more_horiz
PR24 Portal
Section05

rodzice

Policja przypomina: dzieci do 150 cm wzrostu muszą być przewożone w fotelikach

Od dłuższego czasu nie obowiązuje już granica wieku dla przewożenia dzieci w fotelikach. Ważna jest zaś granica wzrostu - w fotelikach muszą jeździć dzieci mierzące mniej niż 150 cm - przypomniał w związku z trwającymi feriami nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja samochody bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze pasy bezpieczeństwa dzieci podróże Polskie Radio społeczeństwo rodzice dziecko Dziecko w drodze POLSKA

Kiedy rodzic samotnie wychowuje dziecko? Ministerstwo Finansów wyjaśnia, kto ma prawo do ulgi podatkowej

Nowelizacja ustawy o PIT uporządkowała preferencyjne rozliczanie się jako samotny rodzic; wykluczyła też uznanie obojga rodziców za samotnych przy opiece naprzemiennej, co było niesprawiedliwe wobec osób faktycznie samotnie wychowujących dzieci - podkreśla Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ulga podatkowa ulga na dzieci rodzice Ministerstwo Finansów podatki kwota wolna od podatku finanse osobiste

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice rodzicielstwo wychowanie rozwój medytacja emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?

Depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym. Wygląda na to, że tak jak baliśmy się przez wiele lat o fizyczne zdrowie naszych dzieci, to powinniśmy zaczęli przejmować się także ich zdrowiem psychicznym. Okazuje się bowiem, że wyzwania, którym stawiają czoła są o wiele poważniejsze i trudniejsze niż te, że ktoś złamał nogę czy skaleczył się w palec, bo te zranienia fizyczne leczą się dużo lepiej i szybciej niż rany zadane psychice. 
Zobacz więcej na temat:  wychowanie rodzice rodzicielstwo psychologia dziecięca

Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

O zmianie nawyków żywieniowych myślimy zwykle dopiero wówczas gdy spodziewamy się dziecka albo po urodzeniu – gdy karmimy piersią lub chcemy zregenerować organizm po ciąży. Temat żywienia w kontekście płodności i starań o dziecko jest jednak często bagatelizowany. Problemy z płodnością dotyczą około 1,5 miliona polskich par. W sytuacji problemów z zajściem w ciążę pary częściej decydują się na środki farmakologiczne, pomijając dietę, ponieważ oczekują szybkich efektów. Na efekty stosowania konkretnej diety trzeba poczekać nieco dłużej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta ciąża rodzice zdrowe odżywianie DAB+

Co dzieci otrzymują od rodziców w genach?

Gen to, w dużym uproszczeniu, kawałek DNA, w którym jest zapisana informacja o jakimś białku. Każdy z nas ma w sobie 20 tysięcy genów kodujących białka, jednak wiele z tych genów koduje więcej niż jedno białko. Geny określają nasz wygląd i w pewnym stopniu nasz charakter. Co dzieci otrzymują od rodziców w genach? Czy choroby, na jakie zachoruje dziecko, również zależą od genów? Jaki wpływ na życie i zdrowie człowieka mają geny? Co można wyczytać z DNA? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa rodzica" prof. Ewa Bartnik – biolog, genetyk, popularyzatorka nauki specjalizująca się w chorobach spowodowanych zmianami w DNA mitochondrialnym.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka dziedziczność rodzice zdrowie radio dla rodziców

Rozwój, nie zmęczenie. Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dziecka?

Obecnie dzieci mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych. Ogrom możliwości może być przytłaczający. Jak powinniśmy więc wybierać zajęcia dla dziecka, aby się ono rozwijało, a nie męczyło i zniechęcało? - Myślę, że trzeba szukać balansu, przede wszystkim warto bardziej obserwować dziecko pod kątem rozwoju, niż doskonalić w każdym obszarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Monika Kurzynoga z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ekspertka z zakresu pedagogiki. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz dzieci edukacja wychowanie rodzice społeczeństwo szkoła zajęcia pozalekcyjne aktywność fizyczna psychologia