more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rząd RP na Uchodźstwie

Kazimierz Sabbat: "zło i niebezpieczeństwo od państwa oddalać"

- Przysięgam praw zwierzchniczych państwa bronić, jego godności strzec, zło i niebezpieczeństwo od państwa oddalać, a troskę o jego dobro za naczelny poczytywać sobie obowiązek - mówił Kazimierz Sabbat w czasie uroczystości zaprzysiężenia na prezydenta. Dziś 34. rocznica śmierci przedostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Sabbat Ryszard Kaczorowski Rząd RP na Uchodźstwie

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Historia dyplomacji polskiego państwa na uchodźstwie. Rozmowa z Michałem Dworskim

- Prawie cały świat uznał, że nowymi reprezentantami podmiotu prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska są władze komunistyczne. Jednak nasze legalne władze na uchodźstwie nie zrzekły się swojej podmiotowości. Funkcjonowały nadal w oparciu o prawodawstwo II Rzeczpospolitej - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Michał Dworski z Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie (KUL).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Rząd RP na Uchodźstwie

Stanisław Mackiewicz. "Zawsze był oryginalny, zawsze był wbrew"

- Szczytem jego działania pod prąd opinii publicznej było jego wystąpienie po kapitulacji Francji, kiedy sugerował, doradzał coś w rodzaju dogadania się z Niemcami czy też nawiązanie z nimi kontaktu, co spotkało się z bardzo ostrą reprymendą - mówił historyk prof. Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie Stanisław Mackiewicz POLSKA Francja mieszkanie Dwudziestolecie międzywojenne Niemcy

Stanisław Ostrowski. "Jako prezydent pełnił funkcję symboliczną"

Prezydentem RP na uchodźstwie był od 1972 do 1979 roku. Okres jego urzędowania pozwolił zakończyć wcześniejsze spory wokół osoby prezydenta. Po ukończeniu siedmioletniej kadencji ustąpił ze stanowiska. - W 1979 roku był jedyną osobą stanowiącą żywy przykład łączności emigracji z czasami przeszłymi, ale z nikłymi wpływami politycznymi - mówił prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa emigracja Władysław Sikorski Ignacy Mościcki

"Stali na straży ciągłości Rzeczpospolitej". Prof. Andrzej Chwalba o prezydentach RP na uchodźstwie

- Gdy 28 września 1939 r. władze Niemiec i Rosji zawarły układ o przyjaźni, wyraźnie zostało tam stwierdzone, że państwo polskie nigdy już nie powstanie, że jego historia dobiega końca. Doskonale zdawał sobie sprawę w tego Władysław Raczkiewicz i jego następcy, że trzeba robić wiele, aby ta ciągłość została zachowana - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Andrzej Chwalba, historyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Rząd RP na Uchodźstwie

Prezydenci RP na uchodźstwie spoczną w Warszawie. Prof. Wysocki: pamiętajmy, że mieliśmy państwo poza Polską

- Trzeba pamiętać o tym, że mieliśmy Polskę poza Polską. Mieliśmy państwo, które funkcjonowało w ten sposób do roku 1990. To II Rzeczpospolita. Była legalnym państwem konstytucyjnym, najpierw na wychodźstwie wojennym, a potem na emigracji niepodległościowej, ponieważ legalne władze Rzeczypospolitej nie mogły wrócić do kraju - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Rząd RP na Uchodźstwie