more_horiz
PR24 Portal
Section05

scenariusz

Podsumowanie kursu pisania scenariuszy Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Czy  będą z tego filmy?

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW) odbywa się zawsze na przełomie września i października, jednak jego echa, działania okołofestiwalowe i pozafestiwalowe, trwają właściwie przez cały rok. To m.in. festiwalowe Retrospektywy, które jeżdżą po Polsce i prezentują wybrane filmy, które brały udział w konkursie w Gdyni. Ale  też specjalne próby czytane scenariuszy, nad którymi pracowano w ramach Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Czy zainteresują producentów i dystrybutorów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia warsztaty scenariusz Arkadiusz Gołębiewski Katarzyna Cygler Trójka

Strajk w Hollywood może dobiec końca. Scenarzyści postawili na swoim?

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. To oznacza, że być może niedługo zakończy się trwający od czterech miesięcy strajk scenarzystów. Doprowadził on do wstrzymania wielu produkcji i ponad 5 miliardów strat dla przemysłu filmowego. – Dla nas oznacza to przede wszystkim, że produkcja nie będzie wstrzymana na dłużej – wyjaśnia Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski kino strajki Hollywood scenariusz

Kajko i Kokosz, czyli swojskie chłopaki z przeszłości. Jest pełne wydanie ich przygód!

W 2022 roku mięło dokładnie pół wieku od ukazania się pierwszego gazetowego paska z przygodami Kajka i Kokosza. Z tej okazji powstała jubileuszowa sześciotomowa edycja "Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja", w której zostały zebrane wszystkie komiksy. W sieci pojawiły się także screeny z kolejnego sezonu serialu animowanego "Kajko i Kokosz", który wkrótce będzie miała swoją premierę na jednej z platform streamingowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks animacja scenariusz Michał Żołądkowski Trójka Kajko i Kokosz Janusz Christa

Kolejny strajk w Hollywood: aktorzy zamierzają pójść w ślady scenarzystów

W Hollywood doszło już do strajku scenarzystów, teraz strajkować zamierzają aktorzy, którzy domagają się m. in. podwyższenia honorariów. Rozmowy mają się rozpocząć lada chwila. Hollywoodzki związek zawodowy aktorów SAG-AFTRA zagłosował za autoryzacją strajku w przypadku zerwania negocjacji w sprawie zmiany kontraktów. Czy kręcenie filmów i seriali zostanie wstrzymane?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM aktorzy scenariusz Hollywood strajki serial Katarzyna Cygler Trójka

Dlaczego strajkują amerykańscy scenarzyści? Jakie to będzie miało konsekwencje?

Scenariusz to podstawa, na której powstaje film, sztuka teatralna, serial, wideoclip czy reklama. Podobnie jak fundament domu jest niewidoczny, ale właśnie na nim trzyma się cała konstrukcja – jeśli scenariusz jest słaby, nie można się spodziewać dobrej produkcji. Tymczasem w USA od 10 dni trwa strajk scenarzystów. O co walczą, jakie mogą być skutki ich protestu? Czy taki strajk jest możliwy w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA scenariusz FILM serial telewizja streaming Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka

Scenariusz filmowy z historią najnowszą w tle: skąd wziąć pomysł, jak go stworzyć?

Rusza trzecia edycja warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych w ramach Akademii Filmowej Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2023. Polskę reprezentować będzie dziewięciu autorów scenariuszy, którzy rozpoczną kilkumiesięczną pracę nad swoimi projektami. To zarazem okazja do rozmowy o szukaniu tematów na fascynujące fabularne historie osadzone w polskiej historii najnowszej, jak również do próby syntezy kondycji kina dokumentalnego opisującego naszą historię.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM Arkadiusz Gołębiewski Jacek Raginis-Królikiewicz Maria Dłużewska scenariusz