more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ryszard Jaźwiński

FPFF 2023 w Gdyni. "Kos" triumfatorem festiwalu

Grand Prix - Złote Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Film o Tadeuszu Kościuszce został nagrodzony za charakteryzację i montaż. Robert Więckiewicz za kreację w filmie Pawła Maślony otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską. Film "Kos" otrzymał też nagrodę dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński Piotr Firan

Jan Holoubek i inni goście. "Trójkowo, filmowo" prosto z FPFF w Gdyni

– Wydaje mi się, że ludzie będą mieli o czym gadać po wyjściu z kina – tak swój nowy film "Doppelgänger. Sobowtór" reklamuje Jan Holoubek. Reżyser był jednym z gości specjalnego wydania audycji "Trójkowo, filmowo", poświęconego w całości tegorocznemu Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Jan Holoubek FILM Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

"Figurant" – film o esbeku, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a na miejscu jest Trójkowy ekspert filmowy Ryszard Jaźwiński, który ogląda kolejne filmy i rozmawia z festiwalowymi gośćmi. Tym razem do radiowego stanowiska zaprosił dwójkę młodych aktorów, Mariannę Zydek i Mateusza Więcławka, którzy zagrali główne role w dramacie Roberta Glińskiego "Figurant".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Robert Gliński premiera Ryszard Jaźwiński Trójka

"Jeżeli poświęcam parę lat życia na robienie filmu, to muszę robić takie, które mnie poruszają osobiście" – mówi Sławomir Fabicki

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na miejscu jest Trójkowy ekspert filmowy Ryszard Jaźwiński, który rozmawia z festiwalowymi gośćmi. Tym razem do radiowego stanowiska zaprosił Sławomira Fabickiego, którego najnowszy film "Lęk" zostanie pokazany w środę, 20 września.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Magdalena Cielecka Ryszard Jaźwiński Trójka Sławomir Fabicki Marta Nieradkiewicz

"Strzępy" w reżyserii Beaty Dzianowicz. "To potrzebny film"

– Gdzie nie pojedziemy, jest niesamowity odbiór tego filmu. Dla mnie po roku jeżdżenia na festiwale z tym filmem ważne są rozmowy z widzami, które trwały czasem godzinę, czasem półtorej. Ludzie nie wychodzili z kina, tylko chcieli rozmawiać – mówi Agnieszka Radzikowska, odtwórczyni jednej z głównych ról w "Strzępach".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Gdynia FPFF w Gdyni festiwal filmowy w Gdyni film polski festiwal filmowy KULTURA FILM

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Mistrzowska Piątka i inne niespodzianki

Zanim rozpocznie się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, możemy zapowiedzieć kolejne niespodzianki programowe przygotowane w tym roku przez organizatorów. Poza stałymi sekcjami konkursowymi pojawią się też nowe filmowe cykle. O nich właśnie z Joanną Łapińską, nową dyrektorką artystyczną festiwalu, rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Ryszard Jaźwiński kino film polski FPFF w Gdyni festiwal filmowy w Gdyni

Przemysław Wyszyński o roli rotmistrza Pileckiego: byłem ciekaw, dlaczego zrobił to, co zrobił

Na ten film czekaliśmy kilka lat, gdyż jego produkcja najeżona była problemami. W końcu jednak "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wchodzi na ekrany 1 września. To symboliczna data, tak, jak rtm. Pilecki jest postacią-symbolem. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński będzie rozmawiał z odtwórcą roli tytułowej Przemysławem Wyszyńskim oraz innymi twórcami filmu.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM premiera Witold Pilecki Przemysław Wyszyński

Piotr Trojan: nie chciałem wyobrażać sobie tej sceny

– Bardzo dużo czasu poświęciliśmy, budując spotkanie naszych bohaterów. Doskonale zdawałem sobie sprawę, że przyjdę na pewnym etapie tej pracy, a Magda Koleśnik, która gra główną rolę, będzie już w zupełnie innym miejscu. Ona bardzo głęboko weszła w postać, a mamy bardzo trudne sceny – ocenia Piotr Trojan, którego wkrótce będziemy mogli oglądać w filmie "Ukryta sieć". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA

"Świat po pracy": pytanie o świat i ludzi, kiedy już nie trzeba będzie pracować

Na ekrany polskich film wchodzi pełnometrażowy dokument "Świat po pracy" w reżyserii Erika Gandiniego. Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie "pracy" pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego który podróżując po całym świecie sprawdza, czym dzisiaj jest dla nas praca w momencie, kiedy postępująca robotyzacja już wkrótce może sprawić, że większość ludzi może zostać bezrobotnymi.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM festiwal filmowy premiera Trójka

Festiwal "Dwa Brzegi": spotkania ze sztuką po obu stronach Wisły

Wielkimi krokami zbliża się początek siedemnastej edycji festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Przez tydzień (29 lipca – 6 sierpnia) uczestnicy będą mogli zapoznawać się z kultowymi produkcjami i filmami nagradzanymi m.in. w Cannes i Gdyni, a przy okazji obejrzeć nowe dzieła cenionych twórców. Festiwal to jednak nie tylko filmy, ale też atrakcje związane z innymi dziedzinami sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Ryszard Jaźwiński kino kino plenerowe Dwa Brzegi