more_horiz
PR24 Portal
Section05

Roman Polko

"Trudno utrzymywać relacje dyplomatyczne z terrorystami". Gen. Polko wzywa do solidarności z Estonią

- Być może, w odpowiedzi na wydalenie ambasadora estońskiego, inne kraje Europejskie, w ramach solidarności z Tallinem, też obniżą rangę relacji z Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef GROM, gen. Roman Polko. Jego zdaniem, "poziom ambasadorski" w relacjach z Moskwą to za dużo, bowiem "trudno z terrorystami utrzymywać jakiekolwiek relacje dyplomatyczne". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Złotnicka Roman Polko Rosja Estonia Europa Europa Wschodnia

Spotkanie w Ramstein. Czy na Ukrainę trafią czołgi Leopard 2? Gen. Polko wyjaśnia

- Myślę, że odbędzie się dyskusja już nie tylko na temat wsparcia Leopardami, ale w kwestii odblokowania dla Ukrainy broni średniego, a nawet dalekiego zasięgu, a także lotnictwa - prognozuje były dowódca GROM gen. Roman Polko, odnosząc się do spotkania w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Roman Polko Ramstein Niemcy Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 wojna 2023 ŚWIAT

"Obrona na Wiśle nie miałaby sensu w walce z barbarzyńcami i terrorystami". Gen. Polko o doktrynie obronnej Polski

- Działanie w myśl doktryny zakładającej obronę na linii Wisły - w razie ewentualnego rosyjskiego ataku - spowodowałoby rozkwit barbarzyństwa i terroryzmu na wschodzie Polski. Takiego przeciwnika nie można wpuścić nawet na metr na nasze terytorium - powiedział w rozmowie z PAP były dowódca GROM generał Roman Polko.
Zobacz więcej na temat:  polityka granica Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Roman Polko wojsko Wojsko Polskie

Powstanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Gen. Polko: naprawianie błędów ministrów Klicha i Siemoniaka

- Polska narracja i polska świadomość zagrożenia z Rosji zawsze była znana. A ministrowie Bogdan Klich i Tomasz Siemoniak, w myśl takiego hasła, że "Rosja jest partnerem, a nie wrogiem", właściwie zwijali jednostki na tych najbardziej zagrożonych kierunkach - mówił w Programie 3 Polskiego Radia generał Roman Polko, chwaląc decyzję o utworzeniu 1 Dywizji Piechoty Legionów, która będzie operować przede wszystkim na Podlasiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka POLSKA polityka bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Roman Polko Wojsko Polskie MON Wojsko Polskie Dariusz Wieczorkowski

Gen. Polko: Putinowi w żaden sposób nie opłaca się użycie broni jądrowej

- Tak zwane referenda pokazują poziom absurdu i kłamstwa, którymi posługuje się Rosja. Putin uznał te tereny za rosyjskie, tyle że jeszcze nie wie, jakie są to tereny, ich granice nie zostały zdefiniowane. Szantaż nuklearny nie jest niczym nowym, tu rzeczywiście cieszy postawa Zachodu, który przyjął to spokojnie, a NATO przygotowuje już konkretną zapowiedź na takie czy inne scenariusze - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Magdalena Złotnicka Roman Polko broń jądrowa

Gen. Polko: żaden cywilizowany przywódca nie będzie wspierać Putina, bo to jak bratać się z terrorystą

- Putin uwierzył w propagandę własnego sztabu. To pokazuje, że Rosja w dalszym ciągu tkwi w minionej epoce, gdzie władców się okłamuje, bo jeśli posłaniec przynosi złą nowiną, to ścina mu się głowę - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Polko Polskie Radio 24 Mirosław Skowron ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Rosja

Strefa zdemilitaryzowana koło elektrowni na Ukrainie? Gen. Polko: ONZ powinna tam wysłać swoje wojska

- ONZ nie podjęła żadnych wysiłków - poza komunikatami - żeby stworzyć strefę zdemilitaryzowaną. Powinny być tam wprowadzone wojska z błękitną flagą, wojska ONZ w błękitnych hełmach. Groźba tego, co może tam się stać, uderza w bezpieczeństwo światowe, a z pewnością w bezpieczeństwo Europy - podkreślił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Roman Polko ŚWIAT ONZ

Wideo Niemcy przekazują awaryjny sprzęt Ukrainie. Gen. Polko: to sabotaż

– To sabotaż. (...) Niemcy, przekazując taki awaryjny sprzęt, tak naprawdę narażają żołnierzy ukraińskich na to, żeby ginęli na polu walki – mówił w Programie 3 Polskiego Radia gen. Roman Polko, b. dowódca JW GROM, odnosząc się do informacji o tym, że niemieckie haubice PzH 2000 przekazane Ukrainie są awaryjne, nie ma do nich części zamiennych i z 15 przekazanych działa tylko pięć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Rafał Tomański Roman Polko służby i bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja wojna na Ukrainie

"Te zamówienia są niezbędne" Gen. Roman Polko o koreańskich czołgach dla Polski i dostawach broni dla Ukrainy

– Słyszę bardzo dużo wypowiedzi, także ekspertów, którzy mówią, że powinniśmy skłonić Ukrainę do negocjacji. To bardzo niebezpieczne myślenie. Zamiast tego trzeba zdecydowanie i na miarę naszych możliwości, a te są naprawdę bardzo duże, przekazać Ukrainie niezbędne narzędzia do walki – mówił w audycji "Świat do trzeciej" były dowódca jednostki wojskowej GROM gen. Roman Polko. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT Rosja Ukraina Roman Polko Rafał Tomański Trójka broń wojsko dostawa

Roman Polko: porozumienie w sprawie zboża powinno zostać wymuszone na Rosji przez ONZ przy wsparciu NATO

W piątek zostało podpisane w Stambule porozumienie mające uruchomić eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jego sygnatariuszami były Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. Jednak już kilka godzin później doszło do ataku rakietowego na Odessę - jeden z głównych portów, z którego ten eksport ma być prowadzony.
Zobacz więcej na temat:  polityka wojna na Ukrainie ŚWIAT Rosja Ukraina ONZ Turcja umowa Roman Polko zboże Rafał Tomański Trójka

Szczyt NATO w Madrycie. Jakie historyczne zmiany przyniósł?

– Widzimy trend, że dyplomacja, rozmowy z Rosją, zakładanie, że świat jest miły i sympatyczny idą do kosza. Teraz się zbroimy i fortyfikujemy, bo zobaczyliśmy, co dzieje się na Ukrainie – podsumowuje Wojciech Cegielski, który obserwował szczyt w stolicy Hiszpanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Ukraina Rosja Unia Europejska Michał Strzałkowski Adam Dąbrowski Roman Polko Rafał Tomański Chiny Wojciech Cegielski Tomasz Grzywaczewski

Gen. Roman Polko: Polska stała się liderem i przewodnikiem w Europie

- To z nami chcą rozmawiać prezydent Stanów Zjednoczonych i premier Wielkiej Brytanii - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były szef GROM, przekonując o wzroście znaczenia Polski w Europie w świetle rosyjskiej wojny na Ukrainie. - Polska jest liderem i przewodnikiem. Widać, ze strony Niemiec, Francji i innych krajów, że bardzo mocno liczą się z tym, co się dzieje w Polsce i zdają sobie sprawę, że tutaj jest serce Europy, które gwarantuje nam bezpieczeństwo - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jerzy Jachowicz Roman Polko wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni infografika Europa Ukraina Polska w Unii Europejskiej