more_horiz
PR24 Portal
Section05

Słowacja

Kultury przenikają się na Spiszu

Znów ruszamy w podróż, tym razem – kierunek Spisz! O krainie leżącej na pograniczu polsko-słowackim, będącej zawsze w cieniu Podhala opowiedzą goście znający Spisz od różnych stron. Poznamy go zarówno z perspektywy insiderów (a raczej insiderek) – członkiń zespołu śpiewaczego Młode Stare Baby z Jurgowa oraz outsiderów – rodziny Błaszczyńskich, którzy dom na Spiszu jedynie odwiedzają, na co dzień mieszkając w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor granica Słowacja Aleksandra Faryńska

Premier: gdy ostrzegaliśmy przed Rosją, traktowano to jako histerię. A to był głos proroczy

- Kiedy kraje Europy Środkowo-Wschodniej ostrzegały przed odrodzeniem neoimperialnych ambicji Kremla, traktowano nas z przymrużeniem oka, uznawano to za głos histerii - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Bratysławie, gdzie bierze udział w II Szczycie Konserwatywnym. - Dziś widzimy, że nasz głos był głosem proroczym - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Słowacja Europa Bratysława premier Rosja Mateusz Morawiecki

TOPR interweniował po słowackiej stronie Tatr. Z Gerlacha ewakuowano czeskich taterników

Dwoje czeskich taterników - mężczyzna i kobieta - zostali uratowani przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. TOPR-owcy ewakuowali turystów z Zachodniego Gerlacham na którym spędzili oni noc z soboty na niedzielę. Wspinacze doznali silnych odmrożeń, a gdyby pomoc nie nadeszła, mogliby zginąć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo TOPR pomoc Słowacja Tatry

"Wzmacniamy polskie siły zbrojne". Wiemy, kiedy koreańskie FA-50 trafią do Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział podczas konferencji prasowej w bazie lotniczej Malacky-Kuchyna na Słowacji, że w przyszłym roku do Polski trafi dwanaście koreańskich samolotów szkolno-bojowych FA-50. Jak dodał, działanie to jest obliczone na wzmacnianie polskich sił powietrznych i polskich sił zbrojnych, aby odstraszyć agresora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie wojsko służby i bezpieczeństwo Słowacja

Polska pomoże Słowacji ochraniać jej niebo. Mariusz Błaszczak podpisał deklarację w tej sprawie

Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak wraz z ministrami obrony Czech i Słowacji podpisali deklarację o ochronie słowackiego nieba przez polskie i czeskie siły powietrzne. Misja rozpocznie się 1 września i potrwa półtora roku. Deklarację podpisano w bazie lotniczej Kuchynie koło miasta Malacky na Słowacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wojsko Polskie Słowacja Mariusz Błaszczak lotnictwo Ministerstwo Obrony Narodowej Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO Czechy

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Król: zima będzie egzaminem dla nas wszystkich

Pomiędzy Polską a Słowacją zostało uruchomione połączenie gazowe. W "Debacie dnia" na antenie Polskiego Radia 24 publicyści Marek Król i Marek Wróbel dyskutowali na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski. - Nowy interkonektor to bardzo ważne przedsięwzięcie, te dostawy gwarantują prawie 1/3 naszego zapotrzebowania - mówił Marek Król. Nasi goście zgodzili się jednak, że mimo wszystko nadchodząca zima będzie "trudnym egzaminem dla rządzących i obywateli". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka gaz Słowacja energia

Gazociąg Polska-Słowacja uruchomiony. Perzyński: to uzupełnienie dotychczasowej trasy dostaw

- Połączenie między Polską a Słowacją zmienia to, że właściwie jest to kolejny brakujący element w korytarzu północ-południe. Do tej pory infrastruktura przesyłowa gazu w Polsce była w dużej mierze skoncentrowana na trasie wschód-zachód. Ten projekt korytarza północ-południe ma być uzupełnieniem dla dotychczasowej trasy dostaw - podkreślił w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński z portalu BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  energetyka gaz Słowacja społeczeństwo

Gazociąg Polska-Słowacja uruchomiony. Jakóbik: to ważne połączenie, pozwoli sprowadzać gaz z nowego kierunku

- Dla Polski jest to wykonanie kolejnego kroku. Był on oczywiście naturalny, ale został przyspieszony w dobie kryzysu energetycznego. Znaczenie połączenia polsko-słowackiego rośnie w obliczu możliwego scenariusza, w którym my będziemy wprowadzać tamtędy jeszcze więcej gazu do Polski, na przykład z Azerbejdżanu - podkreślił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  energetyka gaz POLSKA Słowacja społeczeństwo Wojciech Jakóbik