more_horiz
PR24 Portal
Section05

SpaceX

Misja Artemis rozpoczęta. Rakieta Space Launch System ze statkiem Orion okrąży Księżyc

Z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta Space Launch System. Najpotężniejsza rakieta w historii wyniesie kapsułę Orion z manekinami w podróż dookoła Księżyca w ramach misji Artemis I. Jest to pierwszy krok w ramach programu, którego celem jest ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kosmos Artemis ŚWIAT księżyc NASA USA elon musk SpaceX infrastruktura

Terminale Starlink działają w Iranie? "Wysiłki niezależne od starań rządu USA"

W Iranie działa już kilkadziesiąt terminali Starlink wysłanych tam przez grupę aktywistów niezależnie od starań rządu Stanów Zjednoczonych - poinformował na Twitterze Karim Sadjadpour, amerykański analityk pochodzenia irańskiego związany z think tankiem Carnegie Endowment. Do wpisu załączył zdjęcia rozpakowanych instalacji informatycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Bliski Wschód SpaceX internet

Czworo astronautów w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Trwa trzecia misja Crew Dragon

NASA, wraz z firmą SpaceX biznesmena Elona Muska, wysłała na orbitę kosmiczną trzecią załogową - 4-osobową - misję w kapsule Crew Dragon. Dwustopniowa rakieta nośna Falcon 9 wyniosła na orbitę załogowy statek kosmiczny z kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie. Misja ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w nocy naszego czasu, po 22 godzinach lotu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NASA NAUKA kosmos SpaceX astronautyka astronauta księżyc