more_horiz
PR24 Portal
Section05

słońce

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) polegająca na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 metrów. Celem jest obserwacja korony słonecznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak Piotr Orleański słońce korona słoneczna Aleksander Urbaniak

Ciekawostki o Słońcu. Leszek i Miś Michaś zapraszają!

Słońce jest najbliższą Ziemi gwiazdą, ma otoczkę oraz koronę i jest większe od wszystkich planet w Układzie Słonecznym. Korona słoneczna rozszerza się i tworzy wiatr słoneczny, czyli strumień naładowanych cząstek. Nie jest tajemnicą, że Słońce jest także bardzo gorące. Słońce ogrzewa nas nawet zimą. Gdyby nie było Słońca, nie byłoby życia na Ziemi. 
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci słońce układ słoneczny

Czas we Wszechświecie. Ile minut dzieli nas od słońca?

Czas istnieje nie tylko na Ziemi, ale również we Wszechświecie. - Widzimy obiekty, które są tak daleko, że światło wędrowało od nich 14,5 miliarda lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Sęk, nauczyciel astronomii z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Jak daleko, a dokładnie ile minut od naszej planety, znajduje się słońce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Wszechświat Ziemia słońce czas

Burze, deszcz i duże różnice temperatur. "Słońce tylko na południowym wschodzie kraju"

Według Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pogoda w sobotnie popołudnie w Polsce zaskakiwać będzie dużym zróżnicowaniem temperatur - od 13 st. C do 25 st. C. Na niebie pojawi się słońce, ale tylko na południowym wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze możemy się spodziewać deszczu. W niedzielę możemy spodziewać się już ochłodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda deszcz śnieg wiatr słońce IMGW burze

Studenci zbudowali terenowy, ekologiczny samochód. Jest zasilany energią słoneczną

Najlepsi studenci z Politechniki w Eindhoven stworzyli prototyp wyjątkowego pojazdu. Młodzi Holendrzy pracowali wiele miesięcy, aby zbudować terenowy pojazd, zasilany energią słoneczną. Patrząc na efekt, nawet największe koncerny na świecie muszą zdjąć przysłowiowe "czapki z głów". 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 studenci nowe technologie samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność technologie słońce

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA astronomia układ słoneczny kometa Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos