more_horiz
PR24 Portal
Section05

Sąd Najwyższy

Akt oskarżenia przeciwko znanej aktywistce z sądu w Krakowie. Podważała status sędzi

Do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego skierowano akt oskarżenia przeciwko sędzi Edycie Barańskiej. To znana aktywistka współpracująca z upolitycznionym stowarzyszeniem "Iustitia". Autorem aktu jest sędzia Przemysław W. Radzik. Zarzucił on sędzi podważenie statusu innej krakowskiej sędzi oraz Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Kraków POLSKA małopolskie Sąd Najwyższy

Porównywał prezydenta do Mussoliniego, obrażał ministra i dziennikarkę. Warszawski sędzia ukarany

Karę łączną upomnienia Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN wymierzyła warszawskiemu sędziemu Remigiuszowi P., który w mediach społecznościach zestawił prezydenta z Benito Mussolinim i publikował wpisy krytykujące byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka oraz Danutę Holecką z TVP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sąd sądownictwo media społecznościowe

Prokurator miał przyjąć milion złotych łapówki, a sprawę umorzono. Ziobro składa skargę nadzywczajną

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce uchylenia decyzji o umorzeniu procesu karnego przeciwko prokuratorowi Andrzejowi Z. oskarżonemu o przyjęcie 1 mln zł łapówki. Sprawa została przed rokiem umorzona, ponieważ immunitet śledczemu uchyliła Izba Dyscyplinarna. Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie skarga nadzwyczajna w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Sąd Najwyższy sąd sądownictwo immunitet

Sąd Najwyższy oddalił kasację ws. wyroku z 1946 r. Na jego mocy komuniści zabili tysiące osób

Sąd Najwyższy oddalił kasację dotyczącą wyroku z 1946 roku. Zapadł on na mocy dekretu o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa, który był wykorzystywany przez władze komunistyczne do eliminowania przeciwników politycznych. Postępowanie w sądzie wojskowym w Szczecinie dotyczyło 13 osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Sąd Najwyższy komunizm

Julia Przyłębska: orzeczenie Sądu Najwyższego ws. prawa łaski było motywowane politycznie

– Zgodnie z Konstytucją prawo łaski, to wyłączna prerogatywa prezydenta i orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego to wyraźnie rozstrzyga. Decyzja Sądu Najwyższego może wywołać anarchię i niepewność prawa – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka sąd Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Magdalena Drohomirecka

Środki z KPO dla Polski. Kuźmiuk: mogą zostać wypłacone, jeżeli TK uzna konstytucyjność ustawy o SN

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że unijne środki z Krajowego Planu  Odbudowy mogą zostać wypłacone Polsce, jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna konstytucyjność ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy pieniądze Unia Europejska prawo ustawa Trybunał Konstytucyjny POLSKA polityka Sąd Najwyższy

PR24 Prof. Arkadiusz Jabłoński: decyzja Sądu Najwyższego ws. prawa łaski pogłębia anarchizację

"Tercet sędziowski" - tak prof. Arkadiusz Jabłoński nazwał w Polskim Radiu 24 wydarzenia minionego tygodnia związane z orzeczeniami sądów i trybunałów - decyzją Sądu Najwyższego ws. procesu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - sprzeczną z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego na temat prawa łaski - orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. kopalni w Turowie oraz orzeczeniem TSUE na temat reformy sądownictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka sądownictwo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Jerzy Jachowicz

Prof. Szydło: wyrok SN ws. byłych szefów CBA budzi poważne wątpliwości konstytucyjne

Przewodniczący Rady Legislacyjnej przy premierze prof. Marek Szydło uważa, że wyrok Sądu Najwyższego uchylający umorzenie sprawy karnej m.in. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz przekazujący ich sprawę do ponownego rozpatrzenia budzi poważne wątpliwości konstytucyjne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mariusz Kamiński Maciej Wąsik PiS Prawo i Sprawiedliwość sąd sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Centralne Biuro Antykorupcyjne CBA prawo

Nowelizacja ustawy o SN wypełnia "kamienie milowe". KE potwierdza. Szynkowski vel Sęk: projekt był szeroko konsultowany

Publiczne deklaracje dwójki komisarzy UE potwierdzają, że sprawa nowelizacji ustawy o SN była przedmiotem szczegółowych uzgodnień, a wejście w życie ustawy, skierowanej do TK, otworzyłoby drogę do pozyskania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szymon szynkowski vel sęk Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy polityka

"Jesteśmy na granicy anarchii, sąd złamał prawo". Konstytucjonalista o wyroku SN

- Sąd Najwyższy nie jest uprawniony do jakiejkolwiek oceny wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jest norma konstytucyjna, z której jasno wynika, że orzeczenie TK kończy sprawę - powiedziała prof. Anna Łabno, konstytucjonalista z Uniwersytetu Śląskiego, odnosząc się do decyzji SN w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jej zdaniem "jesteśmy na granicy anarchii, bo sąd złamał prawo". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny sądownictwo

Arkadiusz Mularczyk: zwrócę się do KRS o lustrację sprawy Turowa

- Na pewno musimy znać wszystkie szczegóły i motywy rozstrzygnięcia WSA ws. Turowa, aby opinia publiczna miała w tej sprawie jasny pogląd. Jakie motywy zadecydowały, że sędziowie podjęli taką, a nie inną decyzję? Sprawa jest niezwykle bulwersująca i kontrowersyjna - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Turów kopalnia Turów Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny polityka

"Jest sprzeczne z konstytucją". Prezydencka minister o orzeczeniu Sądu Najwyższego

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówiła w TVP Info, że Sąd Najwyższy wydał dzisiaj orzeczenie, które jest sprzeczne z konstytucją, nie odnosząc się w ogóle do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Sąd Najwyższy uchylił wyrok warszawskiego Sądu Okręgowego w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jednocześnie sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.
Zobacz więcej na temat:  prawo Sąd Najwyższy konstytucja prezydent POLSKA sądownictwo