more_horiz
PR24 Portal
Section05

skansen

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podkarpackie wycieczka Sanok Bieszczady muzeum góry zabytki wakacje skansen Sława Bieńczycka

Genealogia śląskich rodzin dla profesjonalistów i amatorów

"Rekonstrukcja i archiwizacja genealogii rodzin zamieszkujących wsie Górnego Śląska" – pod taką nazwą Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje już piątą edycję konkursu przeznaczonego zarówno dla absolwentów i studentów kierunków związanych z etnografią, jak i dla tych, którzy genealogią zajmują się tylko hobbystycznie. Od czego zacząć badanie dziejów naszej rodziny? Dlaczego badania genealogiczne są tak ważne? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka historia Polski Górny Śląsk Śląsk Chorzów muzeum skansen konkurs rodzina chłopi

Bunkry, które miały zatrzymać Armię Czerwoną

Z okazji 77. rocznicy Przełamania Linii Odry można było zwiedzać schrony znajdujące się niedaleko przeprawy promowej Brody – Czerwieńsk w województwie lubuskim. To prawdziwa gratka dla miłośników fortyfikacji, militariów i w ogóle historii najnowszej. Jakie pamiątki można jeszcze oglądać w bunkrach, jaką mają historię?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo II wojna światowa skansen fortyfikacje Odra Karolina Kamińska Mateusz Drozda Trójka

Kogo kręci tradycja? "Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Opolskiej

Heklowała i sztrykowała. Małgorzata Raducha nie boi się żadnej pracy, ale w przerwach między kolejnymi czynnościami musiała znaleźć chwilę, by zajrzeć do kuchni. Kolejnym etapem wędrówki reporterów "Lata z Radiem" przez Polskę było Muzeum Wsi Opolskiej działające w myśl hasła: "Kręci nas tradycja".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Agnieszka Kunikowska Małgorzata Raducha Opole skansen wieś

Parowozy wciąż fascynują. Gdzie można się nimi przejechać?

Przejażdżka zabytkowym parowozem to nie tylko emocjonujące przeżycie, ale także lekcja techniki. – Możemy pokazać na 40 różnych parowozach, jak one wyglądają i tłumaczyć jak funkcjonują. Jednak najbardziej atrakcyjne jest zobaczyć taki pojazd w ruchu. To jest zupełnie inna rzeczywistość – przekonuje  Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka skansen Dolny Śląsk kolej turystyka

Parowozy to lokomotywy z duszą, trzeba o nie dbać jak o kobietę

Kolej to był jeden z podstawowych czynników rozwoju gospodarczego na świecie. W Polsce kolej miała pierwszorzędne znaczenie. Wiele miejscowości nie powstałoby, gdyby nie kolej, która otworzyła im okno na świat. Kolejowe zabytki gromadzi skansen w Chabówce.Dla miłośników kolejnictwa parowóz to wyjątkowa maszyną, o którą trzeba dbać.
Zobacz więcej na temat:  kolej skansen historia Polski Roman Czejarek Sława Bieńczycka Monika Chrobak