more_horiz
PR24 Portal
Section05

Słowacja

Premier Słowacji spotkał się z ambasadorami Rosji i USA. Zapowiedział... standaryzację stosunków z Moskwą po wojnie

Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że jego kraj musi się przygotowywać na czas po zakończeniu wojny na Ukrainie i standaryzację stosunków z Rosją. Szef słowackiego rządu przyjął ambasadorów Rosji i Stanów Zjednoczonych, którym przedstawił swoją wizję rozwoju relacji z oboma państwami.
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wojna na Ukrainie dyplomacja bezpieczeństwo Rosja ŚWIAT Europa

Przewoźnicy myślą o zaostrzeniu protestu. Słowaccy kierowcy też zablokują przejście graniczne z Ukrainą

Jeśli nie będzie reakcji UE w sprawie wprowadzenia zezwoleń dla ukraińskich kierowców oraz reakcji Ukrainy w kwestii zniesienia e-kolejki, to poważnie się zastanowimy się nad ewentualnym zaostrzeniem protestu - powiedział przewodniczący komitetu obrony przewoźników i pracodawców transportu Waldemar Jaszczur. Jednocześnie słowaccy przewoźnicy poinformowali, że przyłączą się do polskiego protestu, blokując przejście graniczne z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przewoźnik transport przejście graniczne protest blokada Ukraina Słowacja społeczeństwo POLSKA

Spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Kułeba: Ukraina otrzymała 300 tys. z 1 mln obiecanych pocisków artyleryjskich

Ukraina otrzymała do tej pory 300 tys. pocisków artyleryjskich z 1 mln sztuk amunicji, obiecanych wcześniej przez Unię Europejską - powiedział w środę szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska Słowacja broń artyleria Bruksela dyplomacja

Andrzej Duda w Pradze. Weźmie udział w szczycie prezydentów V4

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówią między innymi aktualną sytuację geopolityczną oraz współpracę w dziedzinach gospodarki, infrastruktury i kultury. Ceremonia powitania prezydentów na Zamku Praskim rozpocznie się o 10:00.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Andrzej Duda POLSKA Węgry Czechy Słowacja ŚWIAT Praga

Spotkanie szefów MSW państw V4. Dołączą przedstawiciele Niemiec i Austrii. Tematem nielegalna migracja

Nielegalna migracja będzie tematem spotkania, w którym wezmą udział ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej, a także Niemiec i Austrii. Szef czeskiego MSW Vít Rakusan poinformował, że rozmowy mają się odbyć pod koniec listopada.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Słowacja migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 grupa wyszehradzka

Słowacja uruchomiła trzeci blok elektrowni jądrowej. "Zbliża nas do samowystarczalności energetycznej"

Słowacka minister gospodarki Denisa Saková powiedziała, że uruchomienie trzeciego bloku elektrowni jądrowej Mochovce zbliżyło Słowację do samowystarczalności energetycznej. Nowa jednostka, którą odwiedził dziś szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ma pokryć do 13 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne Słowacja inwestycje ŚWIAT Europa