more_horiz
PR24 Portal
Section05

Śląsk

Larmo znaczy larum – finał Roku Korfantego w "Trójce pod Księżycem"

"Larmo grają, Panie Korfanty, a Pan?". - Wojciech Korfanty od czasów gimnazjalnych niemal do końca życia, czyli przez pół wieku, służył "sprawie polskiej", a polski Śląsk stał się dla niego najważniejszą. Rok 2023 został ogłoszony między innymi "Rokiem Wojciecha Korfantego". W kwietniu minęła 150. rocznica urodzin jednego z "ojców niepodległości".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wojciech Korfanty Śląsk KSIĄŻKA TEATR powstania śląskie 11 listopada niepodległość Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Premier Morawiecki zapowiedział, że Ministerstwo Energetyki będzie miało siedzibę na Śląsku

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Ministerstwo Energetyki będzie miało swoją siedzibę na Śląsku. Podczas wizyty w Katowicach szef rządu podkreślił, że nowym ministerstwem będą kierować w dużej mierze specjaliści od energetyki i przemysłu ciężkiego z tego regionu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki regiony śląskie Katowice energetyka Śląsk

Sprzyjał niemieckiej neonazistowskiej młodzieżówce, uhonorował "uciskanych Niemców". Teraz u boku Tuska

Donaldowi Tuskowi w Katowicach towarzyszył w czwartek związany z Mniejszością Niemiecką Markus Tylikowski w koszuli w serduszkiem. Wcześniej na cmentarzu w Bytomiu nielegalnie odsłaniał tablicę ufundowaną przez jednego z polityków skrajnie prawicowej AfD oraz działaczy neonazistowskiej niemieckiej młodzieżówki. Widniał na nim napis: "Pamięci niemieckich żołnierzy poległych podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, bojownikom Selbstschutzu i Freikorpsów oraz zamordowanym i ciemiężonym Niemcom ze Wschodu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk PO kampania wyborcza wybory w Polsce Katowice Śląsk

Premier zapowiada "wielki program tworzenia miejsc pracy" w miasteczkach i wsiach. Warunkiem wygrana PiS w wyborach

Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas Konferencji Samorządowej w Katowicach m.in. o rozstrzygniętym ósmym naborze w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. - Dla Śląska ten ostatni nabór to ponad 2 mld złotych, a w połączeniu z naborem poprzednim, ze specjalnych stref ekonomicznych, to około 3 mld złotych - poinformował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory 2023 Mateusz Morawiecki Katowice Śląsk infrastruktura GOSPODARKA

Premier Morawiecki: zapewnienie sprawiedliwych warunków rozwoju to priorytet rządu PiS

Najbardziej fundamentalną, strategiczną zmianą, która nastąpiła po 2015 r. jest wyrównywanie szans mieszkańców mniejszych ośrodków - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu podczas Konferencji Samorządowej w Katowicach. - Zapewnianie sprawiedliwych warunków rozwoju stało się priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Śląsk Katowice samorząd

Rośnie globalne zużycie węgla. Prezes PGE: nowe źródła energii spowodują, że problem węgla rozwiąże się sam

Racjonalne jest utrzymywanie mocy węglowych, które teraz mamy, aż nie powstaną nowe źródła energii - mówił prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala podczas konferencji "Śląski ład". Przypomniał, że różnica wartości węgla z Polski i importowanego podczas kryzysu w 2022 r. wyniosła ponad 50 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Polska Grupa Górnicza węgiel Śląsk

Rokoko na Śląsku – fascynująca wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

– To wyprawa w świat, który dla nas samych był wielką niespodzianką i fascynacją – mówi pomysłodawca wystawy "Szaleństwo rokoka!", prezentującej rozwój tego stylu w sztuce na Śląsku, począwszy od XVIII wieku. Imponującą ekspozycję wrocławskiego Muzeum Narodowego można oglądać do stycznia 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu SZTUKA rokoko Śląsk Trójka Katarzyna Cygler