more_horiz
PR24 Portal
Section05

Śląsk

Zmiana polityczna na Śląsku. Komentarz prof. Rafała Chwedoruka

Na początku tygodnia, w poniedziałek 21.11 w sejmiku województwa śląskiego doszło do zmiany większości rządzącej. Dotychczasowy marszałek województwa, wraz z trojgiem innych radnych PiS-u, zmienił barwy polityczne i dołączył do dotychczasowej opozycji. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w sejmiku wojewódzkim. W Polskim Radiu 24 te wydarzenia i ich konsekwencje komentował prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk Śląsk śląskie polityka

PiS straciło większość w Sejmiku woj. śląskiego. Golbik: powrót do korzeni

- Wybory samorządowe na Śląsku wygrała KO z Lewicą i PSL. Gdyby nie jeden człowiek, który zdecydował się odwrócić wolę wyborców o 180 stopni, radny Wojciech Kałuża (w 2018 roku zmieniał barwy polityczne z KO na PiS - red.), to nasze rządy w województwie byłyby kontynuowane - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PO Marta Golbik. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Śląsk regiony samorząd śląskie Prawo i Sprawiedliwość polityka

Jarosław Kaczyński: będziemy bronić bezpieczeństwa energetycznego Polski

Podczas spotkania z mieszkańcami Katowic Jarosław Kaczyński podkreślił, że w sprawie górnictwa ważne są unijne wytyczne i zmiany klimatyczne, ale istotna jest też obecna sytuacja polityczna. - Podkreślam, że dla nas najważniejsza jest sprawa bezpieczeństwa, w tym energetycznego - będziemy tego bronić! - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński PiS regiony Śląsk Katowice bezpieczeństwo energetyczne

Prezes PiS: przed 2015 r. w Polsce panowała nędza. Zmieniliśmy wcześniejszy system

- Przed 2015 r. w Polsce panowała nędza - my zmieniliśmy panujący wcześniej system. Dążymy do sprawiedliwości i zależy nam na rozwoju gmin i powiatów. Prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju, ten region otrzymał 2,5 mld zł - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Katowic.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS Katowice Śląsk śląskie polityka POLSKA

Muzyka tożsamości. Wojtek Ciuraj o "Tryptyku śląskim"

Wojtek Ciuraj jest muzykiem i gra w zespole Walfad. Jest też historykiem judaistą i Ślązakiem. Jest twórcą "Tryptyku śląskiego", a do współpracy zaprosił artystów z tego regionu. - Chciałem, żeby każdy mógł posłuchać "Tryptyku śląskiego" i znaleźć w nim coś, co go wzrusza i w jakiś sposób dotyka - mówi artysta w Czwórce.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alternatywa MUZYKA powstania śląskie Adam Smolarek Święto Niepodległości Śląsk

"A Wide Spectrum" - stylistycznie różnorodny debiut Big Bandu Śląskiego

- Muszę powiedzieć, że spektrum moich zainteresowań jest dość szerokie. W związku z tym może miałem trochę wpływ na repertuar, który pojawił się na płycie. Na pewno jest on zróżnicowany. Tytuł "A Wide Spectrum" dotyczy troszeczkę tej różnorodności stylistycznej - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Nagórski, szef artystyczny orkiestry Big Band Śląski.
Zobacz więcej na temat:  Jazz płyta Roch Siciński big band Dwójka MUZYKA Śląsk

Katowice: 25-latek ukradł tramwaj i udawał motorniczego. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie

Sąd Rejonowy w Chorzowie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla 25-latka, który ukradł pojazd Tramwajów Śląskich. Usłyszał on zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu lądowym, a także krótkotrwałego użycia cudzego pojazdu mechanicznego. Zatrzymany tłumaczył, że jest synem motorniczego i też chciał poprowadzić tramwaj.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Śląsk tramwaj porwanie policja Katowice