more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rzym

"Widzę rzeczy cudowne...". 100 lat temu dokonano niezwykłego odkrycia

Dokładnie sto lat temu - 4 listopada 1922 - dokonano bodaj najsłynniejszego odkrycia archeologicznego. Brytyjski badacz Howard Carter odnalazł schody prowadzące do nienaruszonego grobowca faraona Tutanchamona. Nie chciał jednak wejść do wnętrza bez udziału sponsora wykopalisk - nieobecnego wówczas w Dolinie Królów - lorda George'a Carnarvona.
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka

Inskrypcje z Banganarti. Prof. Łajtar z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród nich znalazł się prof. Adam Łajtar – papirolog i epigrafik z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny). 
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka Afryka Sudan Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

"Zakradają się, by przemalować rodzinę". Papież Franciszek przestrzega przed ideologiami

Papież Franciszek przestrzegł przed ideologiami niszczącymi rodzinę. W przemówieniu podczas poniedziałkowej audiencji przedstawicieli Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie Franciszek mówił, że "są ideologie, które zakradają się, by z ideologicznego punktu widzenia wyjaśniać czy wręcz przemalować rodzinę". Tymczasem - mówił Ojciec Święty - "rodzina nie jest ideologią, a rzeczywistością".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Rzym papież aktualności katolickie Kościół rodzina małżeństwo

Pierwsza Dama odwiedziła ukraińskie dzieci leczone w Rzymie. Zapewniła o kontynuacji polskiego wsparcia

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się dwójką ukraińskich dzieci, które są leczone onkologicznie w rzymskim Szpitalu Pediatrycznym Dzieciątka Jezus. W kwietniu tego roku pięcioro onkologicznie chorych dzieci, które trafiły do Polski z objętej wojną Ukrainy, poleciało na pokładzie prezydenckiego samolotu do Rzymu, gdzie podjęto ich leczenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rzym Ukraina wojna 2022 Agata Kornhauser-Duda dzieci