more_horiz
PR24 Portal
Section05

rodzicielstwo

Większa ochrona dzieci przed przemocą. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego

Kancelaria Prezydenta w piątek poinformowała, ze Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą. Nowela przewiduje m.in. obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy i wdrożenie standardów ochrony dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci Andrzej Duda rodzina prawo ustawa rodzice rodzicielstwo policja policja polska przemoc

O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy 

"Usłyszeć dzieci" to akcja, która powstała z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy. Bezpośrednią inspiracją Pierwszej Damy była pandemia i czas, w którym po dwóch latach izolacji powoli zaczęliśmy wychodzić z bezpośrednich restrykcji. Choć dziś o pandemii nie ma już mowy, jej skutki pozostają z nami do dziś. - Ona uderzyła w najczulsze miejsce natury człowieka, w jego społeczne relacje. Nikt z nas nie mógł spodziewać się bezpośrednich konsekwencji, bo za naszego życia nigdy nie zadziało się coś takiego, żeby człowiek miesiącami musiał siedzieć w domu, ale to nie jest jedyna przyczyna - podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko. 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo psychologia dziecięca kampania społeczna Agata Kornhauser-Duda prezydent dzieci Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu radio dla rodziców

Dzieciństwo rodziców. Jak dojrzeć mając już własne dzieci?

Jak zapewnić własnym dzieciom to, czego sami nie otrzymaliśmy w dzieciństwie i czego nam brakowało, jednocześnie nie rozdrapując własnych ran i nie szukając winnych, ale zapewniając sobie i dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa? W książce „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” nie ma gotowych recept, ale jest wiele okazji do zatrzymania się i refleksji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo

Zbliża się Dzień Ojca. Polskie Radio Dzieciom i #TataTeżCzyta zapraszają do wspólnej zabawy!

Trwa ogólnopolska akcja edukacyjna #TataTeżCzyta, która zachęca mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek swoim dzieciom. Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym tę akcję edukacyjną, zaprasza do udziału w specjalnie przygotowanej zabawie, w której liczą się tytuły książek polecanych przez tatę i dziecko. Chcemy je poznać i jesteśmy ciekawi Waszych wyborów czytelniczych. Czekamy na kreatywne odpowiedzi. Na uczestników czekają upominki książkowe. Więcej szczegółów poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca książki dla dzieci rodzicielstwo

Samotność rodzicielska - jak wygląda i czy zawsze tak samo? 

Rodzicielstwo wydaje się rzeczywistością, której daleko jest do samotności, a jednak są rodzice wychowujący dzieci samotnie, ale też przeżywający swoje rodzicielstwo w samotności, mimo że z kimś je dzielą. Samotność to przede wszystkim subiektywne doświadczenie człowieka, które dotyczy pewnego braku w aspekcie relacji społecznych i negatywnych emocji z tym związanych. Jak sobie z tym radzić?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks rodzicielstwo Strefa Rodzica emocje psychologia radio internetowe DAB+

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców młodzież psychologia Marcin Perfuński

Czym jest seksualizacja, a czym edukacja seksualna?

Zaburzeń związanych ze sferą seksualną dziecka jest w szkołach bardzo dużo. Są to m. in. cyberprzemoc, przekazywanie sobie nawzajem pornografii czy kwestie dotyczące obnażania. Rolą dorosłych jest przekierowanie uwagi na obszary, które nie są czysto fizyczne, a dotyczą uczuciowości i emocji. Wiedza, jaką dziecko otrzymuje powinna być dostosowana do wieku rozwojowego.  
Zobacz więcej na temat:  młodzież szkoła podstawowa szkoła rozwój dziecka Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o "odcinaniu pępowiny", czyli dojrzałości, wolności i świadomości człowieka dorosłego. Będąc dorosłymi ludźmi mamy przecież prawo do podejmowania swoich decyzji, nawet jeśli nasi rodzice się z nimi nie zgadzają, bez odczuwania przy tym poczucia winy. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie samodzielność samodzielność u dziecka Joanna Ficińska DAB+

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta to stresujący czas przygotowań, w którym pojawia się wiele znaków zapytania i sytuacji nerwowych, które wynikają z tego, iż każdy stara się, by wszystko poszło zgodnie z planem. Zarówno dzieci, rodzice, jak i rodzice chrzestni chcą wypaść jak najlepiej w tym ważnym dniu. Dlaczego jest jednak tak ważny? Czy przypadkiem w ferworze przygotowań nie zapominamy, jaki jest główny powód owych przygotowań? Jak radzić sobie ze stresem przed tak istotnym wydarzeniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli goście – Barbara Woźnica, redaktor i mama oraz Jan Buczyński, katecheta. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rodzicielstwo dzieciństwo dzieci

Czego boi się macocha? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Lęk przed tym, że pasierbowie nie będą liczyć się ze zdaniem macochy, lęk związany z byłą partnerką męża, czasem lęk przed tym, co powiedzą inni, widząc patchworkową rodzinę, a także lęki związane ze stroną prawno-formalną, a więc z dziedziczeniem i majątkiem – to tylko niektóre z obaw, z którymi mierzą się świeżo upieczone macochy. Do tego dochodzi zagubienie, niepewność, niekiedy zazdrość i poczucie, że nie jest się częścią rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo Aleksandra Jasińska

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Zobacz więcej na temat:  młodzież emocje rozwój osobisty rodzicielstwo Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Niska samoocena u dzieci - jak pomóc?

Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci - skąd się bierze, do czego prowadzi, jak pomóc dziecku, które się nie akceptuje? Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Jego konsekwencje sięgają dalej niż mogłoby się wydawać - może on mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju. Dlaczego wśród dzieci i młodzieży coraz częściej przeważają negatywne przekonania na własny temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko emocje rodzicielstwo wychowanie warsztaty Joanna Ficińska

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka zdolności dziecko rodzicielstwo radio dla rodziców Mikołaj Foks