more_horiz
PR24 Portal
Section05
romantyzm

"Strażnik narodowy ducha polskiego". Prof. Waśko wspomina Jarosława Rymkiewicza

- Jarosław Marek Rymkiewicz w ostatnich 30 latach zajął pozycję strażnika narodowego ducha polskiego. Nie waham się mówić, że był pisarzem, który bez ogródek mówił o tym, czym jest Polska. (..) Wydobywał to, co najlepsze z tradycji i pokazywał to, jako lustro współczesności - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 literaturoznawca prof. Andrzej Waśko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Marek Rymkiewicz poezja literatura literatura polska Adam Mickiewicz romantyzm odeszli 2022 społeczeństwo POLSKA

PR24 Dr Karol Samsel: polski romantyzm to zespół zjawisk

- Maria Janion w książce "Projekt krytyki fantazmatycznej" wskazywała wyraźnie, że nasza wyobraźnia po romantyzmie, wyobraźnia na temat romantyzmu, jest skupiona wokół fantazmatów, wyobrażeń narodowych. Dzisiaj przede wszystkim są to określone obrazy, wizje, można wypowiedzieć wyłącznie sucha ikonografia czy ikonologia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Samsel, poeta, filozof.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko literatura Adam Mickiewicz romantyzm

Różnorodność w jedności. Czego nas uczy polski romantyzm?

– Ta dwoistość romantyzmu, który jest jednocześnie narodowy, swoisty i ponadnarodowy, jest bardzo dobrym modelem kultury na dzisiejsze czasy, które są czasami globalizacji, uniformizacji. Te problemy pojawiły się po raz pierwszy na początku XIX wieku i dlatego kultura romantyczna może być wzorem dla współczesnej kultury polskiej i nie tylko polskiej, w obrębie tego zjednoczonego, ale zróżnicowanego jednak świata – ocenia prof. Andrzej Waśko.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka KULTURA literatura literatura polska romantyzm

Podsumowanie konkursów norwidowskich. Premier: Norwid może być przewodnikiem, wieszczem, który integruje

- Norwid może być dla nas tym wspaniałym przewodnikiem, tą wyjątkową latarnią. Jest tym, który łączy ponadczasowo twórczość bardzo wielu naszych wspaniałych pisarzy, poetów i jednocześnie zakorzenia ją w naszej współczesności - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas gali podsumowującej konkursy dotyczące życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Cyprian Kamil Norwid KULTURA społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki konkurs literatura romantyzm

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Adam Mickiewicz romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura KULTURA miłość literatura polska POLSKA

Prof. Maria Janion i książki, które mogą zmienić życie

- Kiedy przyglądam się tylu swoim fascynacjom literackim, odkrywam w nich pewną prawidłowość. Podobają mi się pisarze, którzy są zajęci bardzo niebezpieczną pracą samopoznania - mówiła w archiwalnej audycji Polskiego Radia prof. Maria Janion. Według tej wybitnej literaturoznawczyni bowiem książki są kluczem do głębszego, bardziej uważnego życia.  
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion romantyzm literatura poezja Adam Mickiewicz
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem