more_horiz
PR24 Portal
Section05

ropa naftowa

Rosną inwestycje w poszukiwanie ropy i gazu na świecie. PIE: zachęca rosnąca podaż i wysoka stopa zwrotu

Inwestycje w poszukiwanie ropy i gazu na świecie wzrosną w 2023 r. o ponad 5 proc. wobec 2022 r.; w latach 2023-2027 wydatki będą stopniowo rosły i przekroczą średnio 21 mld dolarów rocznie - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Sprowadzanie surowców z alternatywnych źródeł wymaga nakładów - dodali analitycy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ropa naftowa gaz ziemny

Rosja omija sankcje. Eksportuje ropę z użyciem europejskiego transportu, ma flotę tankowców-cieni

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje agencja Bloomberga. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Władimir Putin wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje ropa naftowa serwis wschodni G7 GOSPODARKA

Niemcy pouczają innych, a wciąż kupują rosyjską ropę. "Mieszanie surowca jest nieuniknione i dozwolone"

Niemcy przyznają, że wciąż do ich rafinerii trafia rosyjska ropa. Sankcji jednak nie łamią, bo jest to rosyjska ropa z metką Kazachstanu - informuje serwis wnp.pl. Niemcy, podobnie jak Polska, oficjalnie zrezygnowały z importu ropy z Rosji, jednak dywersyfikacja dostaw surowca u naszych zachodnich sąsiadów przebiega z o wiele większymi problemami niż u nas.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT energetyka ropa naftowa Niemcy Rosja Kazachstan embargo sankcje

Rosyjska ropa trafia do Niemiec przez Indie. "Import wzrósł dwunastokrotnie"

Dane Federalnego Urzędu Statystycznego mogą wskazywać, że Niemcy nadal importują rosyjską ropę - przez Indie. "Jak podał urząd w Wiesbaden, import produktów naftowych z Indii wzrósł ponad dwunastokrotnie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku" - pisze portal tagesschau.de.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Niemcy Rosja Indie ropa naftowa import sankcje

ART. PARTNERSKI GAZ-SYSTEM na Forum Ekonomicznym. "Sukces Polski to niezależność gazowa i rozwój infrastruktury"

Suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej, to główne wnioski płynące z panelu zorganizowanego przez GAZ-SYSTEM w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie ropa naftowa wodór

Rosja nadal finansuje wojnę sprzedażą ropy. Media: Kreml stosuje trzy strategie

Rosja stawia na wysokie ceny ropy, by finansować swoją wojnę przeciwko Ukrainie. Sankcje ograniczają ilość surowca, który może eksportować, więc Kreml liczy na to, że wzrost cen oraz wykorzystanie nowych szlaków transportowych do nowych odbiorców wyrówna straty - pisze "Economist" na swojej stronie internetowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa Rosja energia wojna na Ukrainie sankcje handel ŚWIAT

Infrastruktura Naftoportu będzie serwisowana przez PERN. "To większe bezpieczeństwo technologiczne"

Służby techniczne PERN będą obsługiwać serwisowo elementy instalacji morskiego terminalu Naftoportu. Dzięki temu obie spółki zwiększą bezpieczeństwo technologiczne kluczowych dla Polski przeładunków ropy naftowej i paliw - podał PERN, do którego grupy kapitałowej należy Naftoport.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa embargo transport infrastruktura porty Gdańsk Bałtyk bezpieczeństwo energetyczne

Zimą paliw i energii nie zabraknie. Wiceminister klimatu: nie ma takiego ryzyka w Polsce

- Zimą paliw, węgla, prądu, gazu nam nie zabraknie. Ostatnie dane pokazują, że nie ma na horyzoncie takiego ryzyka w Polsce - powiedziała w wywiadzie dla PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. - Naszym sąsiadom będzie trudniej - dodała.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna ropa naftowa gaz ziemny ceny paliw bezpieczeństwo energetyczne Ministerstwo Klimatu i Środowiska