more_horiz
PR24 Portal
Section05

rozwój osobisty

Jak przestać bać się swoich lęków?

Każdy z nas ma jakieś lęki – większe lub mniejsze, przytłaczające lub dyscyplinujące, ale zawsze indywidualne, niepowtarzalne, osobiste. Lęki bywają zrośnięte z nami na stałe albo czasami po prostu przychodzą, gdy okoliczności im sprzyjają. Niekiedy je wypieramy lub z nimi walczymy, a one uparcie w nas trwają. Wydają się nie do pokonania i paraliżują naszą aktywność albo wręcz podkopują nadzieję na lepszą przyszłość. Nie są jednak wszechmocne i można nad nimi zapanować, a także nauczyć się z nimi żyć.  
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia rozwój osobisty psychologia dziecięca

Nasza teraźniejszość a historie rodowe. Psychoterapeutka o ustawieniach systemowych

Dużą rolę w kształtowaniu osobowości odgrywa wychowanie. Nie dziwi więc, że dziadkowie i babcie mogą mieć wpływ na życie swoich wnucząt. Co jednak w sytuacji, kiedy nie znamy naszych dalszych przodków, a mimo to ich losy rezonują w nas? Według Berta Hellingera przeszłość przodków ma duży wpływ na naszą teraźniejszość, a nieprzepracowany może wpływać także na przyszłe pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  terapia rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska

Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa?

"Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" to książka autorstwa Moniki Szubrycht i Moniki Wasilewskiej, które zagościły w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Głównym zamysłem książki było pokazanie ludziom, co wpływa na rozwój dziecka, jakie zachowania rodzicielskie mogą pomóc w tym, żeby dziecko wchodzące w dorosłość dobrze poradziło sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi świat oraz wskazanie, jakie czynniki mogą w tym przeszkadzać.
Zobacz więcej na temat:  rozwój osobisty psychologia psychologia dziecięca dzieciństwo rodzicielstwo terapia Mikołaj Foks DAB+

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie psychiczne zdrowie emocje rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ Joanna Ficińska

Nietuzinkowy Dom Renaty Nicpoń. "Jestem tym kim jestem, dzięki emigracji i powrotowi do kraju"

To była słuszna decyzja. Obie były słuszne. Ta o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych i ta o powrocie na stałe do Polski. Ten czas w życiu mnie ukształtował. Jestem tym kim jestem, dzięki emigracji i powrotowi do kraju – przyznaje Renata Nicpoń, coach, twórczyni Nietuzinkowego Domu i bloga "Nicpoń Inspiruje".
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rozwój osobisty warsztaty szkolenia Stany Zjednoczone Wielka Brytania Dolny Śląsk Małgorzata Frydrych

W "Strefie Rodzica" o słynnych piłkarzach i o tych mniej znanych

Znani piłkarze też byli kiedyś dziećmi, a do sukcesu dochodzili długą i krętą drogą. Gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom jest autorką książek będących biografiami piłkarzy dla młodych miłośników piłki nożnej. Autorka piłkarskich bestsellerów dla młodzieży tworzy całkiem nową serię o mniej znanych i nieco młodszych piłkarzach. Książka będąca przedstawicielką nowej serii ma większe litery, jest ciut mniejsza, a przy tym poręczna, więc idealna na wakacje.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ rozwój osobisty

"Samiec Alfa". Czarna komedia o coachach

Określenie "dobra polska komedia" to nie oksymoron, czego dowodem jest wchodzący 24 czerwca 2022 na ekrany polskich kin film, "Samiec Alfa" - polska produkcja, która w niezwykle zabawny sposób w konwencji czarnej komedii opowiada o współczesnych mężczyznach. Kobiet nie ma na ekranie - pojawiają się tylko w rozmowach. Film jest opowieścią o kilku mężczyznach, którzy trafiają na specjalny kurs dla "samców alfa", po to, by mogli sobie lepiej radzić w związkach z kobietami - mówiła w audycji "Magazyn Bardzo Filmowy" prowadząca Joanna Sławińska. Gośćmi z okazji premiery kinowej filmu byli Mirosław Haniszewski (aktor wcielający się w rolę Lidera) i Katia Priwieziencew (współreżyserka, współscenarzystka filmu). 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM film polski komedia rozwój osobisty aktor aktorzy psychologia satyra reżyser

Menopauza - temat o którym się nie rozmawia

Menopauza to nie pauza - to jeden z wniosków ostatniego raportu badawczego. Menopauza to czas, w którym organizm kobiety przechodzi szereg zmian, w wyniku których następuje koniec okresu płodności. Tym razem pod naukową lupę wzięto odczucia, zachowania i stereotypy związane z menopauzą. Czy nadal uważamy, że wraz z menopauzą przychodzi spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny? Z ostatniego badania socjologicznego wynika, że Polki potrafią odnaleźć w menopauzie pozytywy.
Zobacz więcej na temat:  kobieta rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam

"To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" Grega McKeowna. Jak uprościć realizację rzeczy ważnych, ale trudnych? 

"Esencjalista. Mniej, ale lepiej" to książka, którą można uznać za kompletną, gdyż mówi o esencji w sposób wyczerpujący. Kolejną pozycją autorstwa Grega McKeowna jest książka "To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne", w której wiele jest wartościowej treści. - Tutaj dostajemy zbiór inspirujących historii i również zbiór bardzo praktycznych technik, co zrobić, jeżeli tego esencjonalnego nadal mamy za dużo – ocenił gość "Strefy Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, Marcin Kwieciński. Jak dodaje, jest to ewidentnie kontynuacja, ale mamy do czynienia z książką zupełnie inną pod wieloma względami. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój osobisty Podcast Strefa rodzica Mikołaj Foks

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia?

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia. Stres może być pozytywny. W ekstremalnych sytuacjach uaktywnia adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol, a hormony te mobilizują do większej aktywności i szybszego działania. Jeśli jednak stres towarzyszy przewlekle, zamienia się w stres negatywny, czyli dystres. Jak on działa na organizm człowieka?
Zobacz więcej na temat:  stres psychologia emocje rozwój osobisty radio dla rodziców radio bez reklam

Gry planszowe dla dorosłych – bawią i uczą o naszych talentach

Gry planszowe to nie zabawa. W każdym razie nie tylko zabawa. To także okazja do wydobycia i rozwijania ukrytych w nas talentów, nauki budowania zespołu i przełożenia relacji ze swoimi partnerami w grze na relacje ze współpracownikami. O tym, jak gry planszowe mogą zmieniać ludzi i ich spojrzenie na świat, opowiedziały Jagoda Gandziarowska-Ziołecka i Patrycja Zielińska z Pracowni Gier Szkoleniowych.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka gra planszowa gry planszowe rozwój rozwój firmy rozwój osobisty praca pracownicy

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła rozwój osobisty rozwój dziecka radio dla rodziców

Jak skutecznie zmienić pracę pomimo ograniczeń?

Praca stanowi istotną część naszego codziennego rozkładu. Często przyzwyczajamy się do miejsca, w którym pracujemy i godzimy się na panujące warunki, nie myśląc nawet o zmianie. Pamiętajmy jednak, że podstawą jest satysfakcja z życia zawodowego, nie tylko pod względem finansowym. Często droga do osiągnięcia tej satysfakcji jest trudna i wymaga od nas wyjścia ze swojej strefy komfortu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój osobisty praca

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radość medytacja rozwój osobisty czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci