more_horiz
PR24 Portal
Section05
serwis wschodni

Putin osobiście dowodzi na froncie? Kpt. Tomasz Badowski: wystraszony car walczy o życie

- Oszalały ze strachu człowiek jest gotowy zrobić wiele, zwłaszcza głupich rzeczy. Osobiste dowodzenie przez Putina poszczególnymi batalionami prowadzi Rosjan do przegranej. Podobnie postępował Hitler, gdy Niemcy dostawali lanie na froncie wschodnim. Odsuwał najlepszych generałów, którzy radzili mu wycofanie wojsk lub zajęcie dogodniejszych pozycji - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, były oficer wojsk powietrzno-desantowych, spadochroniarz, uczestnik misji w Afganistanie i Iraku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Władimir Putin

"Możemy zrobić dużo więcej". Niemiecki poseł krytykuje Scholza i wskazuje Polskę jako przykład

"Nie robimy tego, co możemy! Możemy dostarczyć więcej sprzętu medycznego, możemy dostarczyć więcej sprzętu wojskowego, możemy okazać więcej współczucia" - napisał na Twitterze poseł niemieckiej FDP (Wolna Partia Demokratyczna). Jak przykład dobrej reakcji podał z kolei Polskę.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Europa ŚWIAT Niemcy Europa Wschodnia Europa Zachodnia serwis wschodni wojna 2022

Francuski ekspert: w wojnie na Ukrainie Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów

Cytowany przez portal dziennika "Le Monde" ekspert ds. wojskowych Leo Peria-Peigne z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI) uważa, że "od początku inwazji na Ukrainę Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów typu T-72, T-80 i T-90". W jego ocenie jest "to kolosalna strata". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Machalica o oświadczeniu Scholza: trudno się nie zgodzić, że Ukraina powinna przejść normalną ścieżkę akcesyjną

- Ukraińcy pokazują, że ich europejskie aspiracje są jak najbardziej uzasadnione, natomiast w pewnym sensie nie można się nie zgodzić z opinią, że Ukraina powinna przejść przez normalną ścieżkę akcesyjną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica, politolog (Centrum im. Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Niemcy ŚWIAT Europa serwis wschodni wojna 2022

"Na podwórkach groby, domów już nie ma". Miasto Rubiżne podzieliło los Mariupola

Szef regionalnych władz Serhij Hajdaj na Telegramie poinformował o dramatycznej sytuacji miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, które jego zdaniem podzieliło los Mariupola. "Miejscowość została doszczętnie zniszczona przez rosyjskie wojska. Na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować" - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja Mariupol

Macron nie chce "upokarzać Rosji". Brytyjska minister: nie zgadzam się z tym, Putin musi przegrać na Ukrainie

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss jest przeciwna poszukiwaniu drogi wyjścia dla Rosji - tak we włoskim dzienniku "Corriere della Sera" odniosła się do stanowiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który nie chce "upokarzać Rosji" za wojnę na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Francja Wielka Brytania Emmanuel Macron

Po stronie rosyjskiej powołują do wojska... inwalidów. Szokujące ustalenia ukraińskiej SBU

W wojskach samozwańczych republik Donbasu - kontrolowanych przez Moskwę Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - służą inwalidzi - informuje we wpisie na Facebooku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Do wpisu dołączono nagranie zeznań jeńca z tych terenów, który został zmobilizowany mimo częściowej utraty wzroku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Europa

Terror w obwodzie chersońskim. Władze okupacyjne zapowiedziały włączenie tego terytorium do Rosji

Za pośrednictwem Twittera ukraińska gazeta internetowa Kyiv Independent poinformowała, że Wołodymyr Saldo, samozwańczy gubernator obwodu chersońskiego na południu Ukrainy ogłosił podczas pierwszego spotkania z rosyjskimi kolaborantami, że "Chersoń wkrótce stanie się częścią Rosji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Chersoń

Szynkowski vel Sęk dla tygodnika "Spiegel": chcemy więcej działań od Niemiec, a nie pustych obietnic

Wiceminister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" mówił, że w czasie wojny na Ukrainie Niemcy składają dużo obietnic, ale nie idą za tym działania. "W tej sytuacji oczekujemy więcej od największego i najsilniejszego kraju w UE" - podkreślił wiceszef polskiego resortu dyplomacji.    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja Szymon Szynkowski

Przymusowe nauczanie według "rosyjskich standardów". Ukraińska rzecznik ds. praw człowieka alarmuje

Za pośrednictwem mediów społecznościowych Ludmyła Denisowa, ukraińska rzecznik ds. praw człowieka poinformowała, że "około 3,5 tys. nauczycieli na okupowanych terytoriach Ukrainy przechodzi obecnie szkolenia, które mają ich przygotować do nauczania według »rosyjskich standardów«".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Konieczny: Scholz zdradza intencję powrotu do "business as usual" z Rosją

Słowa kanclerza Niemiec na temat akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej niepokoją i zdradzają intencję powrotu do "business as usual" - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Konieczny z Lewicy. Jak dodał, przyjęcie Ukrainy do UE byłoby sygnałem dla Rosji, że jej działania przynoszą przeciwny skutek w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Katarzyna Gójska serwis wschodni Sygnały Dnia Olaf Scholz Niemcy
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem