more_horiz
PR24 Portal
Section05

Skandynawia

Malarstwo Północy. "To dużo więcej niż obrazy Edwarda Muncha"

Dzieła malarzy skandynawskich eksponowane są w stałych galeriach najważniejszych muzeów na świecie, ale w Polsce sztuka północy jak dotąd była nieznana. Dlatego Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Gothenburg Museum of Art przygotowało wystawę "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". To pierwsza w tej części Europy przekrojowa prezentacja sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA wystawa Skandynawia Muzeum Narodowe w Warszawie malarstwo Kasia Dydo

Najdłuższy tunel na świecie

Jednych zachwycają, drugich mogą przerażać. Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy przejeżdżają przez tunel, patrzą na to wydarzenie jak na duże przeżycie. Niezależnie od stażu za kółkiem, przejazd najdłuższą na świecie tego typu budowlą może robić wrażenie!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 tunel inwestycje inwestycje zagraniczne infrastruktura Norwegia Skandynawia

"Malarstwo Północy 1880-1910". Kurator wystawy: to sztuka podobna do polskiej

- Postanowiliśmy przybliżyć sztukę nordycką warszawskiej publiczności. Odczuwamy, co - myślę - zobaczą też nasi widzowie, że mimo odległości, nie tyle geograficznej, co mentalnej, jest to sztuka w różnych aspektach podobna do sztuki polskiej końca XIX i początku XX w. - mówił w Dwójce Wojciech Głowacki, współkurator wystawy "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Jakub Kukla Skandynawia Islandia SZTUKA Dwójka

„Kruszka na wierzbie”. Beata i Rafał Tomczyk o powrocie z Norwegii

Beata i Rafał Tomczyk, twórcy pensjonatu „Kruszka na wierzbie” w Borach Tucholskich, wracali z Norwegii z przekonaniem, by połączyć piękno polskiego krajobrazu ze skandynawskim dizajnem. Jednocześnie chcieli stworzyć dla siebie miejsce do życia i pracy, z dala od miasta, tłumów ludzi i kontraktów w korporacjach. Postanowili wrócić do Polski, osiąść, gospodarzyć i cieszyć się bliskością lasu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Norwegia POLSKA Skandynawia wakacje 2022 podróże podróże po Polsce turystyka Małgorzata Frydrych

Ściślejsza współpraca bojowa państw nordyckich. Prof. Zyśk: to nowa możliwość rozwijania obrony

Należące do NATO Norwegia, Dania i Islandia pogłębią współpracę w kwestii obronności oraz bezpieczeństwa ze wstępującymi do Sojuszu Północnoatlantyckiego Finlandią i Szwecją - uzgodnili w Oslo premierzy państw nordyckich. - W praktyce oznacza to, że przede wszystkim wejście do NATO Finlandii i Szwecji stwarza bezprecedensową możliwość rozwijania wspólnej obrony nordyckiej - wyjaśniała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Zyśk z Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Skandynawia NATO Szwecja Finlandia Paweł Lekki Więcej świata