more_horiz
PR24 Portal
Section05

rolnicy

Ubezpieczenia społeczne rolników. PiS apeluje do marszałka Senatu, aby nie zwlekał z pracami nad ustawą

Wicerzecznik PiS Urszula Rusecka apeluje do marszałka Senatu, aby nie zwlekał z pracami nad ustawą o ubezpieczeniach społecznych rolników. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby jeszcze w lutym trafiła na biurko prezydenta. PiS chce, by przepisy obowiązywały już podczas przewidzianej od 1 marca waloryzacji rent i emerytur, która ma wynieść 13,8 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS polityka ZUS Senat rolnicy

"Ustalenia przełożą się na programy i przepisy". Premier i minister rolnictwa po spotkaniu ze związkami rolników

Bieżące sprawy ważne dla polskich rolników były omawiane podczas wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami rolniczych związków. W rozmowach uczestniczyli reprezentanci: NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Związku Zawodowego Rolników Ojczyzna, Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona i Związku Zawodowego Korona.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo związki zawodowe rolnicy wieś prawo Mateusz Morawiecki Henryk Kowalczyk POLSKA polityka

Ekspert: rośnie popyt na polskie produkty rolno-spożywcze

- Pandemia istotnie podniosła patriotyzm w naszym kraju jeżeli chodzi o żywność wyprodukowaną w Polsce. Oznaczenie Produkt Polski to produkt wyprodukowany w 75 proc. z krajowych surowców, a jedynie 25 proc. z poza kraju, bo np. pieprz użyty do produkcji w naszej strefie klimatycznej nie rośnie - powiedział Rafał Romanowski wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność rolnicy

Wdrożenie nowej unijnej polityki i pomoc rolnikom. Oto najważniejsze zadnia resortu rolnictwa na 2023 r.

Wdrożenie nowej unijnej polityki rolnej, ustabilizowanie rynku nawozów, rozbudowa Krajowej Grupy Spożywczej, wsparcie hodowców trzody chlewnej oraz pomoc w rozwoju energetyki odnawialnej na wsi - to najważniejsze zadania na przyszły rok - poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wspólna Polityka Rolna rolnicy dofinansowanie dofinansowanie UE

Wojciechowski: pieniądze dla rolników nie są zagrożone, Polska ma zagwarantowane fundusze

- Rolnictwa nie dotyczą żadne kamienie milowe i inne wątpliwe elementy, które mogłyby zagrozić funduszom europejskim. Polska ma zdecydowanie większe fundusze w stosunku do tego, co było planowane - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  żywność rolnictwo rolnicy PiS Janusz Wojciechowski Unia Europejska POLSKA GOSPODARKA

"Mamy inną filozofię rządzenia; nie dzielimy Polaków na lepszych i gorszych". Rzecznik PiS odpowiada szefowi PSL

- PiS nie zostawi polskiej wsi samej sobie, bo mamy inną filozofię rządzenia niż nasi poprzednicy z PO i PSL. Polacy i ich rodziny są dla nas tak samo ważni zarówno na wsi, jak i w mieście. My nie dzielimy obywateli na lepszych i gorszych - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podatek VAT rolnictwo rolnicy PiS Rafał Bochenek

Komisarz UE ds. rolnictwa: kodeks rolny to gwarancja bezpieczeństwa ekonomicznego i prawnego

- Przepisy ogólne kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji; na wiosnę kodeks mógłby wejść w życie - zapowiedział w niedzielę w Przysusze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że jeżeli inne przepisy byłyby z nim sprzeczne, to stosowałoby się przepisy kodeksu.
Zobacz więcej na temat:  żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podatek VAT rolnictwo rolnicy PiS GOSPODARKA

Minister rolnictwa: na 2023 r. zaproponujemy zwiększenie limitów dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapowiedział, że za kilka miesięcy nastąpi całkowita likwidacja świadectw pochodzenia zwierząt. Podczas kongresu PiS - Zgromadzenie Polskiej Wsi - w Przysusze w Mazowieckiem mówił też o uproszczonym systemie bioasekuracji w przypadku chowu trzody chlewnej na własne potrzeby.
Zobacz więcej na temat:  żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podatek VAT rolnictwo rolnicy PiS Henryk Kowalczyk GOSPODARKA

Ptasia grypa znowu groźna. Resort rolnictwa ostrzega: pojawiły się pierwsze ogniska

Pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych; warunki atmosferyczne i migracja ptaków sprzyjają kolejnym ogniskom grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób - ostrzega resort rolnictwa. Resort podkreślił, że każde kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków generuje straty dla całego sektora drobiarskiego, dlatego tak ważna jest bioasekuracja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo kury rolnicy ptasia grypa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Z mapy gospodarczej znikają gospodarstwa rolne. Wojciechowski: w ciągu dekady w Europie ubyło ich 3 mln

Pomiędzy 2010 a 2020 rokiem liczba gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się z 12 mln do 9 mln, co znaczy, że każdego dnia znika ich ponad 800 - poinformował komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Dodał, że jednocześnie średni wiek europejskiego rolnika wzrósł z 55 do 57 lat, a co trzeci spośród nich ma ponad 65 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy Unia Europejska żywność

Wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Wicepremier Kowalczyk: termin zostanie przedłużony

- Termin składania wniosków o pomoc socjalną dla rodzin rolniczych, które poniosły straty w wyniku suszy, ma być przesunięty do 30 listopada - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wicepremier dodał, że złożył wniosek do RM o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy susza Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA żywność zboże społeczeństwo