more_horiz
PR24 Portal
Section05
socjologia

Socjolog: to pomoc drugiej kobiecie w trudach macierzyństwa

- Ten wydźwięk rzeczywiście jest bardzo duży. Wydaje mi się, że coś się otworzyło, coś nowego się zaczęło, i że kobiety zarówno polskie, jak i ukraińskie wspólnie podejmują walkę przeciwko temu, co się dzieje. Jest to ich próba odpowiedzi na to wezwanie pomocy, której chyba wszyscy oczekujemy w tym momencie - mówiła dr Joanna Wróblewska-Skrzek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina socjologia etyka filozofia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

NASZ WYWIAD Dobre wieści dla Polski. Dr Szacawa: wejście Finlandii i Szwecji do NATO to będzie "game changer" dla regionu Bałtyku

- Wejście Finlandii i Szwecji do NATO poprawi bezpieczeństwo Polski i regionu Morza Bałtyckiego. Zwiększy się głębia strategiczna NATO. Sojusz wydłuży tym samym o 1340 km granicę z Rosją. Będzie to miało bardzo duże znaczenie, choćby dla rosyjskiego planowania, rozmieszczenia sił. Nie wszystkie siły będą mogły być skupione na kierunku polskim czy też środkowoeuropejskim - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.  
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD socjologia Ukraina Rosja bezpieczeństwo infografika

NASZ WYWIAD Zwrot o 180 stopni po inwazji Rosji na Ukrainę. Dr Szacawa: Finowie i Szwedzi za szybkim wejściem do NATO

- Mieliśmy do czynienia z bardzo szybką zmianą nastawienia opinii publicznej w Finlandii  i Szwecji, jeśli chodzi o chęć dołączenia do NATO. Poparcie dla tego kroku rośnie. To niezwykły przykład, jak błyskawicznie może zareagować społeczeństwo - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD socjologia Ukraina Rosja

Dr Herudziński: od początku starano się napiętnować tych, którzy podejrzewali kwestię zamachu w Smoleńsku

- Od początku w taki jednoznaczny sposób starano się napiętnować wszystkich tych, którzy podejrzewali kwestię zamachu, czy którzy - może nieraz przedwcześnie czy zbyt nachalnie - próbowali tę wizję ataku na Polskę po prostu upublicznić i poddać weryfikacji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 socjolog dr Tomasz Herudziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Smoleńsk 2022 katastrofa w Smoleńsku polityka socjologia katastrofa smoleńska

Opozycja w dobie wojny. Dr Herudziński: nie potrafią wydostać się z kursu, który opiera się tylko na krytyce

- Siła polskiego rządu nie tkwi jedynie w jego posunięciach, ale przede wszystkim w zapamiętałości opozycji niepotrafiącej wydostać się z kursu, który opiera się tylko na krytyce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 socjolog dr Tomasz Herudziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania polityka społeczeństwo Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska socjologia wojna na Ukrainie wojna 2022 Polityka zagraniczna Polski opozycja POLSKA

"Nie warto się karmić negatywnymi emocjami". Daria Przybyła o umiejętności przebaczania

- Warto zacząć od wybaczenia samemu sobie tak jak i zacząć dostrzegać dobro w sobie, a nie wroga. Nie karmić swojego ducha negatywnymi emocjami, tylko jeśli w samym sobie zobaczymy człowieka, możemy wybaczyć drugiej osobie - powiedziała autorka i prowadząca "Świat nie-przedstawiony" Daria Przybyła. Gościem audycji był również aktor Lech Dyblik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emocje socjologia psychologia społeczeństwo nastrój

Jaki jest związek pomiędzy gustem muzycznym a pozycją klasową? Socjologowie wyjaśniają

Lubienie określonego gatunku muzyki zależne jest w dużej mierze od pozycji klasowej. W Polsce muzykę klasyczną najbardziej lubią kierownicy wyższego szczebla i specjaliści, a disco-polo rolnicy i pracownicy fizyczni. Rozkład preferencji muzycznych wśród Polaków potwierdzili socjologowie z PAN, autorzy projektu badawczego dot. społeczeństwa i muzyki.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA ciekawostki odkrycia i ciekawostki MUZYKA społeczeństwo socjologia badanie badania

"Jest trochę zamieszania, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach". Prof. Jabłoński o Polskim Ładzie

- Są pewne niepokoje Polaków i znużenie tym, co się dzieje np. z pandemią. Dochodzi do nieporozumień, bo nie wszyscy rozeznali się w nowych przepisach podatkowych. Nie wszystko zostało dopięte, ale zawsze są możliwe poprawki - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłonski, socjolog z KUL.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład pieniądze gospodarka polska socjologia polityka energia prąd inflacja POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Ekspert ds. nowych technologii: wschodnia Europa chciałaby brać udział w wyścigu sztucznej inteligencji

- Jako obszar wschodni UE nie wypracowaliśmy żadnego podmiotu takiego jak Facebook, Google. Staramy się działać prawem - tworzyć pewne normy prawne. Natomiast wschód Europy jest bardzo otwarty na dołączenie do tego wyścigu sztucznej inteligencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Lewicki, konsultant ds. prognostyki cywilizacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pandemia społeczeństwo socjologia polityka media technologie

Pandemia a polityka. Politolog: radykalizacja postępuje, wirus powstrzymał to, ale na krótko

- Światowa polityka się radykalizuje, my nie jesteśmy wyjątkiem. Obserwujemy to w polskiej polityce od dawna. Różne momenty jej radykalizacji widzimy po różnych stronach sceny politycznej. Wydaje się to trwałym zjawiskiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Bartłomiej Biskup (politolog, UW) 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pandemia społeczeństwo socjologia polityka Adrian Klarenbach

NASZ WYWIAD Wnioski z Facebook Papers. Ewelina Kasprzyk: media społecznościowe coraz bardziej przypominają infrastrukturę krytyczną

- Media społecznościowe nie są już wyłącznie narzędziem komunikacji, jesteśmy od nich w szerokim zakresie uzależnieni. Tu przeniosła się część gospodarki, sieci społecznościowe mają ogromny wpływ na społeczeństwo. Toczą się rozmowy, czy platformy nie powinny zostać uznane za element infrastruktury krytycznej - mówi dla portalu Polskie Radio 24 Ewelina Kasprzyk z Instytutu Kościuszki. Podkreśla, że portale społecznościowe powinny zostać objęte odpowiednimi regulacjami.
Zobacz więcej na temat:  Facebook NASZ WYWIAD internet społeczeństwo socjologia media społecznościowe technologie
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem