more_horiz
PR24 Portal
Section05

RPA

"Cicha ziemia", "Bestia" i "Rodzice kontra influencerzy". Premiery na koniec wakacji

Widzowie, którzy wybiorą się do kina w najbliższych dniach, będą mogli zobaczyć polski dramat, amerykański thriller z lwem ludobójcą i sympatyczną rodzinną komedię włoską. Na ekranach kin także amerykański melodramat i dreszczowiec południowokoreański. W "Magazynie bardzo filmowym" mówiliśmy o kinowych premierach.
Zobacz więcej na temat:  kino Michał Montowski Włochy komedia Agnieszka Żulewska basen RPA Republika Południowej Afryki ojciec influencer influencerzy media społecznościowe Korea Południowa USA call center

"Element szerszej rozgrywki". Dr Czerep o wizycie Macrona i Ławrowa w Afryce

Emmanuel Macron składa wizytę w Afryce Środkowej, aby wzmocnić więzi polityczne z kontynentem i wesprzeć zwiększenie produkcji rolnej w związku z niedoborami żywnościowymi spowodowanymi wojną na Ukrainie. Na afrykańskim kontynencie przebywa również również szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Czy Afryka stanie się polem rywalizacji między Zachodem a Rosją? 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Afryka RPA Francja Emmanuel Macron Rosja

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

82 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Afryka Afryka Południowa RPA nagroda Nobla nagroda Bookera

Badania nad omikronem w RPA. Znamy wyniki

Z wstępnych badań wynika, że podczas czwartej fali pandemii w RPA, w której dominuje nowy wariant koronawirusa - omikron, dwukrotnie rzadziej dochodziło do ciężkich przypadków zachorowań na COVID-19 w porównaniu do poprzednich fal. Jest zatem nadzieja, że choć nowy wariant jest prawdopodobnie bardziej zakaźny, to okaże się mniej groźny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT omikron zdrowie Afryka koronawirus pandemia RPA czwarta fala sars-cov-2 COVID-19 badania

Nowy wariant koronawirusa. Ekspert: brak szczepień sprzyja powstawaniu niebezpiecznych mutacji

Kolejne kraje na świecie informują o wykryciu najnowszego, potencjalnie bardziej zaraźliwego, wariantu koronawirusa. Pojawił się on m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, we Francji, w Niemczech, Izraelu czy Australii. Unia Europejska zawiesiła loty z RPA, która jako pierwsza zidentyfikowała odmianę Omikron. Czy nowy wariant stanowi duże zagrożenie dla społeczeństwa? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska koronawirus Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia RPA WHO Magdalena Skajewska COVID-19 ŚWIAT Europa