more_horiz
PR24 Portal
Section05

rocznica

"Zorza czerwona" - słuchowisko Teatru Polskiego Radia w rocznicę napaści ZSRR na Polskę

Na przypadającą w niedzielę 84. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę Teatr Polskiego Radia przygotował słuchowisko Tomasza Skilera "Zorza czerwona". Przypomina ono nie tylko wydarzenia historyczne, ale również odsłania mechanizmy sowieckiej propagandy. Premiera po godzinie 21.00 w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio słuchowisko rocznica 17 września 1939

Wiceprezes IPN: II wojna światowa jest nieustająco obecna w przestrzeni publicznej, również na Zachodzie

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. - Polska straciła co piątego obywatela w czasie II wojny światowej. Została ograbiona i wymordowana w ogromnej skali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski rocznica IPN reparacje wojenne Niemcy

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Niemcy Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa prasa drukowana media rocznica agresja Adolf Hitler nazizm nacjonalizm

84 lata temu wybuchła II wojna światowa. Dr Pleskot: to miało być złamanie każdego Polaka

1 września 1939 roku oznaczał dla Polaków koniec niepodległego państwa - mówi historyk Instytutu Pamięci Narodowej doktor Patryk Pleskot. 84 lata temu o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia, miasta położonego w pobliżu granicy z III Rzeszą. Atak nastąpił pięć minut przed ostrzałem polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, co oficjalnie uznaje się za początek II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa rocznica 1939 1 września historia Polski

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W całej Polsce w piątek będą odbywać się obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemal równolegle, przed godz. 5.00, uroczystości rozpoczęły się na Westerplatte i w Wieluniu, na który 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Oficjalne obchody odbędą się również m.in. w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie - miejscowości doszczętnie zniszczonej w wyniku niemieckiego nalotu z 13 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa rocznica 1939 1 września historia Polski

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór filharmonia narodowa Dwójka Dwójka Ukraina 1 września Jakub Kukla MUZYKA rocznica jubileusz

tylko u nas 84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa rocznica 1939 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo

84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa rocznica 1939 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo historia Polski W POLSKIM RADIU POLSKA

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA

82. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Ksiądz bp Tadeusz Kusy: nie miłujmy słowami, ale czynem i prawdą

- Nie miłujmy słowami, ale czynem i prawdą - powiedział franciszkanin bp Tadeusz Kusy z Republiki Środkowoafrykańskiej w byłym niemieckim KL Auschwitz w Oświęcimiu podczas mszy z okazji 82. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Duszpasterz podkreślił, że wierność Bogu, który oczekuje naszej miłości dała mu odwagę do świadectwa i oddania życia za brata.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maksymilian Maria Kolbe rocznica Auschwitz Oświęcim

Sławomir Mrożek - archiwalne gawędy w dziesiątą rocznicę śmierci pisarza [POSŁUCHAJ]

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski. 15 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci. 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek rocznica literatura literatura emigracyjna po 1939 literatura polska historia Polski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Wiceszef Muzeum Powstania Warszawskiego: ten sposób opowiadania historii wciąż działa

- Cały czas kolejne pokolenia chcą słuchać tak opowiedzianej historii, chcą się w nią zagłębiać, chcą być nie tylko widzami, ale w pewnym sensie wręcz współuczestnikami. Tak jest skonstruowana ta ekspozycja. Stąd właśnie to bijące serce czy bruk pod stopami zamiast sterylnego linoleum - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Paweł Ukielski Muzeum Powstania Warszawskiego rocznica KULTURA Dwójka Warszawa