more_horiz
PR24 Portal
Section05

służba zdrowia

Badania kliniczne receptą na bolączki służby zdrowia? Wkrótce rządowy projekt ustawy

- Sfinalizowaliśmy na etapie rządowym prace dotyczące ustawy o badaniach klinicznych i z 99-procentowym prawdopodobieństwem będzie ona na najbliższej Radzie Ministrów przyjmowana -  przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego zdaniem, badania kliniczne i innowacje są sposobem na walkę z problemami służby zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo

Wydatki na służbę zdrowia. Tomasz Latos: dążymy do wartości 7 proc. PKB

- Przyjęliśmy ustawę, w której jest mowa o wydatkach w wysokości 7 proc. PKB. Mamy jeszcze kilka lat, żeby dojść do tego poziomu. To rzeczywiście będzie dobrze, jeżeli chodzi o samo finansowanie. Ale to jeszcze nie musi oznaczać, że będzie dobrze, jeśli chodzi o służbę zdrowia w ogóle. Istotny jest też sposób wydatkowania środków - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS i szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Tomasz Latos służba zdrowia społeczeństwo zdrowie

Założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Prof. Maciejczyk: poprawiliśmy komunikację z chorymi

- Pomogliśmy w komunikacji z pacjentami. Podczas jednej rozmowy telefonicznej, chorzy mogli umówić się na wizytę onkologa, który jest specjalistą w danym typie nowotworu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  onkologia służba zdrowia choroba zdrowie szpital POLSKA społeczeństwo

Eksperci: odliczenia wydatków na prywatne leczenie nie poprawią sytuacji w ochronie zdrowia

Odliczenie wydatków na prywatne leczenie od podatku mogłoby nieco skrócić kolejny do lekarzy i być może nieco zmniejszyć szarą strefę. Nie jest to jednak rozwiązanie, które istotnie wpłynęłoby na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia. To raczej mieszanie herbaty, a od tego nie stanie się słodsza. Należałoby zatem skupić się na zmianie systemowej - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Piotr Bartkiewicz z banku Pekao SA. Odnieśli się też do limitów cen energii, którego za najważniejsze uznając to, że przedsiębiorcy będą mieli pewność co do ceny, tak ważną w ich działalności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma energetyka służba zdrowia ulga podatkowa

Szef MZ: niedługo zakończymy prace związane ze zmianami POZ, do przedyskutowania zostały dwa tematy

Zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i konsultacje lekarza z lekarzem to - jak przekazał 28 września minister zdrowia Adam Niedzielski - dwa obszary, nad którymi trwają jeszcze dyskusje w ramach planowanych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski zdrowie służba zdrowia społeczeństwo narodowy fundusz zdrowia NFZ

Mimo większych nakładów na szpitale, zadłużenie rośnie. Niedzielski: brakuje odpowiedzialności

Mimo niemal podwojenia nakładów na szpitale, wskaźniki zadłużenia wzrosły. To oznacza, że dług nie motywuje zarządzających szpitalami do zmian. Brakuje odpowiedzialności za sytuację finansową - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo służba zdrowia Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia szpital