more_horiz
PR24 Portal
Section05
reżyser

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ignacy Gogolewski Jerzy Trela konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo reżyser Dziady Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Opole lalka Bolesław Prus Martyna Podolska

Mija 80 lat od pierwszego klapsa na planie "Casablanki"

Amerykanin, na emigracji we francuskim Maroku, zastanawia się, czy pomóc swojej byłej kochance i jej zbiegłemu mężowi w ucieczce przed nazistami. "Casablanca" to dziś jeden z najlepiej znanych i najbardziej lubianych obrazów w historii kina. O pierwszym klapsie na planie i niespodziewanej karierze filmu opowiemy w czwartkowej audycji "Magazyn bardzo filmowy".
Zobacz więcej na temat:  kino filmowa i rozrywkowa rozrywka premiera Cannes Tom Cruise Ingrid Bergman Maroko II wojna światowa Afryka Małgorzata Szumowska reżyser Jerzy Skolimowski

Siergiej Łoźnica: temat wojny nie przestaje mnie interesować

– W swoim filmie zadaję pytanie o to, czy dopuszczalne jest wykorzystywanie ludności i infrastruktury cywilnej do osiągania militarnych celów, czy można zabijać ludzi i niszczyć miasta, by wygrać. Chcę, by widzowie zastanowili się, czy wyrażamy na to jako ludzkość zgodę – nieważne, czy mówimy o II wojnie światowej, wojnie w Syrii, czy teraz – także o Ukrainie – mówił w Dwójce Siergiej Łoźnica, jeden z najwybitniejszych ukraińskich reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  reżyser dokument Siergiej Łoźnica Ukraina Dwójka

Oscary obchodzą 93. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Krzysztof Zanussi: w swoim życiu napatrzyłem się na zło

- To, że zło podnosi głowę z jakąś regularnością, jakoś cyklicznie, nie może mnie dziwić, bo ja na to zło napatrzyłem się przez całe swoje życie i mam pamięć tego, co było koszmarem mojego dzieciństwa i co w gruncie rzeczy - przykro to powiedzieć - jest pewną normalnością - mówił w Dwójce reżyser Krzysztof Zanussi, odnosząc się do wojny toczącej się na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Krzysztof Zanussi reżyser kino film polski Wielkanoc

Maciej Wojtyszko: zawsze traktuję dzieci i dorosłych tak samo

16 kwietnia 1946 roku przyszedł na świat Maciej Wojtyszko - dramatopisarz, scenarzysta, reżyser radiowy, teatralny, filmowy i telewizyjny, prozaik. Autor sztuk, komiksów, filmów animowanych, a także wielu książek dla dzieci. - Zawsze było tak, że pisałem książki i robiłem programy dla dzieci i równolegle robiłem programy dla dorosłych - mówił w Polskim Radiu. Dzieci znają choćby jego zbiór opowiadań "Bromba i inni", które zaczął pisać jeszcze podczas studiów reżyserskich. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wojtyszko TEATR reżyser książki dla dzieci aktorstwo HISTORIA KULTURA

"Przysięga Ireny". Dan Gordon o filmie poświęconym Irenie Gut

Scenarzysta i reżyser Dan Gordon przebywa obecnie w Lublinie w związku ze zdjęciami do filmu pod tytułem "Przysięga Ireny". Film opowiada historię pochodzącej z Kozienic Ireny Gut, odznaczonej medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie dwunastu Żydów. W rozmowie z "Kurierem Lubelskim" artysta powiedział, że "największą obawą Ireny pod koniec życia było to, kto opowie dzieciom jej historię, gdy jej już nie będzie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lublin FILM reżyser wywiad Holokaust
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem