more_horiz
PR24 Portal
Section05

rozwój osobisty

Trwa nabór do projektu "Zakorzenione – liderki dla środowiska" dla kobiet działających na obszarach wiejskich

Na wsiach wiele jest aktywnych, twórczych i wyjątkowych pod wieloma względami kobiet, o których wciąż niewiele się mówi. Fundacja Roll-na powstała z potrzeby mówienia o aktywności kobiet mieszkających na wsi, które bezinteresownie działają na rzecz innych osób, aktywizują społeczności i organizują całe życie społeczne wsi. Celem fundacji jest walka ze stereotypami, wspieranie kobiecych organizacji oraz edukacja. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców kobieta rozwój osobisty wieś

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Zobacz więcej na temat:  młodzież emocje rozwój osobisty rodzicielstwo Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo rozwój osobisty praca prawo pracy

Piotruś Pan – chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny

Piotruś Pan to dorosły mężczyzna, który nie chce dojrzeć, nie potrafi tworzyć poprawnych relacji, jest uroczy i lubiany przez wszystkich. W większości przypadków relacje Piotrusia Pana są dosyć płytkie, oparte na sympatii i kompletnym braku odpowiedzialności za to, co robi. Osoba z syndromem Piotrusia Pana nie potrafi podjąć decyzji, zwykle przerzucają odpowiedzialność za swoje czyny i niepowodzenia na innych, żyje tu i teraz bez myślenia o tym, jakie konsekwencje wynikają z tego, co robią.  
Zobacz więcej na temat:  mężczyzna psychologia rozwój osobisty Aleksandra Jasińska Strefa Rodzica radio dla rodziców

Dzień przedsiębiorczości 2023. "Każdy z młodych ludzi ma tysiące możliwości"

Jednym ze sposobów, by zdobyć pewność, że w przyszłości polubimy swoją pracę, jest wzięcie udziału w Dniu przedsiębiorczości. - Chcemy dać młodym ludziom wiatr w żagle, pokazać, że przed nimi stoi ogrom zawodowych możliwości i dróg rozwoju - tłumaczyła Barbara Szymczyk-Opiłka z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Oliwia Krettek rozwój osobisty

Czy współczesna kobieta to nadal stereotypowa "kura domowa"?

Jak odnaleźć równowagę w dbaniu o dom, rodzinę, własne potrzeby i pracę zawodową? Czy współczesna kobieta zajmująca się domem to nadal stereotypowa tzw. "kura domowa"? Czy kobiety niepracujące zawodowo, ale dbające o dom i rodzinę nadal słyszą zdanie "Masz czas, przecież Ty nic nie robisz." O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy 8 marca w Dniu Kobirt. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci kobieta rozwój osobisty

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców medytacja rozwój osobisty Mikołaj Foks

Jak przestać bać się swoich lęków?

Każdy z nas ma jakieś lęki – większe lub mniejsze, przytłaczające lub dyscyplinujące, ale zawsze indywidualne, niepowtarzalne, osobiste. Lęki bywają zrośnięte z nami na stałe albo czasami po prostu przychodzą, gdy okoliczności im sprzyjają. Niekiedy je wypieramy lub z nimi walczymy, a one uparcie w nas trwają. Wydają się nie do pokonania i paraliżują naszą aktywność albo wręcz podkopują nadzieję na lepszą przyszłość. Nie są jednak wszechmocne i można nad nimi zapanować, a także nauczyć się z nimi żyć.  
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia rozwój osobisty psychologia dziecięca

Nasza teraźniejszość a historie rodowe. Psychoterapeutka o ustawieniach systemowych

Dużą rolę w kształtowaniu osobowości odgrywa wychowanie. Nie dziwi więc, że dziadkowie i babcie mogą mieć wpływ na życie swoich wnucząt. Co jednak w sytuacji, kiedy nie znamy naszych dalszych przodków, a mimo to ich losy rezonują w nas? Według Berta Hellingera przeszłość przodków ma duży wpływ na naszą teraźniejszość, a nieprzepracowany może wpływać także na przyszłe pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  terapia rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska

Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa?

"Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" to książka autorstwa Moniki Szubrycht i Moniki Wasilewskiej, które zagościły w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Głównym zamysłem książki było pokazanie ludziom, co wpływa na rozwój dziecka, jakie zachowania rodzicielskie mogą pomóc w tym, żeby dziecko wchodzące w dorosłość dobrze poradziło sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi świat oraz wskazanie, jakie czynniki mogą w tym przeszkadzać.
Zobacz więcej na temat:  rozwój osobisty psychologia psychologia dziecięca dzieciństwo rodzicielstwo terapia Mikołaj Foks DAB+

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie psychiczne zdrowie emocje rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ Joanna Ficińska

Nietuzinkowy Dom Renaty Nicpoń. "Jestem tym kim jestem, dzięki emigracji i powrotowi do kraju"

To była słuszna decyzja. Obie były słuszne. Ta o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych i ta o powrocie na stałe do Polski. Ten czas w życiu mnie ukształtował. Jestem tym kim jestem, dzięki emigracji i powrotowi do kraju – przyznaje Renata Nicpoń, coach, twórczyni Nietuzinkowego Domu i bloga "Nicpoń Inspiruje".
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rozwój osobisty warsztaty szkolenia Stany Zjednoczone Wielka Brytania Dolny Śląsk Małgorzata Frydrych