more_horiz
PR24 Portal
Section05

Sanepid

PR24 Legionella na Podkarpaciu. "Zakażeń może być znacznie więcej niż zostało to zidentyfikowane"

- Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 40 przypadków legionellozy. Natomiast na taką skalę zachorowań jeszcze nie było, to jest duża epidemia - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska, zastępcą kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
Zobacz więcej na temat:  bakterie zdrowie podkarpackie Sanepid POLSKA społeczeństwo

Chorzy na Legionellozę w rzeszowskich szpitalach. Sanepid szuka źródła zakażenia

Sanepid w Rzeszowie wszczął dochodzenie epidemiologiczne, które ma wykryć źródło zakażenia Legionellozą. Otrzymał bowiem informacje o 15 hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach, u których potwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila. W piątek zostały pobrane do badań próbki z instalacji ciepłej wody, gdzie mogą być pałeczki bakterii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podkarpackie Rzeszów Sanepid zatrucie regiony

Deski do krojenia. Trzeba mieć ich kilka!

W lokalach gastronomicznych jest obowiązek posiadania kilku desek do krojenia. - Deska z kolorem czerwonym zarezerwowana jest do krojenia mięsa czerwonego, z żółtym - do drobiu, zielona jest do warzyw, biała - do pieczywa i nabiału, niebieska z kolei do ryb. Jest jeszcze kolor brązowy zarezerwowany dla wędlin, dla wyrobów przetworzonych - wyjaśnia dr Jolanta Flejszar-Olszewska.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kulinaria bezpieczeństwo zdrowie Sanepid kuchnia

Pomorskie: uwaga na sinice! Sanepid podjął decyzję dotyczącą pięciu kąpielisk

Z powodu zakwitu sinic, Sandpid zdecydował o zamknięciu pięciu kąpielisk na Pomorzu: na Kaszubach, w powiecie wejherowskim oraz trzech w Gdyni. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo sinice środowisko Sanepid pomorskie

Śląskie: zatrzymanie na lotnisku. Podróżni złamali zasady kwarantanny

Pięcioro pasażerów, którzy stawili się do odprawy granicznej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, nie odbyło zaplanowanych podróży, bo złamali zasady kwarantanny, nałożonej przez sanepid. Zapłacili też mandaty i czeka ich składanie wyjaśnień w inspekcji sanitarnej i na policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo straż graniczna pandemia kwarantanna COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce mandat Sanepid policja policja polska śląskie Katowice

Praca diagnosty laboratoryjnego w dobie pandemii. Dr n. med. Elżbieta Puacz: mrówcza i benedyktyńska

- Dzień pracy diagnosty laboratoryjnego uzależniony jest od fali pandemii w obecnym czasie, dlatego, że jak jest jej narastanie to pracujemy bez względu na obowiązkowy czas pracy - mówiła w Polskim Radiu 24  dr n. med. Elżbieta Puacz (kierownik laboratorium diagnostyki mikrobiologicznej w Krasnymstawie, była prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg POLSKA pomoc pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 Sanepid