more_horiz
PR24 Portal
Section05

sabotaż

Duńska Agencja Energii znalazła niezidentyfikowany obiekt przy Nord Stream 2. Rosja oskarża Zachód o sabotaż

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 gaz ziemny Bałtyk Gazprom sabotaż Rosja wojna na Ukrainie

Dywersja w Berlinie. 80 lat temu Polacy przeprowadzili udany zamach w sercu III Rzeszy

"Nawet Berlin nie uchroni się od odwetu. Wszystko będzie w naszym zasięgu, a najważniejsze jest to, że akcje odwetowe w Rzeszy nie dadzą Niemcom podstaw do represji i egzekucji publicznych w Polsce" – mówił kpt. Bernard Drzyzga "Jarosław", dowódca elitarnego oddziału dywersyjnego "Zagra-Lin", który w pierwszej połowie 1943 roku szczególnie dał się we znaki niemieckim władzom.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa III Rzesza Berlin zamach sabotaż

Kto stoi za serią ataków na infrastrukturę gazową niezależną od Rosji?

W ostatnim czasie miało miejsce wiele zadziwiających zdarzeń związanych z infrastrukturą do przesyłu gazu niepochodzącego z Rosji. Gazociąg Amber Grid łączący Litwę i Łotwę wybuchł w piątek 13 stycznia. W Nigerii tego samego dnia doszło do sabotażu instalacji do wysyłki LNG do Europy. Wciąż nie wiadomo, kto za tym stoi, ale zgodnie z łacińską zasadą "cui bono" (dosł.: na czyją korzyść) zyskuje na tym tylko Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LNG Gazprom gaz ziemny Nigeria Łotwa Litwa sabotaż

Tajemnicze statki przyczyną awarii Nord Stream 2? Amerykański portal ujawnia

Analizujące dane satelitarne systemy firmy SpaceKnow wykryły dwa duże statki z wyłączonymi urządzeniami śledzącymi w rejonie rurociągu Nord Stream 2 kilka dni przed jego uszkodzeniem we wrześniu - podaje portal Wired. Firma poinformowała o swoich ustaleniach przedstawicieli NATO, którzy poprosili o dostarczenie większej ilości informacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 Nord Stream Gazprom gaz ziemny Rosja Bałtyk sabotaż

"Bild" o sobotnich zakłóceniach w ruchu kolejowym w Niemczech: to akty dywersji przeciwko państwu

Śledztwo w sprawie sobotnich zakłóceń w ruchu kolei na północy Niemiec przejął już Federalny Urząd Kryminalny (BKA) z uwagi na tło polityczne, a nawet próby dywersji przeciwko państwu – pisze w niedzielę portal dziennika "Bild". Jak podkreśla, atak na kolej, w krótkim czasie po zniszczeniach rurociągów NS, nie może być przypadkiem.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy sabotaż Rosja kolej

Niemiecka kolej padła ofiarą sabotażu. Masowe odwołania połączeń na północy kraju

Jak podają niemieckie koleje to sabotaż był przyczyną zakłóceń w ruchu pociągów w północnych Niemczech. "Z powodu sabotażu na kablach, które są niezbędne dla ruchu pociągów, Deutsche Bahn musiały dziś rano na prawie trzy godziny wstrzymać ruch pociągów na północy kraju" - powiedziała agencji dpa rzeczniczka Deutsche Bahn. Odpowiednie organy bezpieczeństwa prowadzą dochodzenie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy kolej sabotaż

"Szpiegują, sabotują a nawet mordują". Niemiecki "Spiegel" o rosyjskich agentach na Zachodzie

Jak szacuje portal niemieckiego tygodnika "Spiegel", na Zachodzie żyją "dziesiątki tysięcy osób", pracujących dla rosyjskich służb wywiadowczych FSB, SWR czy wojskowego GRU. Rosyjscy agenci od lat atakują Zachód - szpiegują polityków, infiltrują ich systemy komputerowe, sabotują, a nawet dopuszczają się zabójstw osób, uznanych za wrogów Moskwy. Niemcy bardzo późno dostrzegły to niebezpieczeństwo - analizuje "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja szpieg sabotaż dyplomacja