more_horiz
PR24 Portal
Section05

reżim

Brutalne zabójstwo reżimu Kadyrowa. Czeczeński opozycjonista torturowany i "rozerwany granatem"

Niezależny rosyjski portal Meduza poinformował o śmierci czeczeńskiego opozycjonisty Sałmana Tepsurkajewa, który krytykował władze tej republiki na rosyjskim północnym Kaukazie, a w szczególności jej przywódcę Ramzana Kadyrowa. 19-latka aresztowano na południowym zachodzie Rosji i wywieziono do Czeczenii. Po trwających tydzień torturach został "rozerwany granatem" na jednym z poligonów wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Czeczenia opozycja reżim

Konferencja "Nowa Białoruś" w Wilnie. Dr Łukasz Adamski: dobry, ale spóźniony ruch

Na antenie Polskiego Radia 24 kwestię powołania po dwudniowym zjeździe białoruskiej opozycji w Wilnie rządu tymczasowego na uchodźstwie mówił historyk i politolog dr Łukasz Adamski. - To jest dobry ruch, ale to jest też ruch spóźniony - powiedział gość audycji "Spojrzenie na wschód". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski Łukasz Adamski ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka opozycja Swiatłana Cichanouska

Coraz więcej Białorusinów trafia za kratki. Wcześniej protestowali przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainie

Od 24 lutego ponad 1000 Białorusinów zatrzymano za protesty przeciwko inwazji rosyjskiej w Ukrainie - powiadomiło Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Centrum przygotowało raport dla specjalnych sprawozdawców ONZ. Białoruscy obrońcy praw człowieka zaznaczają, że ta liczba nie jest ostateczna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Ukraina wojna na Ukrainie reżim wojna 2022 Aleksander Łukaszenka

"Chce mi się krzyczeć, by Zachód otworzył oczy". Cichanouska apeluje o wsparcie Białorusi

Rozumiem, że każdy kraj ma swoje interesy. Ale czasem chce mi się krzyczeć, by Zachód otworzył oczy na to, co się dzieje na Białorusi. Zyski nie mogą być ważniejsze od życia ludzkiego - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Swiatłana Cichanouska. Jak dodaje, "nie wolno zostawić Białorusi na pożarcie Rosji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Swiatłana Cichanouska

"Żądamy natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP". Europejska Unia Nadawców ws. Iryny Słaunikawej

Europejska Unia Nadawców włączyła się w działania na rzecz uwolnienia Iryny Słaunikawej skazanej na 5 lat kolonii karnej na Białorusi. "Żądamy natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP World i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi" - oświadczyła EBU. Kobieta została aresztowana po tym jak dwa lata temu relacjonowała protesty społeczne na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim więźniowie polityczni dziennikarstwo media media publiczne TVP

Andrzej Rybałt o Irynie Słaunikawej: wydarzenia na Białorusi relacjonowała obiektywnie

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt powiedział, że Iryna Słaunikawa obiektywnie relacjonowała ostatnie wydarzenia na Białorusi. Dziennikarka TVP Iryna Słaunikawa została w tym tygodniu skazana na pięć lat kolonii karnej. Wcześniej relacjonowała na Białorusi m.in. obywatelski zryw przeciwko reżimowi Łukaszenki i sfałszowanym wyborom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś reżim Polskie Radio areszt dziennikarstwo Andrzej Rybałt