more_horiz
PR24 Portal
Section05

służba bezpieczeństwa

Wydarzenie, które wstrząsnęło Polską. 18 lat temu opublikowano "listę Wildsteina"

1 lutego 2005 roku do internetu trafiła tzw. lista Wildsteina, czyli spis nazwisk i sygnatur z katalogu osobowego Instytutu Pamięci Narodowej. Zbiór zawiera około 240 tysięcy imion i nazwisk osób, które były źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL – zarówno świadomych agentów, jak i osób niezwerbowanych.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein lustracja służba bezpieczeństwa HISTORIA

Zwolennik Tuska i obrońca byłych funkcjonariuszy SB. Kim jest pan Jan z Siedlec?

Podczas spotkania z wyborcami w Siedlcach (24 stycznia) Donald Tusk po raz kolejny wstawił się za byłymi funkcjonariuszami SB (Służby Bezpieczeństwa). Była to reakcja na pytanie od mężczyzny, który przedstawił się jako "reprezentant mundurowych emerytów". Okazuje się jednak, że pan Jan ma z SB więcej wspólnego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk służba bezpieczeństwa PRL komunizm

TYLKO U NAS Jak esbecy obserwowali księdza Jerzego Popiełuszkę? Zobacz stenogram z archiwum IPN

W archiwum IPN zachowały się zapisy rozmów esbeków, obserwujących kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy św. za Ojczyznę. Przy ołtarzu ksiądz Popiełuszko - "figurant" i wróg, którego trzeba aresztować.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko stan wojenny Solidarność PRL służba bezpieczeństwa inwigilacja Czesław Kiszczak Kazimierz Kaczor TYLKO U NAS

Jak SB rozpracowywała kierownictwo "Solidarności". Rozmowa z dr Grzegorzem Majchrzakiem

- "Solidarność", używając terminologii SB, była operacyjnie ochraniana. Nie była rozpracowywana. Brało się to stąd, że ona działała legalnie. Nie można było więc jej formalnie rozpracowywać. Ale od samego początku "Solidarność" była przez SB traktowana jako wróg - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski transformacja ustrojowa Solidarność służba bezpieczeństwa PRL

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL II wojna światowa komunizm stalinizm służba bezpieczeństwa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość NKWD

"Zbrodnia charakterystyczna dla tamtego okresu PRL". Anita Gargas o śmierci Piotra Bartoszcze

- Pokolenie, które nie pamięta lat 80. XX wieku, nie potrafi sobie wyobrazić, czym była komuna w Polsce. To był zbrodniczy system, który wielu ludziom połamał kręgosłupy, pozbawił ich zdrowia lub nawet życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Gargas. We wtorek w TVP2 odbędzie się premiera nowego filmu dziennikarki śledczej "Zatarte ślady". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL komunizm służba bezpieczeństwa Piotr Bartoszcze Jerzy Popiełuszko