more_horiz
PR24 Portal
Section05

rzeźba

Wystawa "Fantastyczne zwierzęta" we Wrocławiu - mityczne rozumienie sztuki

- Nasza wystawa w Narodowym Forum Muzyki towarzyszy odwiedzającym to wspaniałe miejsce z otwartą przestrzenią. To znakomita okazja do spotkania z rzeźbą w innym miejscu niż galeria sztuki - mówił Maciej Aleksandrowicz, rzeźbiarz, wykładowca ASP w Warszawie, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i kurator wystawy "Fantastyczne zwierzęta".
Zobacz więcej na temat:  wystawa Narodowe Forum Muzyki rzeźba Wrocław Dwójka Jakub Kukla

Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim

Tu powstawały mowy Mikołaja Sienickiego, wielokrotnego marszałka sejmu w XVI wieku. Tu żył i tworzył Mikołaj Rej. Mowa o Siennicy Różanej w województwie lubelskim. Dobra te, przez dziesięciolecia, należały do magnackiego rodu Potockich, a kilkanaście dni temu w zabytkowym dworku otwarto pierwszą w Polsce Galerię Sztuki Nowoczesnej na obszarze wiejskim: Dwór Sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  lubelskie Jakub Domoradzki KULTURA malarstwo rzeźba plakat

Audi dla Flinstonów? Drewniany samochód elektryczny

We współczesnym świecie zawód cieśli nie cieszy się wielką popularnością - mało kto podejmuje się wyzwania rzeźbienia w drewnie. Jeżeli już ktoś decyduje się na taką ścieżkę zawodowej kariery, najczęściej robi to dobrze. Takim człowiekiem z pewnością jest Truong Van Dao, mieszkaniec Wietnamu i pasjonat motoryzacji. Postanowił on połączyć swoje dwie pasje i spełnić marzenie kilkuletniej córeczki. Stworzył prawdziwe dzieło sztuki na kołach, do którego można wejść i odjechać! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 audi zabawki Azja Wietnam drzewa drzewo rzeźba

Każdy artysta poprzez swoje dzieła mówi o sobie, o tym, co go boli

Wkroczenie w 2023 rok oznacza, że będziemy musieli się zmierzyć z kolejnym przyspieszeniem świata, który, niestety, przyspiesza nieustająco z roku na rok. Aby w tej całej gonitwie się połapać, trzeba wiedzieć, jakie są aktualne tendencje, co jest poszukiwane i na co jest zapotrzebowanie. I właśnie tendencjom w sztuce postanowił się przyjrzeć w swojej audycji Redbad Klynstra-Komarnicki.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra KULTURA SZTUKA Trójka rzeźba

Uczelnie artystyczne będą dekorować Pałac Saski. Podpisano list intencyjny

Spółka Pałac Saski i uczelnie artystyczne podpisały listy intencyjne o współpracy w zakresie odtworzenia dekoracji rzeźbiarskich Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W uroczystości wzięli udział rektorzy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pałac Saski KULTURA SZTUKA rzeźba Akademia Sztuk Pięknych

Igor Mitoraj. "Kiedy odczuwam potrzebę tworzenia, rzeźby pojawiają się same"

- Jakiś czas temu w rozmowie z bliską mi osobą padło stwierdzenie o pomyśle napisania książki o Igorze Mitoraju i muszę się przyznać, że nie byłam na początku bardzo entuzjastyczna, bo wydawało mi się, że coś już zostało napisane na ten temat, bo wydawało mi się niemożliwe, by nie było biografii takiego twórcy - mówiła na antenie Dwójki Agnieszka Stabro, autorka książki "Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rzeźba Włochy Toskania Rzym SZTUKA

Jaremianka - artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 114. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR SZTUKA II RP PRL

Karny i Jackowski. Co łączy wybitnych rzeźbiarzy dwóch epok?

Białostoczanin, rzeźbiarz zafascynowany antykiem, pracujący głównie w marmurze karraryjskim - jego prace zachwyciły m.in. sułtana Omanu i jury Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji. Michał Jackowski już wkrótce wystąpi z nową wystawą zatytułowaną "W kręgu życia" w białostockim Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Jackowski rzeźba KULTURA Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego Alfons Karny