more_horiz
PR24 Portal
Section05

science-fiction

"Strażnicy Galaktyki vol. 3": ostatnia część trylogii. Ale czy to na pewno koniec?

Do kin właśnie wchodzi wielkie widowisko science fiction "Strażnicy Galaktyki vol. 3", sześć lat wyczekiwane domknięcie trylogii Star-Lorda i jego kompanii. Film, który podobnie jak poprzednie dwie części, wyreżyserował James Gunn, należy do V fazy MCU (Marvel Cinematic Universe – Filmowe Uniwersum Marvela). To już 32. produkcja inspirowana komiksami Marvela.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM science-fiction Marvel

Philip K. Dick: uprzejmie donoszę, że Lem nie istnieje

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Ursula K. le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2022 roku mija pięć lat od śmierci tej popularnej amerykańskiej pisarki spod znaku science fiction i fantasy, autorki m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetki.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy science-fiction literatura poezja USA filozofia psychologia HISTORIA

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże

Polska fantastyka: początki Juliusza Żuławskiego, geniusz Stanisława Lema

W ostatnich latach fantastyka przeżywa rozkwit: tak naprawdę trudno znaleźć film czy grę komputerową, która by nie zawierała wyraźnych pierwiastków s.f. Polski dorobek w tej dziedzinie też jest niemały, poczynając od twórczości Stanisława Lema, a nawet jeszcze wcześniej - początków XX w.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA science-fiction fantastyka NAUKA Stanisław Lem Kuba Witkowski Tomasz Miara Trójka

Adam Hollanek - twórca "Fantastyki", przyjaciel Lema

- Pisze się dlatego, żeby swoje poglądy przerzucić do innych umysłów. Jest to taka chęć narzucenia innym swoich poglądów, a przynajmniej chęć zapoznania innych ludzi ze swoimi poglądami, z tym, co we wnętrzu człowieka siedzi - mówił w audycji Polskiego Radia w 1984 roku Adam Hollanek. Pisarz i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika "Fantastyka" przyszedł na świat 100 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski science-fiction literatura PRL Stanisław Lem

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski science-fiction proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki Młoda Polska