more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rumunia

Wspólna deklaracja wspierającą Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. Kolejni prezydenci potwierdzili swoje zaangażowanie

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci Łotwy, Litwy i Rumunii podpisali w piątek w Kownie wspólną deklarację dotyczącą bezpieczeństwa regionalnego i integracji europejskiej, w której m.in. potwierdzili swoje zaangażowanie we wsparcie Mołdawii, Ukrainy i Gruzji w wysiłkach na rzecz dołączenia do Unii Europejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Ukraina Litwa polityka Mołdawia Łotwa Rumunia Gruzja

Spotkanie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii. Andrzej Duda: jesteśmy z Ukrainą i wspieramy ją

- Zawsze byliśmy częścią Europy i byliśmy częścią wielkiej europejskiej wspólnoty, niezależnie od tego jak przez ostatnie tysiąc lat toczyły się meandry historii. Właśnie dlatego jesteśmy tu dzisiaj, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę właśnie dlatego, że Ukraina chce być częścią Europy - wolnej, niepodległej, demokratycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda w Kownie na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2022 Rosja POLSKA Litwa Łotwa Rumunia serwis wschodni ŚWIAT Europa Andrzej Duda

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Bukareszt Janusz Korczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Eufonie po raz czwarty. Tygiel muzyczny środkowowschodniej Europy

- Wałentyn Sylwestrow wie, czego chce, bo słyszy każdą nutę każdego swojego utworu w głowie i jeśli cokolwiek nie zgadza się z tym, co słyszy w swojej głowie, zawsze mówi, co mu się nie podoba - opowiadał Andrzej Boreyko o słynnym kompozytorze ukraińskim, którego VIII Symfonia zostanie prawykonana podczas IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowowschodniej Eufonie. Temat wiodący Festiwalu to Austro-Węgry, a drugą ideą wiodącą jest Ukraina.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Eufonie Europa Bałkany Rumunia Austria grupa wyszehradzka Ukraina białorus Mieczysław Kominek muzyka klasyczna Michał Dębski

Miliony euro na wsparcie handlu UE z Ukrainą. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska przekaże w trybie pilnym 250 milionów euro na usprawnienie działania korytarzy solidarnościowych Unia-Ukraina, kluczowych dla wywiezienia ukraińskiego zboża, a także dla eksportu ukraińskich produktów oraz importu niezbędnych towarów takich jak paliwo, czy pomoc humanitarna. Wraz z pożyczkami europejskich banków oraz Banku Światowego dofinansowanie inwestycji przygranicznych ma wynieść prawie miliard euro. 
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa Rumunia Słowacja Węgry Ukraina Europa Wschodnia Unia Europejska żywność GOSPODARKA

Weimar Triangle Videogames Walkthrough - o polskim przemyśle gier komputerowych w Bukareszcie

Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu Romanian Game Developers Association, w dniach 2-5 listopada w Bukareszcie został zrealizowany projekt, zatytułowany „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”.
Zobacz więcej na temat:  gry komputerowe Bukareszt Wiedźmin dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunia

Rumuński minister obrony podał się do dymisji. Media: powodem są jego sugestie, by szukać porozumienia z Rosją

Minister obrony Rumunii Vasile Dincu ogłosił w poniedziałek (24 października), że złożył dymisję. Jako powód podał "niemożność dalszego współpracowania z prezydentem Klausem Iohannisem". Media wiążą tę decyzję z niedawnymi wypowiedziami Vasile Dincu, w których sugerował, że należy szukać kompromisu z Rosją. Klaus Iohannis skrytykował te słowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rumunia wojna na Ukrainie wojna 2022

Fanfare Ciocarlia, legenda bałkańskiej muzyki, świętuje 25-lecie istnienia

Według BBC są obecnie najsłynniejszą bałkańską orkiestrą dętą na świecie. Pochodzący z położonej w północno-wschodniej Rumunii, romskiej wioski Zece Prăjini, 12-osobowy zespół przez ponad dwie dekady wydal 10 płyt, a ich muzyka, która słynnie z szalonej precyzji w karkołomnych tempach, nadała im status kultowych i sprawiła, że na stałe zagościli na scenie muzycznej od punka po klasykę.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Bałkany trąbka Rumunia