more_horiz
PR24 Portal
Section05

Roman Dmowski

Komitet Narodowy Polski - gabinet nieistniejącego państwa

Organ, który narodził się, by przejąć kierownictwo nad powstającą na Zachodzie polską armią, stał się wkrótce swoistym rządem nieistniejącego jeszcze państwa polskiego, który cieszył sie wsparciem państw Ententy. To jego przedstawiciele kładli podpis pod postanowieniami traktatu wersalskiego. Dziś 105. rocznica powstania Komitetu Narodowego Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA I wojna światowa niepodległość Roman Dmowski Józef Haller

TYLKO U NAS Prof. Krzysztof Kawalec: Dmowski był autorem pomysłu na II RP

- Jeżeli jest coś takiego, jak prawa autorskie do pomysłu, to Dmowski był autorem II RP, ponieważ co najmniej półtora roku zanim ona zaczęła się formować, na papierze zawarł jej kształt: zarówno terytorialny, jak i ustrojowy oraz odnośnie polityki zagranicznej - podkreślał historyk prof. Krzysztof Kawalec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Roman Dmowski Narodowa Demokracja odzyskanie niepodległości

Paderewski i Dmowski. Ambasadorzy sprawy polskiej w Paryżu

Traktat wersalski, który zakończył I wojnę światową, był efektem działań i negocjacji podejmowanych m.in. przez polską delegację w Paryżu. - Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i delegaci Józefa Piłsudskiego pokazali, co oznacza obrona polskich interesów i dopominanie się o polskie racje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Jaką rolę odegrali w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ustaleniu jej granic?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn Roman Dmowski Paryż Ignacy Jan Paderewski

Dzień Psa. Pupile Ojców Niepodległości. Dorek, Moryc, Bystrek i... Pies

To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiadomo nie od dziś. Słabość do tych czworonogów przejawiali również mężowie stanu. Dziś w Polsce obchodzony jest Dzień Psa. Z tej okazji przypominamy pupili Ojców Niepodległości. Zwierzęta te były ich wiernymi towarzyszami, obrońcami, a nawet... natchnieniem literackim. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pies PSY Józef Piłsudski Roman Dmowski Ignacy Jan Paderewski Wojciech Korfanty Wincenty Witos Ignacy Daszyński wakacje 2021

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Dmowski i Paderewski - na światowych salonach walczyć o sprawę polską

Choć dyplomatyczna aktywność Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w okresie I wojny światowej ma charakter synergiczny, choć obaj ze sobą współpracowali, to zdaniem prof. Andrzeja Nowaka wszystkie wysiłki zaczynają się od współzałożyciela Narodowej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Jan Paderewski Roman Dmowski historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja muzyka klasyczna NAUKA

Tadeusz Bielecki. Dlaczego jest nazywany następcą Romana Dmowskiego?

Urodził się w 1901 roku, był politykiem narodowym, parlamentarzystą II Rzeczpospolitej, honorowym przywódcą narodowców na emigracji, publicystą, autorem wspomnień "W szkole Dmowskiego". Dlaczego Tadeusz Bielecki jest nazywany następcą Romana Dmowskiego? Kiedy i jak z związał się z ruchem narodowym, jaką spuściznę po sobie pozostawił?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Roman Dmowski Młodzież Wszechpolska Dorota Truszczak Jan Żaryn

Orientacje polityczne przed I wojną światową. Ich droga ku Niepodległej

Prorosyjska i proaustriacka to dwie główne orientacje polityczne i niepodległościowe, które na początku XX wieku ujawniły się na zniewolonych przez zaborców ziemiach polskich. Przedstawiciele tych orientacji widzieli odrodzenie Rzeczypospolitej w przyszłej ogólnoeuropejskiej wojnie, w której będą musiały walczyć ze sobą Rosja, Prusy i Austria, a powstała w wyniku działań wojennych sytuacja będzie szansą na powrót Polski na mapę Europy. Dlaczego każda z opcji stawiała na innego zwycięzcę?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Roman Dmowski Józef Piłsudski Andrzej Nowak

Otwarto Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. "Szansa na odczarowanie stereotypów"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zainicjował działalność Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest edukacja i debata dot. myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, w tym "odczarowywanie najróżniejszych stereotypów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Roman Dmowski HISTORIA Ignacy Jan Paderewski Jan Żaryn

Projekt ustawy dot. ochrony nazw obiektów. Prószyński: to gwarancja upamiętnienia postaci zasłużonych

- Chodzi o to, żeby w przestrzeni publicznej zagwarantować pewne uczczenie świętych czy ważnych postaci z polskiej historii, żeby po prostu dany samorząd nie mógł prowadzić żenujących podejść zmian, bo to się niestety zdarza - powiedział o projekcie ustawy dotyczącej ochrony nazw obiektów w przestrzeni publicznej radny PiS Michał Prószyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa regiony Rafał Trzaskowski Roman Dmowski prawo

Styczniowe rocznice. Muzyczny "Wieczór z historią"

"Wieczór z historią" poświęcony był styczniowym rocznicom. To właśnie 27 stycznia 1945 roku wyzwolono KL Auschwitz, czyli największe cmentarzysko świata, gdzie "Niemcy ludziom zgotowali ten los". Z kolei 2 stycznia 1939 roku zmarł lider Ruchu Narodowego Roman Dmowski. O jakich styczniowych rocznicach powinniśmy jeszcze pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Styczniowe Romuald Traugutt Roman Dmowski Lech Makowiecki