more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rzeź Wołyńska

Rada Najwyższa Ukrainy upamiętniła Stepana Banderę. Jest komentarz rzecznika polskiego MSZ

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina pytany był o upamiętnienie Stepana Bandery na profilach Rady Najwyższej Ukrainy. W jego opinii "nasz stosunek do zbrodni popełnionych przez UPA pozostaje niezmienny, liczymy, że zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego doprowadzi do lepszego zrozumienia wspólnej historii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ukraina Łukasz Jasina historia Polski UPA Wołyń Rzeź Wołyńska stosunki polsko-ukraińskie

Przyznano kolejne medale Virtus et Fraternitas za pomoc Polakom w czasie II wojny światowej

Podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek 20 grudnia w Belwederze, uhonorowano odznaczeniami Virtus et Fraternitas osobom ratującym Polaków będących ofiarami systemów totalitarnych XX w. "Wyrażam najgłębszą cześć waszym dobroczyńcom" – napisał prezydent zwracając się do rodzin uratowanych Polaków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Instytut Pileckiego zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Rzeź Wołyńska Węgry Ukraina

Będą poszukiwania mogił Polaków zamordowanych przez UPA. Prof. Kornat: gest wpisany w nową politykę Kijowa

- Po stronie ukraińskiej na pewno są różne spojrzenia na takie sprawy, jak choćby uznanie zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej, ale Ukraina nie ma innego wyjścia, jak uznać tę zbrodnię - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, sowietolog, historyk z PAN i UKSW w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-ukraińskie ekshumacja historia Polski Rzeź Wołyńska społeczeństwo Ukraina

PR24 Poszukiwania ofiar UPA na Podolu. Rzecznik MSZ: to wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy

- To jest początek, a raczej, jak powiedział Winston Churchill, koniec złego początku w relacjach polsko-ukraińskich. Mam nadzieję, że nad tym będziemy pracować mocniej - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując doniesienia o zgodzie ukraińskich władz na prace poszukiwawcze mogił polskich ofiar UPA na Podolu. - Sprawa, która stanowi potworne brzemię w naszych relacjach i które nie powinny być czymś takim obciążone [...] może zniknąć - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Piotr Wąż Łukasz Jasina Rzeź Wołyńska historia Polski II wojna światowa UPA polityka

"Do tej pory widzieli tylko jedną stronę medalu". Sellin o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście Wołynia

- Ukraińcy nie godzą się na nasze poszukiwania tych miejsc, ekshumacje, pochówki, upamiętnienia. Jednak teraz odblokowali się na ten temat i chcą o tym rozmawiać. Po prostu zauważyli, że ta historia nie powinna ciążyć na naszych relacjach w tak mocny sposób, w sytuacji, kiedy pokazaliśmy, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin historia Polski HISTORIA Rzeź Wołyńska Ukraina ŚWIAT Europa

Wideo Rzeź wołyńska. Zgorzelski: Polska powinna egzekwować trzy kwestie

– Polska powinna egzekwować trzy kwestie: ekshumacja i poszukiwanie ofiar, restytucja polskich kościołów na Ukrainie oraz brak zgody na prowokacje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Piotr Zgorzelski Polskie Stronnictwo Ludowe PSL Rzeź Wołyńska Wołyń Ukraina Wołodymyr Zełenski stosunki polsko-ukraińskie społeczeństwo Beata Michniewicz Trójka POLSKA

Warszawa: przyniósł pocisk na marsz. W środę przesłuchanie 31-latka

Prokuratura w środę przesłucha 31-letniego mężczyznę, który położył pocisk podczas zgromadzenia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jak poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz, trwają intensywne czynności dowodowe. Prokuratura czeka też na opinię biegłego z zakresu badania materiałów pirotechnicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska prokuratura policja służby i bezpieczeństwo społeczeństwo

Polska i Ukraina wobec zbrodni wołyńskiej. Prof. Konarski: bardzo głęboka refleksja

- To, co zrobił prezydent Zełenski, jest bardzo istotnym krokiem, który powinien wytyczyć nowe relacje między nami. Wiadomo doskonale, że tylko prawda nas oczyści, w związku z tym nie można uznać, że tych faktów nie było, one były i muszą być jasno i wyraźnie określone, jako absolutna zbrodnia wojenna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kania polityka relacje polsko-ukraińskie Ukraina Rzeź Wołyńska

Wołyń a pojednanie polsko-ukraińskie. Terlecki: gest ambasadora był znaczący

– Ambasador Ukrainy był po raz pierwszy pod pomnikiem ofiar Wołynia – taki gest jest znaczący. Jak powiedział prezydent Ukrainy – stosunki Polski z Ukrainą nigdy nie były tak obiecujące – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń ludobójstwo Ukraina 1943 historia Polski Ryszard Terlecki społeczeństwo Beata Michniewicz Trójka POLSKA

Relacje polsko-ukraińskie w kontekście Wołynia. Müller: liczymy na postawę pamięci

- Liczymy, że pamięć o zbrodni ukraińskiej przeprowadzone na niewinnych obywatelach państwa polskiego będzie towarzyszyła nie tylko polskim władzom, ale także władzom państwa ukraińskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o ocenę relacji polsko-ukraińskich. Jak mówił, poszukiwania ciał ofiar napaści UPA na Polaków na Wołyniu to "stały temat rozmów polsko-ukraińskich".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kania polityka Piotr Müller relacje polsko-ukraińskie Ukraina Rzeź Wołyńska

Rzeź wołyńska – czas na pojednanie i przebaczenie?

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej obchodzony 11 lipca to trudna data dla obu narodów. Tym bardziej w tym roku: z jednej strony jest ogromna polska pomoc dla Ukrainy zaatakowanej przez Rosję, a z drugiej - sprawa rzezi wołyńskiej wciąż czekająca na wyjaśnienie.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska historia Polski Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Trójka

Żurawski vel Grajewski: musimy wykazać się dojrzałością i zrozumieć, że dziś Ukraińcy zajęci są wojną, a nie historią

- Dziś już tylko zupełnie marginalne środowiska odwołują się do argumentu, do historii sprzed 80 lat, nawołując, by wyciągać z niej bieżące wnioski polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, historyk, doradca prezydenta RP.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie wojna na Ukrainie wojna 2022 UPA