more_horiz
PR24 Portal
Section05

Roch Siciński

Dźwięk w eterze. "Pierwsza stacja radiowa zaczęła nadawanie w 1920 roku"

- Listopad, rok 1920 i stacja KDKA z Pittsburga w Stanach Zjednoczonych. Tam to wszystko się zaczęło - mówił w Dwójce Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu, znawca i miłośnik radiofonii. Trochę ponad 4 lata później, 1 lutego 1925 roku, pierwszą oficjalną audycję radiową nadało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Polskie Radio Monika Zając Roch Siciński KULTURA Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Teatr Polskiego Radia

"Hajstry" - książka o przeoczonych krajobrazach

- Biorąc się za bary z pisaniem tej książki, trochę nie wiedziałem, co robię. Byłem dziennikarzem wprawionym w pisaniu o wiele krótszych form, choć wprawdzie obeznanym z tematyką ochrony przyrody. Nie były to więc dla mnie obce tematy, natomiast nie miałem zielonego pojęcia, czy podołam napisaniu tych dwustu czy trzystu tysięcy znaków - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Robiński o swojej debiutanckiej książce "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg". Tytuł właśnie doczekał się wznowienia.
Zobacz więcej na temat:  podróże Dwójka Roch Siciński Adam Robiński przyroda KSIĄŻKA

Stefan Raczkowski przed debiutem superminimalism w "Jazz.PL"

- Ten koncert to bardzo dobra motywacja do tego, żeby dopiąć cały materiał. Miałem wcześniej mnóstwo różnych pomysłów, zakomponowanych fragmentów, natomiast pozwoliło mi to spiąć to, mam nadzieję, w logiczną całość, z pewną narracją - mówił w Dwójce perkusista Stefan Raczkowski, który w piątek wystąpi w cyklu "Jazz.PL" ze swoim zespołem superminimalism.
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Roch Siciński Dwójka perkusja MUZYKA

"Nosiciel tajemnicy" - portrecista z Auschwitz Wilhelm Brasse

- Jest to jedna z najciekawszych, prawdziwych historii, jaką może poznać świat. Człowiek, który był Polakiem, trafił do Auschwitz nieprzypadkowo, bo był więźniem politycznym - mówiła Anna Dobrowolska, autorka książki "Byłem fotografem w Auschwitz". 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Dwójka Roch Siciński literatura fotografia fotograf

"Jego portret". Włodzimierz Nahorny i przyjaciele w NOSPR

- Zawsze się cieszę, widząc tylu przyjaciół, tylu dobrych ludzi na scenie. To jest dla mnie olbrzymia radość i satysfakcja, honor grać z takimi ludźmi na wspólnej scenie. Bardzo dziękuję kochani, że będziecie - mówił w Dwójce muzyk Włodzimierz Nahorny. Artysta w minionym roku świętował 80. urodziny, a koncert, na który zapraszał, jest kontynuacją jubileuszowych obchodów.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Nahorny Roch Siciński Dwójka Jazz jubileusz

Trendy i premiery. Co w tym roku czeka nas w kinie?

Rok 2023 zapowiada się bardzo ciekawie dla koneserów kina. Choć wciąż pozostaje kilka niewiadomych, wiele premier zostało ogłoszonych. Czekają na nas nie tylko horrory czy komedie, ale również kino autorskie. - Wydaje mi się, że będzie to rok, który może zadowolić bardzo szeroką grupę - zwraca uwagę filmoznawczyni, Diana Dąbrowska. Wiele premier już ogłoszono, ale wciąż nie wszystko odkryto. - Mam wrażenie, że kiniarze, dystrybutorzy i producenci bardzo mocno czekają na ten czas.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Roch Siciński KULTURA film polski Eryk Kulm streaming

Staropolskie pastorałki w barokowym Teatrze Stanisławowskim

- Powstał muzyczny patchwork, na który składają się znane kolędy, melodie staropolskich kompozytorów, melodie ludowe, melodie orientalne i wreszcie moje kompozycje - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Urbaniak, autor muzycznego opracowania przedstawienia "Pastorałki staropolskie" Polskiej Opery Królewskiej. Premiera w piątek (30.12) w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kolędy spektakl Dwójka MUZYKA Roch Siciński Łazienki Królewskie

"Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet - premiera po półwieczu

- To są nagrania z Bremy, za parę miesięcy ukażą się nagrania z Monachium. Tomasz Stańko gra w towarzystwie Zbigniewa Seiferta, Janusza Muniaka, Bronisława Suchanka i Janusza Stefańskiego (...). To muzyka bardzo spontaniczna, żywiołowa, intuicyjna - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Domagała, manager megaprojektu Polski Jazz w Instytucie Adama Mickiewicza (IAM). Rozmawialiśmy m.in. o płycie "Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet, która na wydanie czekała 50 lat.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Stańko płyta Dwójka Roch Siciński Jazz Instytut Adama Mickiewicza

Adam Makowicz: w czasach szkolnych byłem rebeliantem

- Moje problemy ze szkołą pojawiły się w momencie, gdy zacząłem interesować się muzyką jazzową, która była wtedy na marginesie. Mówimy o przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Moi rodzice, i całe szkolnictwo muzyczne, byli bardzo negatywnie nastawieni, bo według oficjalnej propagandy jazz był muzyką amerykańskich imperialistów - mówił w Dwójce Adam Makowicz, kompozytor i wirtuoz fortepianu.
Zobacz więcej na temat:  Adam Makowicz Jazz Roch Siciński Dwójka fortepian MUZYKA