X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
służba bezpieczeństwa

"Ta tragedia była zapowiadana". Piotr Litka o śmierci księdza Stefana Niedzielaka

- Od wielu lat otrzymywał anonimowe telefony i listy - były to metody znane z innych biogramów kapłanów z czasów PRL, jak chociażby księdza Jerzego Popiełuszki - starał się to jednak bagatelizować - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Piotr Litka. W nocy z 20 na 21 stycznia 1989 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach ks. Stefan Niedzielak.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm historia Polski Stefan Niedzielak służba bezpieczeństwa

Podwładni ppłk. Łukasza Cieplińskiego wpisani do katalogu rozpracowywanych przez UB. Jest komunikat IPN

Podwładni ppłk. Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - kapitan Karol Chmiel i porucznik Franciszek Błażej - znaleźli się w uzupełnionym katalogu osób rozpracowywanych przez komunistyczną bezpiekę - poinformował IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Wolność i Niezawisłość służba bezpieczeństwa PRL zbrodnie sowieckie Wojsko Polskie HISTORIA ludzie POLSKA społeczeństwo

"W cieniu afer". Kariera Rudolfa Skowrońskiego i tajemnica jego zniknięcia

- Dziś wiemy, że na początku lat 80. Rudolf Skowroński był zwerbowany przez SB, a w niedługim czasie przejęła go elitarna jednostka, tzw. wywiad cywilny. Od tego momentu zaczyna się burzliwa i szybko rozwijająca się kariera Skowrońskiego i należących do niego spółek - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Bielakowski, dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor policja służba bezpieczeństwa PRL

Umorzenie sprawy prowokacji wobec ks. Popiełuszki do ponownego zbadania. Jest decyzja SN

Warszawski sąd apelacyjny ma raz jeszcze zbadać kwestię umorzenia sprawy prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki. W czwartek Sąd Najwyższy uchylił postanowienie o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania karnego wobec oskarżonych o tzw. prowokację na Chłodnej, czyli podrzucenia w 1983 r. przez SB do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki materiałów obciążających duchownego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Sąd Najwyższy Jerzy Popiełuszko komunizm Solidarność służba bezpieczeństwa

Sąd przywrócił emeryturę gen. Czempińskiemu. Woyciechowski: Departament I jest odpowiedzialny za śmierć Polaków

- Nie ma możliwości, żeby sąd, badając całą sprawę gen. Gromosława Czempińskiego, nie mógł dowiedzieć się, że Departament I jest także odpowiedzialny za śmierć polskich patriotów - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  gromosław czempiński PRL służba bezpieczeństwa komunizm emerytura sąd POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Marsz pamięci "Burego" w Bydgoszczy. Dariusz Żurek: to wydarzenie na skalę krajową

- Bardzo piękne wydarzenie, pokazujące ich tragedię i manifestujące ich obecność w przestrzeni publicznej - ocenił w Polskim Radiu 24  marsz pamięci Rajmunda Rajsa "Burego", który w sobotę przeszedł przez Bydgoszcz Dariusz Żurek z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Zauważył, że maszerujący nieśli transparenty z hasłem "Murem za polskim mundurem". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL służba bezpieczeństwa regiony kujawsko-pomorskie

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL II wojna światowa komunizm stalinizm służba bezpieczeństwa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość NKWD

Setki zniczy i kwiaty przy krzyżu w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku

Setki zniczy płonie przed krzyżem w Górsku k. Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności w dzień Wszystkich Świętych, zostawiając przy pomniku kwiaty i wiązanki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Solidarność Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych pamięć PRL komunizm służba bezpieczeństwa społeczeństwo

TYLKO U NAS Relacja płetwonurka z wyłowienia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki

30 października 1984 roku w "Dzienniku Telewizyjnym" poinformowano o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Polskie Radio dotarło do nieznanej historykom i opinii publicznej relacji płetwonurka, który brał udział w poszukiwaniach księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko służba bezpieczeństwa PRL komunizm HISTORIA

37 lat temu ujęto morderców ks. Jerzego Popiełuszki

Kuriozalny charakter pierwszych dni śledztwa nad sprawą uprowadzenia ks. Popiełuszki unaocznia fakt, że członkiem specjalnej grupy operacyjnej, którą powołano w celu ujęcia sprawców, był płk Adam Pietruszka, który później zasiadł na ławie oskarżonych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jerzy Popiełuszko służba bezpieczeństwa Grzegorz Piotrowski Leszek Pękala Waldemar Chmielewski Waldemar Chrostowski Czesław Kiszczak Adam Pietruszka

Sławomir Cenckiewicz wygrywa w sądzie z Lechem Wałęsą. Nie zgadza się jednak z częścią wyroku

Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie nieprawdziwych i naruszających jego dobre imię informacji. Z częścią wyroku historyk się jednak nie zgadza i rozważa odwołanie.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa Solidarność służba bezpieczeństwa IPN Sławomir Cenckiewicz PRL komunizm POLSKA sądownictwo