more_horiz
PR24 Portal
Section05

rolnictwo

Z mapy gospodarczej znikają gospodarstwa rolne. Wojciechowski: w ciągu dekady w Europie ubyło ich 3 mln

Pomiędzy 2010 a 2020 rokiem liczba gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się z 12 mln do 9 mln, co znaczy, że każdego dnia znika ich ponad 800 - poinformował komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Dodał, że jednocześnie średni wiek europejskiego rolnika wzrósł z 55 do 57 lat, a co trzeci spośród nich ma ponad 65 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy Unia Europejska żywność

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił konkurs prac magisterskich. To druga edycja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW) już po raz drugi ogłasza ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę dyplomową na temat kultury i dziedzictwa wsi "Korzenie i skrzydła". Za pierwszym razem przyjmowano prace magisterskie i doktorskie, w tym roku zdecydowano, że do konkursu mogą stanąć wyłącznie prace magisterskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA wieś NAUKA rolnictwo szkolnictwo wyższe

Korytarz Solidarności. Ile ukraińskich produktów rolnych przewożonych jest przez Polskę?

Przez Polskę przewozi się obecnie ok. 40 proc. ukraińskich produktów rolnych eksportowanych w ramach tzw. Korytarzy Solidarności - podał resort infrastruktury. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył, że przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy znacznie się zwiększyły.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność wojna na Ukrainie ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk eksport import

Ceny nawozów azotowych. Grupa Azoty informuje: obecnie jest najlepszy czas na zakupy

Grupa Azoty ostrzega przed zatorami podczas wiosennej sprzedaży nawozów. "Odkładanie zakupów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień, może skończyć się zatorami logistycznymi" - przekonuje spółka. Podkreśliła wtedy, że obecnie jest najlepszy czas na zakup nawozów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Grupa Azoty produkcja ceny gaz ziemny tarcza antyinflacyjna podatek VAT

Termin na złożenie wniosku o pomoc suszową przedłużony. ARiMR przypomina o dostarczeniu dokumentów

Do 30 listopada został wydłużony termin naboru wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - poinformował resort rolnictwa. Przepisy zmieniające warunki udzielania tej pomocy weszły już w życie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza dofinansowanie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

"Budżet UE na rolnictwo powinien być dwa razy wyższy". Janusz Wojciechowski o bezpieczeństwie żywnościowym

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że "aby zapewnić Europie bezpieczeństwo żywnościowe w długiej perspektywie, unijny budżet rolny powinien być nawet dwukrotnie wyższy niż obecnie". Dodał, że dzięki działaniom KE, ceny nawozów powinny zacząć spadać.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo żywność prawo pieniądze Unia Europejska Janusz Wojciechowski ŚWIAT Europa

O chałupie i innych budynkach na wsi / Про хату та інших господарськіх спорудах

Сьогодні розповімо нашим молодим слухачам про різні господарські споруди. Але спочатку хата! Dziś opowiemy naszym młodym słuchaczom o różnych gospodarskich budynkach. Ale najpierw chałupa!
Zobacz więcej na temat:  wieś folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina rolnictwo

Wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Wicepremier Kowalczyk: termin zostanie przedłużony

- Termin składania wniosków o pomoc socjalną dla rodzin rolniczych, które poniosły straty w wyniku suszy, ma być przesunięty do 30 listopada - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wicepremier dodał, że złożył wniosek do RM o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy susza Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA żywność zboże społeczeństwo