiego opozycjonistę

Sąd w Moskwie skazał znanego opozycjonistę i komentatora Leonida Gozmana na 15 dni aresztu. Polityka oskarżono o złamanie ustawy, zakazującej zrównywania Związku Radzieckiego z hitlerowską III Rzeszą. Gozman napisał w Internecie, że Stalin był gorszym zbrodniarzem od Hitlera. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa reżim opozycja sąd Józef Stalin hitler

PR24 Niszczenie cmentarzy AK. Historyk: Białoruś wpisuje się w kontynuację barbarzyńskich totalitaryzmów

- Administracja Białorusi wpisuje się w kontynuację zupełnie barbarzyńskich systemów totalitarnych okresu II wojny światowej. (...) Im nie wystarczyło pokonanie przeciwnika i zabicie go, ale starali się go jeszcze upodlić, obedrzeć z godności i zniszczyć groby, żeby nie pozostała żadna pamięć - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Krajewski, odnosząc się do dewastowania cmentarzy AK na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka Armia Krajowa historia Polski pamięć Europa

"Nie mam złudzeń". Andrzej Poczobut przekazał, że oczekuje zesłania do łagru

Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut napisał w liście z więzienia, że oczekuje na wyrok sądu i zesłanie do łagru. "Nie mam złudzeń co do wyniku procesu" - przekazał. List opublikowało w mediach społecznościowych zdelegalizowane przez reżim w Mińsku białoruskie centrum praw człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim represje Andrzej Poczobut dziennikarstwo Raport Białoruś

Białoruskie samoloty gotowe do transportu broni jądrowej. Łukaszenka mówi o ustaleniach z Putinem

Białoruskie bombowce zostały przystosowane do przenoszenia broni jądrowej. Poinformował o tym Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że decyzja w tej sprawie zapadła podczas jednego ze spotkań z Władimirem Putinem. Przywódca Białorusi podkreślił, że może odpowiedzieć na zagrożenie ze strony Zachodu. "Wszystko jest gotowe" - oznajmił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Rosja reżim Aleksander Łukaszenka samoloty

Białoruskie ataki na Polskę. Tym razem chodzi o "bombę" na przejściu granicznym w Brześciu

Służby na Białorusi przekazały, że w samochodzie na przejściu granicznym w Brześciu, który przyjechał z Polski, funkcjonariusze znaleźli przedmiot przypominający ładunek wybuchowy. Jak powiedziała jednak portalowi tvp.info rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska ze strony białoruskiej takie informacje do polskich strażników nie dotarły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka granica

Białoruś: atak na polski cmentarz AK. Jednoznaczny komentarz Stanisława Żaryna. "Kolejny akt terroryzmu"

Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że dewastacja cmentarza AK w Surkontach na Białorusi to "kolejny akt państwowego terroryzmu". Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zwrócił uwagę, że Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn Białoruś reżim Armia Krajowa Aleksander Łukaszenka