more_horiz
PR24 Portal
Section05

socjologia

Ekspert PO: Niemcom udała się denazyfikacja, z elektoratem PiS będzie łatwiej

Doradca Platformy Obywatelskiej ocenia, że niezbędna jest delegalizacja Prawa i Sprawiedliwości. - Na moje oko, obywatelskie, ta partia zasługuje na to, żeby podjąć wobec niej procedurę delegalizacji - powiedział prof. Radosław Markowski, socjolog i politolog związany z opozycją.
Zobacz więcej na temat:  Sejm wybory w Polsce zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska polityka POLSKA socjologia

Problemy młodych mężczyzn w Polsce. Jak je rozwiązać?

- Jest cały szereg problemów, które dotykają bardziej chłopców i mężczyzn niż kobiet. Pierwszym niepokojącym zjawiskiem jest różnica w długości życia, w Polsce mężczyźni żyją osiem lat krócej od kobiet. Panie są także lepiej wykształcone, jest to dosyć nowe zjawisko - mówił w Dwójce Michał Gulczyński z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  socjologia Dwójka Michał Szułdrzyński mężczyzna kobieta

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  artysta architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla KULTURA Dwójka

Menopauza to nie pauza od życia. "Kobietom towarzyszy lęk, niepewność i przygnębienie"

"Menopauza to nie pauza" - taki jest wniosek ostatniego raportu o menopauzie. Tym razem pod naukową lupę poszły: odczucia, zachowania, stereotypy związane z menopauzą, która czy tego chcemy czy nie, dosięgnie każdego człowieka. Czy nadal uważamy, że z menopauzą wiąże się spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny u pań? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta Artur Wolski badania socjologia infografika

Socjolog: to pomoc drugiej kobiecie w trudach macierzyństwa

- Ten wydźwięk rzeczywiście jest bardzo duży. Wydaje mi się, że coś się otworzyło, coś nowego się zaczęło, i że kobiety zarówno polskie, jak i ukraińskie wspólnie podejmują walkę przeciwko temu, co się dzieje. Jest to ich próba odpowiedzi na to wezwanie pomocy, której chyba wszyscy oczekujemy w tym momencie - mówiła dr Joanna Wróblewska-Skrzek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina socjologia etyka filozofia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

NASZ WYWIAD Dobre wieści dla Polski. Dr Szacawa: wejście Finlandii i Szwecji do NATO to będzie "game changer" dla regionu Bałtyku

- Wejście Finlandii i Szwecji do NATO poprawi bezpieczeństwo Polski i regionu Morza Bałtyckiego. Zwiększy się głębia strategiczna NATO. Sojusz wydłuży tym samym o 1340 km granicę z Rosją. Będzie to miało bardzo duże znaczenie, choćby dla rosyjskiego planowania, rozmieszczenia sił. Nie wszystkie siły będą mogły być skupione na kierunku polskim czy też środkowoeuropejskim - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.  
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD socjologia Ukraina Rosja bezpieczeństwo infografika

NASZ WYWIAD Zwrot o 180 stopni po inwazji Rosji na Ukrainę. Dr Szacawa: Finowie i Szwedzi za szybkim wejściem do NATO

- Mieliśmy do czynienia z bardzo szybką zmianą nastawienia opinii publicznej w Finlandii  i Szwecji, jeśli chodzi o chęć dołączenia do NATO. Poparcie dla tego kroku rośnie. To niezwykły przykład, jak błyskawicznie może zareagować społeczeństwo - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD socjologia Ukraina Rosja

Dr Herudziński: od początku starano się napiętnować tych, którzy podejrzewali kwestię zamachu w Smoleńsku

- Od początku w taki jednoznaczny sposób starano się napiętnować wszystkich tych, którzy podejrzewali kwestię zamachu, czy którzy - może nieraz przedwcześnie czy zbyt nachalnie - próbowali tę wizję ataku na Polskę po prostu upublicznić i poddać weryfikacji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 socjolog dr Tomasz Herudziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Smoleńsk 2022 katastrofa w Smoleńsku polityka socjologia katastrofa smoleńska