more_horiz
PR24 Portal
Section05

Sława Bieńczycka

"Choinki Jedynki 2023". Podarunki od Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wylicytowano za 10000 złotych

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny wziął udział w XXII Charytatywnej Akcji Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". Artyści przekazali na licytację piękną pracę oraz wyjątkowe podarunki, które wylicytowano za kwotę 10000 złotych. - Staramy się godnie reprezentować nasz region - mówili podczas malowania przedstawiciele zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Sława Bieńczycka Agnieszka Ciecierska Koszęcin Zespół Pieśni i Tańca Śląsk Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

"Jedyne takie miejsce": finał kosmicznej misji w bazie Lunares [POSŁUCHAJ]

Po 14 dniach teren Bazy Kosmicznej Lunares pod Piłą opuściła pani Maria, laureatka konkursu kosmicznego "Lata z Radiem". Słuchaczka wzięła tam udział w analogowej symulacji misji na Księżycu. W audycji "Jedyne takie miejsce" wzięliśmy udział w otwarciu wrót za którymi przebywali uczestnicy badania oraz opowiedzieliśmy o zadaniach, z jakimi zmierzyła się załoga.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Patryk Bedliński Habitat Lunares kosmos księżyc

Narodowe Święto Niepodległości. Z wizytą w Muzeum Józefa Piłsudskiego i dworku "Milusin" w Sulejówku

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów. W ten weekend warto odwiedzić Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. - Zależało nam, żeby pokazać, jak kształtowała się jego osobowość - mówi o marszałku i działalności muzeum dyrektor Robert Andrzejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Robert Andrzejczyk Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Sulejówek niepodległość Święto Niepodległości Józef Piłsudski

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości. Marcin Gmys: to będzie 27 godzin muzyki na żywo

- Tegoroczny Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości to ponad 210 dzieł mistrza, prawie 60 muzyków, 27 godzin muzyki prezentowanej na żywo, zarówno przed publicznością stacjonarną, jak i wirtualną - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys. Wydarzenie rozpocznie się dziś (10 listopada) o godz. 19.00. 
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Sława Bieńczycka Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości. Gościem Jedynki Marcin Gmys

Po ubiegłorocznym sukcesie tego wyjątkowego wydarzenia, które zgromadziło rekordowo dużo słuchaczy Polskiego Radia Chopin, także w tym roku zostanie zorganizowany Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości. Gościem "Czterech pór roku" będzie Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości Fryderyk Chopin Sława Bieńczycka Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Andrzejczyk Marcin Gmys

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Radiowa Jedynka z wizytą w Pałacu w Koszęcinie

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych. - To wyjątkowa, bardzo różnorodna instytucja, która rozwija się cały czas. To artyści, ale także bardzo ciekawa działalność edukacyjna. Liczymy ponad 300 osób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Zbigniew Cierniak. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Pałac w Koszęcinie, będący siedzibą zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Koszęcin Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zespół Śląsk Stanisław Hadyna

Oszustwo internetowe "na aplikację mObywatel". Jak cyberprzestępcy chcą nas okraść?

Podszywanie się pod aplikację mObywatel to kolejny rodzaj oszustwa, którego celem jest wyłudzenie naszych danych osobowych, a w konsekwencji pieniędzy. - Jeżeli wpiszemy dane logowania do bankowości elektronicznej, to nasze konto stoi otworem dla przestępców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Prószyńska z Zespołu CERT Polska działającego w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka cyberprzestępczość oszustwa cert nask

Jakie odgłosy wydają jelenie, łosie i daniele? Przyrodnik o porykiwaniach leśnych zwierząt

Tegoroczna jesień wyjątkowo sprzyja wypadom do lasu, dlatego warto dowiedzieć się, co oznaczają charakterystyczne odgłosy zwierząt. Czy może zdarzyć się, że pomylimy te wydawane przez jelenie i niedźwiedzie? Jak brzmią porykiwania takich zwierząt jak łosie i daniele? Wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia przyrodnik - Magdalena Stępińska.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka jeleń łoś przyroda Magdalena Stępińska daniel przyrodnik rykowisko bekowisko bukowisko odgłosy zwierząt

Co łączy Kazimierza Pułaskiego, Piotra Wysokiego i jabłka? Warka! Byliśmy tam

Tym razem "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Warkę, gdzie znajduje się m.in. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera, który otarł się o śmierć przez poćwiartowanie. Z miejscowością tą związany jest również Piotr Wysocki, inicjator powstania listopadowego. Ale Warka to nie tylko tradycje niepodległościowe, ale również największy sad Europy - tradycję tę zapoczątkowała królowa Bona.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Kazimierz Pułaski jabłecznik Warka Piotr Wysocki województwo mazowieckie podróże po Polsce

Jak wyznaczyć obowiązki domowe dziecku, by chciało je wypełniać?

Wypełnianie obowiązków domowych daje dzieciom poczucie sprawstwa, kontroli. Rozwija umiejętność planowania, organizacji czasu i dbania o swoją przestrzeń. Dlaczego więc dzieci ich nie lubią? Co zrobić, by się do nich przekonały? - Rozmowa to podstawa - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" psycholog dziecięcy Kamila Tagliaferro.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sława Bieńczycka psychologia dzieci