more_horiz
PR24 Portal
Section05

serwis wschodni

Wizyta Zbigniewa Raua w Waszyngtonie. Rzecznik MSZ: istnieje dialog strategiczny Polska-USA

- Najważniejszym tematem spotkania Zbigniewa Raua z Antony Blinkenem będzie sytuacja w Europie. Politycy są ze sobą w stałym kontakcie z sekretarzem Blinkenem, rozmowy mają miejsce nawet kilka razy w tygodniu. Warto jednak się spotkać i porozmawiać na żywo - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina Europa serwis wschodni Rosja MSZ

"To jest gra negocjacyjna". Prof. Jabłoński o dążeniach imperialistycznych Putina

- Żądania, które wyraża Władimir Putin, dotyczące ograniczenia strefy wpływów NATO do sytuacji sprzed 1997 roku, traktuje on jako grę negocjacyjną. Celowo są to żądania na wyrost, których nikt nie może poważnie traktować. Jednak tym samym daje on szansę państwom, które będą dążyły do pokoju za wszelką cenę (...) w sytuacji, w której to wojna urasta do czegoś najgorszego, a pokój jest zawsze warty okupienia każdą ceną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska NATO Rosja Ukraina Władimir Putin serwis wschodni Europa

"Rozmawialiśmy o tym od dłuższego czasu". Wiceszef MSZ o dodatkowych żołnierzach USA w Polsce

- To decyzje w bardzo dobrym kierunku; o wzmocnieniu naszych zdolności obronnych siłami sojuszniczymi rozmawialiśmy od dłuższego czasu i będziemy te rozmowy kontynuować – mówił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński o wysłaniu kolejnych żołnierzy USA do Europy i zaangażowaniu Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  NATO USA Stany Zjednoczone wojsko konflikty międzynarodowe Ukraina Rosja POLSKA służby i bezpieczeństwo Polityka zagraniczna Polski serwis wschodni

"Putin tylko blefuje". Widmo rosyjskiej agresji nie przeraża kijowian

- W mieście zdecydowanie nie widać paniki, życie w ogóle się nie zmieniło - mówi Ania, 25-letnia mieszkanka Kijowa. Ukraińska stolica tętni życiem. Otwarte są kina, teatry i muzea. Kluby nocne i puby wypełniają się muzyką i młodymi ludźmi. Początek lutego nie przyniósł w Kijowie większego poczucia zagrożenia w obliczu groźby rosyjskiej agresji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Kijów serwis wschodni

USA wzmocnią wschodnią flankę NATO. Polko: sygnał dla Putina

– Władimir Putin liczył na to, że Stany Zjednoczone po porażce w Afganistanie i przy większym zainteresowaniu Tajwanem i Chinami odpuszczą wschodnią flankę NATO. Rozczarował się – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia były dowódca jednostki specjalnej GROM gen. dyw. rezerwy Roman Polko.
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo ŚWIAT Ukraina Rosja Roman Polko Europa Beata Michniewicz

Tomasz Siemoniak o amerykańskich żołnierzach w Polsce

- Ostatnie działania prezydenta Dudy przynoszą rezultaty. Gwarantem bezpieczeństwa są USA. Absurdalny atak na amerykańskie inwestycje był wbrew polskim interesom - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja USA bezpieczeństwo żołnierze wojsko konflikty międzynarodowe Tomasz Siemoniak Krzysztof Świątek POLSKA polityka serwis wschodni

Były szef MON o wojskowym wsparciu USA: to przykład klasycznego odstraszania

Były minister obrony narodowej ocenił na antenie Polskiego Radia 24, że lokacja amerykańskich żołnierzy w naszym regionie jest przykładem "klasycznego odstraszania". - Polega ono na tym, że zarówno żołnierze, jak i sprzęt kraju sojuszniczego, pełnią rolę dodatkowej gwarancji dla bezpieczeństwa danego państwa - wyjaśnił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA wojsko NATO armia Ukraina bezpieczeństwo Europa Bogdan Klich Stanisław Janecki serwis wschodni

Napięcie na wschodzie Europy. Prof. Chwedoruk: powinien nam się udzielać spokój niektórych polityków

- Skala przewagi Paktu Północnoatlantyckiego nad Rosją, ba skala przewagi samych USA, jest wielokrotna pod każdym względem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Słysząc tę wojenną histerię od iluś miesięcy i porównując ją z twardymi danymi, z którymi nie sposób polemizować, uśmiecham się trochę zgryźliwie. Być może powinien nam się udzielać spokój niektórych europejskich polityków - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rafał Chwedoruk Mateusz Drozda Rosja Ukraina serwis wschodni

Biden o wzmocnieniu wschodniej flanki: decyzja zgodna z tym, co mówiłem Putinowi od początku

Joe Biden był pytany przez dziennikarzy o decyzję wysłania dodatkowych sił do Europy. - To całkowicie zgodne z tym, co mówiłem Putinowi od początku - stwierdził prezydent Stanów Zjednoczonych. Podkreślił przy tym, że "artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest świętym zobowiązaniem". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA serwis wschodni Ameryka Stany Zjednoczone Joe Biden Rosja Władimir Putin NATO

Narada prezydenta z przedstawicielami rządu ws. wojskowego wsparcia USA. Znamy szczegóły

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz powiedział po naradzie w BBN, że teraz ze stroną amerykańską będą ustalane szczegóły dotyczące rozmieszczenia amerykańskich żołnierzy, z kolei minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński nie krył zadowolenia z decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda polityka USA wojsko Mateusz Morawiecki serwis wschodni

Rosyjskie media o amerykańskim wsparciu wojskowym. Łabuszewska: wpisano to w obowiązującą narrację

- W rosyjskich mediach ta decyzja została wtopiona w narrację, która jest obecna od połowy grudnia, kiedy to ultimatum (by NATO wycofało wojska - przyp. red.) zostało ujawnione. Rosyjskie władze wyszły poza ramy normalnej, dyplomatycznej pracy i ujawniły tekst dokumentu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Łabuszewska (publicystka, ekspert do spraw Rosji).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Rosja Ukraina USA Europa serwis wschodni

Rozmowa Johnson-Putin. Brytyjski premier broni aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO

Boris Johnson rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Brytyjski premier podkreślił, że Ukraina ma prawo aspirować do członkostwa w NATO. Zaznaczył także, że "jakiekolwiek dalsze wtargnięcie Rosji na jej terytorium byłoby tragicznym błędem w ocenie sytuacji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Wielka Brytania serwis wschodni Ukraina Władimir Putin Boris Johnson

"To wpłynie na nasze kalkulacje dotyczące rozmieszczenia sił w Europie". USA stawiają Putinowi warunek

- Jeśli Władimir Putin podejmie kroki w kierunku deeskalacji i wycofa swoje siły zgromadzone wokół Ukrainy, z pewnością wpłynie to na nasze kalkulacje dotyczące sił USA wysyłanych na wschodnią flankę NATO - oświadczyła w środę rzecznik Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że rozmowy dotyczące dodatkowego rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie wciąż trwają.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka wojsko NATO Rosja serwis wschodni Ukraina

USA przerzucą do Europy 2 tys. żołnierzy. Piotrowski: Amerykanie decydują się na kolejne kroki

Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował o wzmocnieniu wojsk amerykańskich m.in. w Polsce, gdzie ma trafić około 1700 żołnierzy z Fortu Bragg. - Tu nie ma nawet mowy o realizacji jakichkolwiek zobowiązań czy żądań, które Rosja postawiła wobec USA i NATO - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Europa serwis wschodni USA wojsko Wojciech Jakóbik

Będzie więcej żołnierzy na wschodniej flance NATO. Płużański: to porażka Putina

- Myślę, że z jednej strony świadczy to o tym, że Putin "przegrzał" bardzo mocno ten temat. Liczył na to, że wojska amerykańskie, NATO będą wycofywane ze wschodniej flanki. Tymczasem one do nas napływają. To jest bez wątpienia porażka Władimira Władimirowicza - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański (TVP Info). Gościem "Debaty dnia" był także Sławomir Cedzyński ("Polska Times"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Kreml Władimir Putin Joe Biden USA Rosja Europa Ukraina polityka zagraniczna USA serwis wschodni